En Çok Kazandıran Web Sitesi Türleri - 2

                                
                                                                   


Daha önceki yazımızda
, bir kısım önerilerle sizlere " en çok kazandıran web sitesi türleri " aramalarında yanıt verebilecek bazı önerilerde bulunmaya çalıştık.

Bu defaki yazımızda, geliri " reklam kazancına" dayalı web sitelerinden daha çok ; proje kapsamında artık gerçek ve sürekli bir kazanç konusunda önerilerde bulunmak. Yani, bu defa ekip ile gerçekleştirebileceğiniz bazı alanlarda önerilerimiz olacak.

- Yazarlarla gelir bölüşerek sürekli güncel bir genel blog mantığında web sitesi yapabilirsiniz

Bunun en güzel örneği , ülkemizde kısa sürede çok büyük kitleye hitap edebilme özelliğine sahip olan Onedio'dur.Burada çalışma mantığı, içerik oluşturucularının içeriklerinin paylaşım ve okunma oranlarına göre gelir elde ederek, geliri şeffaf biçimde paylaşmaktır. Bu tip sistemlerin, CodeCanyon benzeri platfromlarda genel satışları yapılmaktadır.
Özellikle WordPress alt yapısı ile kullanılan bu tip sistemler, reklam gelirleri ( Adsense ) yanı sıra, sponsor gelirleri ile de ciddi kazançlar elde edebilecek potansiyeldedir.
İçeriklerin kalitesi ve ilgi çekici başlıkları yanı sıra, gündeme dair genel haber paylaşımları ve " ilgi çekici " soru - yanıt
( 2020'nin hemen başında yaşanan felaketler ve bu felaketlerin  küresel etkileri neler oldu?" ) tarzında liste içerikler düzenlenmesi çokça ilgi çekmektedir.
Genel olarak bilgi verici niteliği de, takip edenlerin sürekli uğrak bir alanı olarak dikkat çeker. Bu tip projeleri, ekip ile gerçekleştirmeniz son derece önemli. Zira, hem editörlük ( Kontrol ve eksikleri düzenleme vs.. ) işlemleri için, hem de konu tespitleri , sponsor bağlantıları , trend konuların analizleri gibi görevleri üstlenecek ekip arkadaşlarınıza ihtiyacınız olacak.

En cazip yönü, içerik konusunda sorun yaşamayacak olmanızdır. Aynı zamanda içeriklerin sıklıkla ziyaretçi etkileşimi alacak olması da, arama motorları açısından da son derece önemli bir konu. Bu açıdan, maça birkaç sıfır önde başlarsınız.

- Müzik , görsel ve video affilate ( satış ortaklığı ) sistemlerini gözden kaçırmayın!

İşte kazanç amacı döviz ( genellikle Amerikan Doları ) olan arkadaşlar için harika bir alternatif. Bilindiği gibi, birçok premium ( Elit ) platform, kazançlarını katlamak ve daha geniş kitlelere yani daha önce girmedikleri ülkelere ve pazarlara girebilmek için kullanıcıları ile kazanç paylaşımı aktivitesini tercih eder.
Bunun genel adı affilate marketing ( satış ortaklığı pazarlaması ) olarak bilinir. Ama, daha farklı bir boyut kazanmıştır bu tabir. Öyle tıklama başı gelir gibi düşünmeyin.

CodeCanyon gibi global platformlarda sıklıkla bu tip yazılımların satışı genel olarak yapılmaktadır. Ayrıca, özel olarak yaptırabilirsiniz de.
Çalışma mantığı şudur; oluşturacağınız bu tip bir platform tamamen bir nevi paravandır.
Yazılımların sahip oldukları APİ özelliği sayesinde, ortaklık programına katıldığınız platformların ( Amazon, İtunnes , Spotify vb.. ) satışta olan bu tip ürünlerini, web sitenizde otomatik olarak yayınlarsınız.
Bu yayınlamalar esnasında, satın almak isteyen ziyaretçilerinizi direkt o sitelerin satış sayfalarına yönlendirir ve satın alma işlemi gerçekleşir.

