ÖNEMLİ UYARI
Lütfen sitede vpn, proxy veya adblocker tarzı eklenti kullanmayınız.

Siteyi Google Chrome tarayıcı ile ziyaret etmeniz tavsiye edilir.
Nasıl Çalışır?

NASIL ÇALIŞIR?

Makaleyaz.Net sitesi, içerik oluşturu ( yazar ) ve alıcı ( standart üye ) arasındaki aracı platformdur.  Makale yazarlarının ister hazır içeriklerini satarak, ister sipariş ilanlarına teklif vererek iş alımları sonrası iş teslimi ile  kazanç elde etmeleri mümkündür.

Araştırmayı, yazmayı seven herkes için; ürettikleri içerikleri satabilecekleri bu platform sayesinde ekstra gelir elde edebilmek mümkündür.

Aynı şekilde; web sitesi, firması veya ajansı için içerik ihtiyacı olanlarda ister hazır içeriklerden satın alarak, ister özel isteklerine göre sipariş ilanları açarak teklifler alabilir ve iş verebilirler.

Serbest zamanlı yazarlar ve içerik ihtiyacı olanlar için, en adil ve  işlevsel hizmetler için 2018 Ekim ayından beri aynı yayın politikası ile devam etmekteyiz. Sistemi daha iyi tanımak için;  Teknik Bilgiler kısmındaki alt başlıklara da göz atabilirsiniz.


Sistemden para kazanmak isteyen üyelerimiz, yazar statüsündeki üyelerimizdir. Sisteme kayıttan sonra, üyeliklerini aktif ederek - panellerindeki " Yazarlık Başvurusu " formunu doldurabilirler. Uygun görülen başvurular, kısa sürede onaylanır. 

( Onaya gönderdiğiniz her başvurusu sonrasında, mutlaka 24 saat içerisinde 1 adet örnek makaleyi değerlendirmemize yardımcı olmak için bize gönderiniz. 
 " info@makaleyaz.net " adresine gönderilmeyen başvurular, niteliği ne olursa olsun kabul edilmeyecektir. Gönderilen içeriklerin, " En Uygun Makale Yapısı " şartlarını karşılamasına dikkat ediniz. )

Yazar olarak para kazanmak için ?

- Sisteme kayıt.
- Yazar başvurusu yapmak.
- Profili eksiksiz doldurmak.
- Hazır içerik eklemek ve gün içerisinde, herkese açık yayınlanan siparişlere teklif verip iş almak.

Yazar arkadaşların tüm sorularına toplu yanıt verilen sayfamızdan, aklınıza takılabilecek her konuda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Yazar başvurusu kabul edilen yazarlar şu konuda mutlaka dikkat etmeliler : " Sitede her ay sonu, " Satışta en az 1 adet hazır içeriği bulunmayan yazarların statüleri, standart üyeye düşürülmektedir."Yazar Sorunları ve Çözümleri Genel Başlık

Nasıl Sipariş Verebilirim?

Sistem üzerinden, şuan sadece standart üyelerimiz sipariş verme ve hazır içerik satın alma işlemi yapabilmektedir.

Sipariş verme, sitedeki hazır içeriklerden aradığını bulamayan veya kendi özel içerik ihtiyaçları olan arkadaşlarımız için ideal bir seçim olacaktır.

Tüm sipariş detayları, aşamaları ve bilgileri için, sipariş verme sayfamızdan geniş bilgi edinebilirler.
Sipariş Verme

Hazır içerik satın almak için, üyelik sonrası kredi yüklemesi yaparak alım yapabilirsiniz. Hazır Makale sayfasındaki 50 küsür kategoriden, yüzlerce içerik arasından dilediğinizi satın alabilirsiniz. Her makaleyi " İncele " butonu sayesinde, detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

Sistemi daha yakından tanımak için , Teknik Bilgiler sayfamızda yer alan alt başlıklara da göz atabilirsiniz.

