ÖNEMLİ UYARI
Lütfen sitede vpn, proxy veya adblocker tarzı eklenti kullanmayınız.

Siteyi Google Chrome tarayıcı ile ziyaret etmeniz tavsiye edilir.
Teknik Bilgiler

Teknik Bilgiler

Teknik Bilgiler

Herkese merhaba,

Şuana kadar hiç makale alım-satım platformu üyeliği olmamış ve alım-satım yapmamış arkadaşlarımız için, sistemimizi adım adım ve en ince detaylarıyla anlatma gereği duyuyoruz.

Amacımız; platformumuza üye olmuş olan içerik ihtiyacı olan web sitesi sahipleri ve ajanslarla – bilgisi ve deneyimlerini yazı ile kazanca dönüştürme amacı olan yazar arkadaşlarımızı aynı platform üzerinde toplayabilmektir. Standart alım-satım platformlarının tüm temel özelliklerini karşılayabildiğimiz gibi, zamanla geliştirilmeye uygun bir yapı ve yazılım temelimiz olduğunu belirtmek isteriz. Yani, ilk yayına başladığımız tarihten sonra, başta kullanıcılarımızın önerileri ve kendi ekibimizin daha stabil çalışma maksadıyla öngördüğü yenilik ve düzenlemeleri yaparak geliştirebileceğimiz bir platformdur Makaleyaz.Net.

 

Üyelik Tipi :

a.) Yazar

Yazarlık; sitemize yapılan kayıt sonrasında, profil içerisinde yer alan menü aracılığı ile Yazar Başvurusu yapılarak gerçekleştirilir.  Yazarlık başvurusu, kısa süre sonra değerlendirilerek sonuçlandırılır.

** Yazar olan üyelerimiz, makale alımı yapamazlar! Bu sebeple, yazarlık başvurusu yapılırken, bunu göz önüne almanızda fayda vardır.

Yazar olan üyelerimizin, hak edişleri 20 TL'ye ulaştığında veya geçtiğinde sistem yöneticileri tarafından ödeme listesine alınır. Şayet 20 TL'ye ulaşmanıza veya geçmenize rağmen ödeme yapılmamışsa, destek bölümünden ödeme talebi amaçlı bildirim açabilirsiniz. Makale alımı yapacak üyelerimiz, sitemizin şu anlık kabul ettiği ödeme kanalları aracılığı ile üye hesaplarına diledikleri miktarlarda kredi yükleyebilirler.  Bu krediler, sitemizde satışa sunulan makalelerin alımında kullanılabilir. Makalelerin fiyatları, sistemin temel aldığı 100 kelimesi 1,5 TL temel fiyatlandırma kuralı üzerinden, kelime sayısı hesabına göre otomatik olarak belirlenir. Buna herhangi bir değişim ya da yaptırım uygulanamaz. Üyelerimizin, ödemelerde sorun çıkmaması için profil sayfalarında yer alan bilgi alanlarını eksiksiz doldurmaları çok önemlidir.  Bu açıdan herhangi bir aksaklık oluşması halinde, sorumluluğun tamamen üyelerimizin olduğu bildirmek isteriz.

b.) Standart Üye ( Müşteri )

Standart üyelerimiz, sadece makale ihtiyacı olarak nitelendirilecek üye tipimizdir.
Standart üyelerimiz ( Müşterilerimiz ), hesaplarına kredi yüklemesi yaparak, diledikleri hazır makaleleri satın alabilir, ihtiyaçlarına göre diledikleri gibi sipariş ilanı oluşturabilirler.

Standart üyelerimizin dikkat etmesi gereken nokta, sistemden yazarlık başvurusu yapmamalarıdır.


Yazarlık başvurusu yapılıp onaylanan üyelerimiz, dilerlerse başka bir üyelik açarak Standart Üye olarak alımlarına devam edebilirler.

Kredi Yükleme:

Bu özellik, öncelikle makale alımı amacıyla sitemize üye olmuş üyelerimizin dikkat etmesi gereken bir noktadır. Profil sayfalarındaki yönlendirmeler ve açıklamalar yardımıyla, kolaylıkla kredi yükleme sayfasına ulaşabilirsiniz. Ödeme yöntemlerinden size en uygun olanı tercih ettikten sonra, ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerin hesaba en kısa sürede yansıması için, her zaman için sitemizde aktif olarak görevde olan ekip arkadaşımızın olacağını bildirmek isteriz. Buna rağmen, kredi yükleme yapan üyelerimizin “ Ödeme Bildirim” formu aracılığı ile bildirimlerde bulunması da ayrıca hızlı işlemler için önemlidir. Burada belirteceğiniz form bilgilerini olabildiğince açıklayıcı şekilde yapmanız rica ettiğimiz bir konudur.