Burada size düşen, sitenizin dinamik alanlarını ( Haber, blog vb.. ) kullanarak içeriklerle ziyaretçi çekmektir. Bunu sosyal medyada da, yada kısıtlı bütçeli seo ve reklam çalışmaları ile de yapabilirsiniz.
Hatta, kazancınızın döviz olacağını düşünürseniz , Google Adwords üzerinden TL bazlı reklam kampanyaları dahi yapabilirsiniz.
Emin olun, tık başına ödemeleriniz, kazancınız yanında oldukça basit kalacaktır.
Ama, bunu için ciddi bir optimizasyon çalışması yapmanızı öneririz. Konunun uzmanlarından yardım almak için, geçerli bir sebep.

Yabancı dil konusunda sıkıntı çekmediğinize inanıyorsanız, bizde bu konuda ciddi gelirler elde edebileceğiniz konusunda sizlere güvenmekte sorun görmüyoruz. Global projelerin, her zaman daha uzun maratonlar olduğunu biliyorsunuz, fakat kazançları da denizlerden okyanuslara açılmak gibi birşey olduğunu bilmelisiniz.

- Pinterest aslında gizli bir hazine, ama dikkat edin - hata götürmez!


Tasarımı seven, yeni ürünleri keşfetmekten haz alan daha doğrusu artık benzer şeylerden sıyrılıp farklı şeyleri görmek isteyen özellikle global ziyaretçilerin fink attığı bir platformdur Pinteres! Bu açıdan, kazanç amacında olanlara da bir fırsat yaratıyor aslında. Bazı sistemler sayesinde, neredeyse tamamen otomatik hal alan pin paylaşımları ve etkileşim aktiviteleri ile , web sitenize gerçek ziyaretçileri bu platform üzerinden çekebilirsiniz.

Bu tip ziyaretçilerin ziyaret ettiği web sitelerinde Google Adsense reklamları da genellikle Niche ( Niş ) diye tabir edilen , özel reklam yayınları ile doludur.

Örnek vermek gerekirse, iyi bir reklam alanı yerleşimi yaparsanız ve Pinterest üzerinden paylaşımlarınıza özen gösterirseniz, basit gibi görünen bir gitar modeli ile ilgili çıkan reklama sadece 1 tıklama ile 10-30$ arası kazanç elde etmeniz mümkün.

Abartıyor muyuz ? Hayır. Araştırmak için kocaman bir kaynağa sahipsiniz. Bu konuda yapacağınız Türkçe kaynaklar sınırlı olsa da, özellikle yabancı mecralarda yapacağınız araştırmalar ile bu tip sistemlere sahip olanların kazançlarından " küçük örneklere " sizlerde şahit olabilirsiniz.

Hata götürmez sözüne gelince, biraz ürküttü sizi değil mi? Her projenin ürkütücü bir yanı vardır. Burada yazıldığı kadar kolay uygulaması olacak diye düşünmeyin kesinlikle! Bizler sadece önerilerde bulunuyoruz. Bu tip konularda, yeterince araştırma yapmadan, projeye start vermek büyük bir hata olacaktır.

Pinterest'in hata götürmez tarafı ise, Fake yada spam diye tabir edilen sahte işlemlerin platform tarafından kolaylıkla tespit edilebilir olmasıdır. Her ne kadar yarı veya tam otomatik yazılımların varlığından kısaca bahsetmiş olsak da, bazı alanlarda tamamen manuel işlemlerle ile projenizin hayatını sürdürmeniz gerekebilir.

Bu tip tespitler, hesaplarınızın kapanmasına ve tüm çalışmalarınızın heba olmasına neden olabilir.


Bu yazımızda , 3 önemli alanı tavsiye etmekten mutluyuz =) Bilginin paylaştıkça çoğaldığına ve insanların " Bilgisi kadar kazandığına " inananlar olarak, devamının elbette geleceğini bildirmek isteriz.

Herkese hayallerindeki kazançlar dileriz.