Üyelik başvurusu, kayıt sayfamızda yer alan formun eksiksiz ve istenilen bilgilerin doldurulması ile 1-2 dakika içerisinde yapılabilir. 

İkinci bir bildiriye kadar , 100 kelime ücreti 1,5 TL olarak sabit oranla baz alınır. Sadece satış anında uygulanan komisyon oranı ise %18 'dir. 20 TL yazar ödemeleri için uygulanan alt ödeme limitidir.( Sistem bu aşamada, eklenen içeriğin kelime sayımına göre otomatik fiyat ataması yapar. )

Yazar olarak kayıt olmak istediğinizde ;

Öncelikle kaydınızı tam olarak tamamlamanız gerekiyor. Kayıt sonrası , üyelik aktivasyonu yapmalı - ardından hesabınıza giriş yaptığınızda, Kullanıcı paneline girdikten sonra Yazar İşlemleri / Yazar Başvurusu kısmından başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru esnasında istenilen bilgileri eksiksiz girmelisiniz. Değerlendirmeler kısa sürede sonuçlandırılır. Sonucu profil sayfanızdaki haber akışı kısmından da takip edebilirsiniz. Başvurusu olumlu olan arkadaşlarımıza, sistem tarafından otomatik olarak onay maili gönderilmektedir. Maildeki detay ve önerilere mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yazar olan üyelerimiz, şimdilik sistemden makale satın alamazlar! Sadece makale yazarı olarak yazı ekleyip, satma izinleri vardır.

Yazar arkadaşlarımız mutlaka buraya göz atmalılar.

Standart Müşteri ( Sadece Makale Alımı Yapacak Olanlar ) olarak kayıt olmak istediğinizde ;


Standart Müşteri statüsündeki üyelerimiz, sistemden makale alımı yapabilirler. Dilediklerinde yazarlık başvurusu yapabilirler. Yalnız yukarı kırmızı ile belirtilen kural onlar içinde geçerlidir. Hem yazar - hem standart müşteri olmak isteyenler, yeni bir üyelik açabilirler.

Bu açıdan, bilgilendirmeler yetersiz ise, Yazar Kılavuzu sayfamızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Göndereceğiniz makalelerin yapı olarak bazı standartlara uyması gerektiğini unutmayın. En Uygun Makale sayfamızı bu açıdan dikkatle incelemenizde fayda var.

Kişisel bilgileriniz içerisinde yer alan iletişim bilgileriniz ( e-mail, gsm numarası vb… ) sadece platformumuz için kullanılacak olup, kesinlikle 3. kişi ve firmalarla paylaşılmayacaktır. Makaleyaz.Net bu konuda kişisel verilerin güvenliğini taahhüt eder. Standart bir makale alım-satım platformu kaydı esnasında ne gerekiyorsa, o kadarını talep ediyoruz. Üyeliğiniz onaylandıktan sonra, sitemiz aracılığı ile makalelerinizi alıp-satabilir, sitemizde yer alan sipariş ilanlarından sizde açabilir ya da teklif verebilirsiniz. Tabi, bazı kurallara istisnasız uymanız talep edilmektedir. Bu konuda, sitemizin ilgili sayfalarından detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz. 

Sistemi daha yakından tanımak için , Teknik Bilgiler sayfamızda yer alan alt başlıklara da göz atabilirsiniz.

Bu konu aslında tamamen teknik bir yazılım konusu. Nesnel yazı sistemi olan Microsoft Word ( .doc ve. docx formatları için ), kelime sayımı için aslında ayraçlar dâhil bir sayım yapar. Yani ( -,=,*,/) gibi özel karakterler ve kelimeler arası kullanmakta olduğunuz boşluklar, bilgisayar dili olan ASCII kod yapısı gereği birer kelime işlemidir. Fakat sitemizdeki sayım sistemi, sadece kelimelere değer verdiği için işaretlemeler, özel karakter ve ayraçları bu sayımını dışında tutar.

