En Çok Kazandıran Web Sitesi Türleri

Herkese merhaba,

Web sitesi oluşturarak, internet üzerinden para kazanmak tecrübelisi tecrübesizi herkesin amacı ve hayalidir. Bizde bu konuda sizler için bazı bilgileri ve önerilerimizi derledik arkadaşlar.

Web Sitesi Oluşturma Platformu

İlk başta tecrübesiz arkadaşlar için, " en başından " başlayalım isteriz. Günümüzde, ücretsiz biçimde web sitesi oluşturabileceğiniz en uygun platform bizce Blog servisleri. Blogspot (Blogger)ve Wordpress bu açıdan sizlere hem kullanımındaki kolaylık hemde ekstra ücretsiz uygulama ve eklentileri ile yardımcı olacaktır. Amatör olarak, en başta bir CMS sistemini kullanabilir hale gelmeniz çok önemli bir nokta. Web sitesi panellerine aşina olmanız açısından, bu tip ücretsiz servisler ile kendinizi geliştirmenizi kesinlikle tavsiye ederiz. Daha profesyonel arkadaşlarımız için, kendilerine ait alan adı ve hosting hesaplarıyla yine Wordpress'in ücretli & ücretsiz eklentileri ile hem kullanımı kolay, hem tasarımındaki alternatif alanların çokluğu ve esnekliği sayesinde , başta Google reklamlarından para kazanma amacında olanlar için biçilmiş kaftan diye düşünüyoruz. Biz burada şu şöyle , bu böyle diye en baştan kayıt nasıl açılır, nasıl ayar çekilir diye sizleri meşgul etmeyeceğiz. İnternette zaten bu konuda istemediğiniz kadar kaynak mevcut :)

Kategori Seçimi

Burada en önemli konu, sizin yeterliliğiniz. Birçok fikir ve öneri bulursunuz, ufacık bir araştırma yapacak olursanız. Ama, hep aynı alan ve konularda site içeriği üzerinde durulur. Zira, haksızda değiller çünkü en çok kazandıran kategoriler uzmanlar için senelerce tecrübe edilmiş konulardır.

Fakat, amatörler için o konularda girişimlerde bulunmak; kısa zamanda şevk kırılmalarına, heveslerin eriyip gitmesine , heyecanın gazozun gazı kaçarcasına bitmesine sebep olur. Arkadaşlar, internet bir okyanus, Türkçe içerik mecraları deniz, seçtiğiniz kategori bir göl. Siz ise, henüz doğmuş bir balıksınız. O yüzden önce hayatta kalmanızı gerektirecek alanlarda girişimlerinizde bulunun. Bizim sizlere tavsiyemiz, genel blog kategorilerinde başlamanız. Aklınıza gelebilecek her konuda içeriklerinizi oluşturabileceksiniz bu sayede. Tamam, öneri olarak birçok uzman için absürd oldu bu kadar sözden sonra bu öneri; ama kendinizi keşfedebileceğiniz seçenek kesinlikle bu alan. Zamanla göreceksiniz ki, sitenizdeki kategorilerde içerikler artacak. Hangi kategoride daha çok içerik girmeye başladıysanız, o kategori aslında sizi ateşleyen yerdir. Zaten ücretsiz mecralarda denemeler yaptığınız için, maddi açıdan hiçbir kaybınız olmayacağından emin olabilirsiniz. ( Ücretli optimizasyon, seo işlerine falan giriştiyseniz artık sizin bileceğiniz bir rotadasınız demektir. O kadarına biz birşey diyemeyiz :) )


Revaçta olan kategorilere gelince; internette normal kullanıcı olarak zaman geçiren en büyük kitle eğitim gören gençler ve ev kadınları diyebiliriz.  Onlara en uygun kategoriler genellikle film, dizi , sağlık, kadın blogları ve yemek tarifleri olur.

Ama film ve dizi sizi ilk aşamada aşar. Sağlık, kadın blogları ve yemek tarifi denemeler yapabileceğiniz en uygun kategoriler olur. Ha birde, teknoloji alanı var ama, eğer bu konularda deneyim ve bilginiz yoksa girişmemeniz gereken zorlu bir kategoridir.

Kazanç Nasıl Sağlanacak ?

Aslında para kazanmak için erken olsa da bu aşamaya kadar, birkaç haftalık düzenli içerik girişi sonrasında ücretsiz blog servislerinden bile Google Reklamları ( Adsense ) başvurusunun onayına istinaden kazançlara başlayabiliyorsunuz. Ama dediğimiz gibi, bu amaç aslında yegane amaç olsa da, henüz çok erken olacak sizler için. Kendi sitenizi yönetmeye başladığınızda ( Hosting ve Alanadı size özel ) , ücretsiz servislerden edinebileceğiniz tüm tecrübeleri edinmiş olmalısınız. Zira, artık hem bir gideriniz var , hemde rakiplerinizin arasında gayriresmi olarak girmiş sayılırsınız.

İçeriğin seçimi, özgünlüğü, reklam yerleşimi ve site içi - dışı seo optimizasyonları , sonraki aşamalarda sıklıkla duyduğunuz ve uğraştığınız işler olacak. Arkadaşlar , bu işler eğlencelidir. Bir o kadar da zahmetli ve sabır gerektiren konulardır.

Ama, istedikten sonra üstesinden gelemeyeceğiniz iş yoktur! Değil mi? En azından, isteyin - başlayın. 1-2 defa fiyasko ile bitmesi gayet normal. Örnek vermek gerekirse, ben hayatım boyunca ne kadar çok site açtığımı, ne kadarından para kazandığımı , ne kadarını sattığımı, ne kadarını kapattığımı hatta ne kadarından başıma bela aldığımı artık bilemeyecek duruma geldim :) Hava atmak için değil de, bu işin ne kadar meşakkatli ve uzun soluklu bir uğraş olacağını kafanızda hayal etmeniz için söyledim bunları.

Şansınız ve sabrınız bol olsun :)


Makaleyaz.Net Ekibi Adına , Efe :)

Yazı Dizisinin Devamı : https://www.makaleyaz.net/blog-detay/129/en-cok-kazandiran-web-sitesi-turleri-2/