Makale Ekleme ve Satımı:

Bu husus özellikle, bilgi ve deneyimlerini yazıya dökerek kazanç elde etme amacında olan yazar arkadaşlarımızın dikkat edeceği bir noktadır.  Üyelerimiz kendi profil sayfalarında, öncelikle üyelik bilgilerinin bulunduğu alanları form içerisinde eksiksiz doldurması önemle rica olunur. Ardından, yönlendirmeler ve açıklamalar yardımıyla, Makale Eklemesayfamızdan işlemlerini gerçekleştirebilirler. Makale Ekleme esnasında, yaşanabilecek teknik sorunları destek bölümünden anında ekibimize iletmeleri, sorunların biran evvel çözüme kavuşması açısından da sonra derece önemlidir. Makale Ekleme sayfasında, yazınızla ilgili bazı önemli bilgiler sizden istenecektir. Makale Başlığı, Anahtar Kelimeler, Kısaca Makale Açıklaması gibi alanların, açıklamalara uygun biçimde doldurulması, hızlı ve sorunsuz satış işlemleri içinde son derece önemlidir. Bu alanları boş bırakmadan mutlaka doldurmalısınız. Bu alanda geçen Anahtar Kelimeler ibaresi, yazınız içerisinde Boldyani kalın biçimde yazılmış kelime ve kelime gruplarını ifade etmektedir. Makaleleriniz de konunun temeli olan ve arandığında bulunmasını kolaylaştıracak kelimelerdir bunlar. Bir makale içerisinde en az 3-4 adet anahtar kelime geçmesi, içerik ihtiyacı olan alıcı üyelerimiz için vazgeçilmez bir gerçekliktir. Sizde daha seri ve sorunsuz satışlar için mutlaka bu noktaya önem göstermelisiniz. Aynı zamanda uygun bir makale de, en az 2 alt başlık yer almalıdır. Bunu bir haberin, aynı konu içerisinde farklı bilgileri içeren bölümleri gibi düşünebilirsiniz. Yazı bütünlüğünü bozmayan, sadece o bölümde verilecek bilginin temelini ifade eden birkaç kelimelik bir kelime grubu ile mutlaka yazılarınızda alt başlıklar kullanmalısınız.

Ayrıca, satım için eklenen hazır makalelerde en az 1 adet görsel ile içeriğin zenginleştirilmesi; diğer alıcı üyeler tarafında tekrardan tercih edilmenizde de çok yardımcı olacaktır. Eklenen görsellerin herhangi bir telif hakkına sahip olmamaları ve seçimleri buna göre yapmanız da önemli bir noktadır.

Platforma makale yükleme işlemi Upload ( Dosya Yükleme ) şeklinde olmaktadır. Sistem yüklenen dosya içerisindeki görseller hariç, tüm kelimeleri sayabilecek beceride olmakla beraber; fiyatlandırmasını da temel alınan 100 kelime 1,5 TL fiyatlandırmasından yapar. Yani kelime başına 0.015 Krş.  olarak hesaplar ve makale değerine yansıtır.


Desteklenen Dosya Formatları 

Sitemiz üzerinde mobil cihazlar ile makale yükleme işlemi yapılmamaktadır. Mobil cihazların işletim sistemi ile, bilgisayarların işletim sistemi arasındaki farklardan kaynaklanan bir durumdur.

( Genel olarak. docx formatı tercih edilmesi Makaleyaz.Net ekibi tarafından tavsiye edilmektedir. )

Metin Belgesi ( .txt ), Word Dosyası (.doc ), Word Çalışma Kitabı ( .docx)

Bunun dışında herhangi bir dosya formatı henüz desteklenmemektedir. Aynı zamanda, uzantılara sahip dosyalar içerisine ekleyeceğiniz görseli, ekstra olarak bir yere yüklemek zorunda değilsiniz. Sistem dosya içerisindeki görseli otomatik algılar, fakat fiyatlandırma anında göz önüne almaz.

Sipariş Oluşturma ve Teklif Verme:

 

Platformumuzda bu bölüm, makale alımı yapacak üyelerimizin acil ihtiyaçlarına kısa vadede çözüm bulmak için oluşturulmuştur. Bir ilan sistemi gibi düşünüle bilinir.  Acil ihtiyacınız olan içerik hakkında, kısa bilgilerin yer aldığı, kelime adedinin en az ne kadar olması gerektiği, teslim süresinin en az ne kadar olması gerektiğini alıcı üyemiz bu alanda belirtir. Sonrasında, yönetim tarafından onaylanır. Onay sonrasında, sitemizin ilgili alanında ilan yayına alınır. İlan yayına alınınca, sitemizde aktif olarak yazarlık faaliyeti gösteren üyelerimiz açıklamalar neticesinde, kendi tekliflerini kolayca iletebilirler.

Örnek vermek gerekirse; e-ticaret siteniz için bazı blog içerikleri ihtiyacınız var. Bunu kısaca açıklayacak biçimde ilan içeriğinde belirtebilirsiniz.

 “ E-ticaret sitemizin bebek elbiseleri ve yardımcı ürünleri için bir blog içeriği ihtiyacı vardır. Anahtar kelimeler; bebek salıncağı, yürüteç, yeni doğan giysisi, yeni doğan zıbın ve iç giyim. Minimum yazı uzunluğu: 400 kelime.  En az 3 alt başlık altında, anahtar kelimelerin en fazla 1 defa geçmelidir. Tekliflerinizi bu kriterlere göre vermeniz önemle rica olunur.”