Birçok özgünlük testi yapan ücretli ve ücretsiz servis, bahsettiğimiz karakterleri ve kelime grubu arasındaki boşlukları dahi sayıma dâhil etmektedir.

Bu nedenle, makalelerinizde olabildiğince bu tip işaretlemeleri kullanmamaya özen gösterin. Şayet, sizdeki fark ve sistemdeki fark (+-) 20-30 civarındaysa, çok bir sorun yok demektir. Gerekirse, yeniden düzenleme yaparak sisteme makalenizi ekleyebilirsiniz. Fakat çok daha fazla farklar varsa, Notepad ++  programını indirerek, kaynak kod taraması yapabilirsiniz.  ( Cümle adetlerinin sayısı genelde bu farkın artmasına veya azalmasına sebep olabilir. Noktalama işaretleri sonrasındaki kelimeler, öncesindeki kelimelerle “kelime grubu” olarak algılanacağından, sayım farklılığının bir diğer sebebi olarak da geçerli sayılabilir. )


Orada bahsettiğimiz ayraçlarla beraber, kes – kopyala yaptığınız web siteleri ( Aslında buda bir özgünlük kontrolü püf noktasıdır =) ) kodlarını da göreceksiniz. Bu tip sorunları sık sık yaşamaktaysanız, kendi bilgisayarınızda hazırladığınız yazıyı not defteri yâda bir üst versiyonu olan notepad++ ile açıktan sonra, direkt olarak kod temizliği yapın.


Bu açıdan teknik tüm yöntemler denenmiştir, biz sadece “ kelime değeri” temel aldığımız için, hem satın alan arkadaşlarımızın haklarına saygı duymak için hem de bu konuda genel adaleti düzenleyebilmemiz için sistemin sayımı her zaman için geçerli sayılacaktır. Bunu kendilerine haksızlık olarak değerlendirecek yazar arkadaşlarımız, Makaleyaz. Net’in her iki taraf içinde eşit tavır alacağını öncelikle bilmelidirler.

Sitemizde, mobil cihazlardan makale yükleme işlemi yapılamaz. Bunun sebebi sistem yetersizliği değil, mobil cihazlar ile masaüstü / laptop işletim sistemleri ve Microsoft Office yapısının farklı olmasıdır.


Ayrıca Word kullanıcısı yazarlarımıza bu konuyla alakalı bir bilgi aktarmak isteriz : 


Yazılarınızı hazırlarken, Word çalışma sayfanızda; mutlaka tüm içeriğin ve görselin sola dayalı olmasına özen gösterin!
Başlık, görsel ve içerik dahil tüm yazının ve sayfadaki objelerin sola dayalı olmasına bu açıdan özellikle önem vermenizi rica ederiz!

Örnek makale ve görsel anlatımı için burayı tıklayın!

Sistemi daha yakından tanımak için , Teknik Bilgiler sayfamızda yer alan alt başlıklara da göz atabilirsiniz.

Kredi Yüklemesini, sistemden makale satın almak isteyen Standart Müşteri ( Üye) yapabilir.

Kredi ödemeleri Kredi Kartı ( Komisyonsuz , Kesintisiz. ), Eft & Havale ile yapılabilinir.

Yazar statüsündeki arkadaşlarımız, sistemden makale satın alamazlar. Yazar arkadaşlarımız, ödemelerinde sıkıntı yaşamamak için aktif satış için hazır makale eklemekle beraber, profil ayarlarındaki banka bilgilerini eksiksiz düzenlemeliler.

Ara sıra tüm üyelerimize bildirim yaptığımız ve sitemizde yayınladığımız Kampanya ve promosyonlarımız olmaktadır. 
Bu sayfadan detaylara göz atabilirsiniz.


Kredi yüklemesi ve para çekim talebi, üye olduktan itibaren sitemizdeki yardımcı içerikler aracılığı ile kolay ve birkaç dakika içerisinde yapıla biliniyor. Makale satımlarından elde ettiğiniz krediler 20 TL’ye ulaştığında veya aştığında, sistemde kayıtlı banka hesabınıza en kısa sürede yatırılacaktır.  Aynı şekilde, kredi satın alması yapacaksınız sitemizdeki kredi yükleme sayfasındaki yönlendirme ve bilgilerden faydalanarak kredi yüklemenizi sorunsuzca yapabilirsiniz. Yapılan tüm işlem ve talepler, genellikle birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilmekte olsa da, 1-3 saat arasında tamamlanma standartı vardır. Yaşanması muhtemel sorunlar sebebiyle, mutlaka iletişim alanımızdan bizlerle her konuda birebir iletişime geçebilirsiniz. Burada belirtmemiz gereken bir diğer önemli husus, her aktif alım-satım ve teklif sonrası iş anlaşmaları sonucunda %18 komisyon  uygulanacağıdır. Bir ikinci bilgilendirmeye kadar bu oran sabittir ve değiştirilemez.

Not : Yazar olarak kayıtlı üyelerimizin profil bilgileri içerisinde mutlaka Banka Bilgileri'de ekli olmalıdır. Banka Bilgileri, üyelerin kendilerine ait olmalı.

Sistemi daha yakından tanımak için , Teknik Bilgiler sayfamızda yer alan alt başlıklara da göz atabilirsiniz.

Kuraldan ziyade, aslında platform üzerindeki tüm üyelerimizin memnuniyeti için yazar ve standart müşteri ( üye ) olan arkadaşlarımızdan rica ettiğimiz bazı hususlar olacak.

Yazar arkadaşlarımız için; lütfen kopyala/yapıştır içerik üretmeye, yazmaya kalkışmayın. Yazılarınızın editör tarafından onaylanmamasının ilk sebebi budur! Kendi yorumlarınız, kendi araştırmalarınıza dayalı özgün bir içerik, sitemizdeki içerik ihtiyacı olan arkadaşlarımız için sizleri vazgeçilmez yapabilir. O yüzden sadece kendinize özgü bir şekilde yazılarınızı düzenlemelisiniz.


Standart Müşteri ( Üye ) arkadaşlarımız için; satın alma yaptıktan sonra, kesinlikle satın alma yaptığınız yazar için yorum ve puanlama yapınız. Bu sayede, hem sonrası için size, hemde o yazarla çalışmak isteyen arkadaşlarımıza referans oluşturmuş olursunuz. Kredi yüklemelerinde, satın almalarda, sipariş ilanı verdiğiniz kısımlarda karşılaşacağınız sorun veya anlamadığınız kısımları öncelikle bizlere iletiniz. Her konuda yardımcı olmak için buradayız :)


Bu konuda başta yazar ve içerik ihtiyacı olan alıcı arkadaşlarımızın haklarını karşılıklı olarak adaletli biçimde savunmak için, kararlı biçimde uygulayacağımız konular vardır. Diğer bilgi ve yardım içerikleri barındıran sayfalarımızda da belirttiğimiz gibi, her üyemiz yönetim kadrosunda yer almadığı sürece normal üye statüsündedir.  Bu sebeple herkes için aynı kurallar geçerli olacaktır.

a. ) Sistem üzerinden satımı yapılan makaleler, başka platformlar üzerinde satılmamış olmamalıdır. ( Tüm içeriklerin özgünlük testi ve manuel olarak yazı kurallarına uygunluk, anlam bütünlüğü, noktalama işaretlerine uyum gibi açılardan kontrol edileceği unutulmamalıdır. Başka platformlarda satışta olan makalelerin, satışı halinde Makaleyaz.Net 'ten kaldırılmaları gerekir. Aksi takdirde, tespiti veya alıcının  şikayeti üzerine, makale ödemesi geri çekilir ve 1 ceza puanı uygulanır.)