Bu tip bir ilan, yazarlar için gayet açıklayıcıdır. Şayet, genel bir konuda değil de, özel bir konuda ihtiyacınız varsa, açıklama kısmını daha da detaylandırabilirsiniz. Sipariş oluştururken, şu konularda mutlaka dikkat etmelisiniz. Zira bu konularda bilinçli veya bilinçsiz yapılacak hatalar uyarı cezası alacaktır. 2 defa uyarı sonrası, hatalarını tekrarlayan üyemiz sitemizden süresiz olarak uzaklaştırılır.

1 – İlan içeriğiniz kesinlikle T.C. yasalarına aykırı olmamalı.

2 – İlan içeriğiniz ihtiyacınıza yönelik açıklayıcı şekilde olmalıdır. Sadece ilan başlığı ve kısa açıklamalarla hiçbir anlam taşımayan ilanlar kabul edilmeden silinecektir.

3 – İlan içeriğiniz de, ne şartla olursa olsun iletişim bilgileri yer alamaz. Kişisel iletişim bilgileriniz ve web sitesi adresiniz kesinlikle yer almamalıdır.

Bu şartlar dışında kalan tüm siparişleriniz, tarafımızca yapılacak değerlendirme ve gerekirse düzenleme sonrası kabul edilecek yayına alınacaktır. Sipariş yayına alınır alınmaz, teklif usulü iş akdi başlatılabilir. Size verilen teklifler içerisinde, en uygun teklifi kabul ederek, teklif veren yazara işi verebilirsiniz. Şu konuda alıcı olarak dikkat etmeniz gereken konu, sitemizde sipariş ilanınıza teklif veren üyelerimizin profillerini ziyaret ederek, haklarında kendilerinin yazdığı kısa özgeçmişlerini, daha önce aldığı işler sonrası diğer üyelerin kendisine yaptığı yorum ve puanlama değerlendirmelerine dikkat etmelisiniz.

Sipariş sonrası teklif usulü işi verdiğiniz kişi, yazınızı hazırlayıp size belirtilen süre içerisinde ilettiğinde bir sorun olmadığına kanaat getirerek işi onaylayabilirsiniz. Onayınıza istinaden, üyenin teklif ettiği tutar alıcı bakiyesinden düşülerek, komisyon kesintisi sonrası alıcı hesabına kredi olarak aktarılır.

 

Burada hem alıcı hem de satıcı haklarını gözetmek adına gereken azami önem gösterilecektir.

Sipariş ilanı sonrasında, ödeme onayı vermeyen alıcı mutlaka gerekçesini yönetime bildirmekle yükümlüdür. Hiçbir sebep belirtmeden satışa onay vermeyen alıcının bakiyesi, sistem tarafından 72 saat içerisinde otomatik olarak teklif tutarı kadar düşürülecektir. Yazı içerisinde ilan açıklamalarına uygunsuz olan durumlar olduğunda, alıcı bunu ivedi olarak yönetime bildirmelidir. Gerekli durumlarda, alıcının belirtmesine rağmen yazıda bazı durumlar istenildiği gibi değilse, yönetim o anki durumu irdeleyerek haklı-haksız seçimi yapacaktır. Adaletli bir seçim olacağından şüpheniz olmasın. Gerekirse, siparişin iptali yapılır ve alıcıya bakiyesi geri teslim edilir. Fakat durum tam tersi ise, bakiye alıcıdan düşürülerek satıcıya yani yazara aktarılır. Bu aşamada, adil bir karar verebilmek için üyelerden tüm açıklamalar istenebilinir. Gerekirse telefon görüşmesi, sms veya mail ile bilgi alımı ve karar açıklaması yapılır.Diğer Konular:

Sipariş yayına alındığı andan itibaren, uygun teklif verilerek iş anlaşması gerçekleştiğinde yayından kalkar. Fakat tekliflere rağmen iş anlaşması herhangi bir üye ile alıcı arasında gerçekleştirilmediyse, 3 gün içerisinde sistem tarafından otomatik olarak kapatılarak yayından kaldırılır.

 

Sipariş ilanlarında da, hazır makale satışı alanımızda olduğu gibi iş sonrası teklif edilen tutar üzerinden komisyon düşülerek satıcı hesabına bakiye aktarımı yapılır.  Komisyon tutarı,  %18 olarak lanse edilmiştir.  Kampanyalar dahilinde yazar komisyonları belirtilen oranlara sabitlenir.

Üyelerimiz, her konuda iletişim alanımızdan bizlerle iletişime geçebilirler. Bu konuda azami önem verilecektir. Ödemeler sonrası kredi aktarımı, ödeme bildirimleri, para çekme talepleri site yönetimine iletildikten itibaren 1-3 saat arasında mutlaka dönüş sağlanacaktır. Eğer, aksi durumlar baş gösterirse, bu mutlaka ilgili üye(leri)mize bildirilecektir.

 

Makaleyaz.Net Yönetimi