b.) Hiçbir şekilde T.C. Anayasası’na ve ilgili kanun maddesinde yer alan durumlara aykırı olmamalıdır.

c.) Birden çok üyelik açılmamalıdır. Tespiti sonrası, sorgusuz – sualsiz her iki hesapta süresiz uzaklaştırılacaktır. ( Sistemimizde bu açıdan gelişmiş bir güvenlik önlemi alınmıştır. Sadece aynı İP üzerinden değil, aynı bilgisayar hatta aynı internet hizmet sağlayıcı modem üzerinden yapılanlar bile kayıt altına alınmakta ve kolaylıkla tespit edilmektedir.)

ç. ) Ceza prosedürü, öncelikli olarak 2 defa uyarı şeklinde işletilmektedir. Üye, göstermiş olduğu uygunsuz durumlar sonrası, telafisi var ise sırasıyla 2 defa uyarı alır ve 3. uyarısından sonra, platform üzerinden süresiz uzaklaştırılır.  Telafisinin olmadığı ve art niyetle yapıldığına inanılan durumlarda ise, uyarılmaksızın tespiti anında üye platformdan uzaklaştırılır. Üyeliği tamamen silinir. Hesabının sahip olduğu bakiye umursanmaksızın bu işlem her üyeye uygulanır.

d.) Platform içerisinde yaşanan olumsuz olaylarda, kişinin haksızlığı ispat edilmedikçe iftira mahiyetinde tabirlerden kaçınmalıdır. Suç ve haksızlığı ispat edilen üyeler için, durumun vahametine göre gerekirse yasal başvurularda yapıla bilinir. Makaleyaz.Net bu konuda tüm teknik imkânlarını kullanabilir.

e.) Tüm üyelerimiz bu alanda belirtilen ve diğer destek & bilgi amaçlı içeriklerimizde yer alan kuralları istisnasız kabul etmiş sayılır.

Sistemi daha yakından tanımak için , Teknik Bilgiler sayfamızda yer alan alt başlıklara da göz atabilirsiniz.

İllaki var. Sonuçta sadece uyulması gereken kurallar ve kimi zaman zorlayan şartlar dayatılacak değil ya. Zaman içerisinde platform üzerinde en çok satış yapan, en çok alış yapan, en fazla sipariş tamamlayan kategorilerde istatistikleri zorlayan üyelerimize kendimizce ufak teşvik primleri sağlanacaktır. Bu kimi zaman nakde dönüştürülebilen kredi olabilir, kimi zaman da ufak bir hediye J

O yüzden istatistikler sayfamızda mutlaka yerinizi almaya özen gösterin. Belki bayat bir nasihat gibi gelecek ama “ Siz yeter ki çalışacağım deyin, biz her türlü arkanızdayız J

Tüm bilgilendirme üyelerimizin tamamına açık şekilde zamanı gelince sitemizdeki yerini alacaktır.

Aynı şekilde, içerik alımı yapan ziyaretçi ve üyelerimiz için, ara sıra yapılan indirim, kampanya ve promosyonları da blogumuzun ilgili kategorisinden takip etmelerinde de fayda var.

Sistemi daha yakından tanımak için , Teknik Bilgiler sayfamızda yer alan alt başlıklara da göz atabilirsiniz.

Bunların dışında her türlü soru ve sorunlarınız için mutlaka bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Sitemizin güven verici işleyişi amacıyla, şu anki benzerler platformlara nazaran daha şeffaf özelliklerle takibi olduğunu belirtmek isteriz. Site üzerinde yapılan tüm atraksiyonların bildirimleri anlık olarak sitemizin ana sayfası kısmında paylaşılır. Karşılıklı olarak haklarımıza saygı ve güven çerçevesinde, tüm üyelerimize şimdiden uydukları kurallar için sonsuz teşekkür eder, bol kazançlar ve eğlenceler dileriz.