Yazar Kılavuzu

Yazar Kılavuzu

Yazar Kılavuzu

Sitemizde yazar olarak satış yapmaya başlayacak veya öncesinden deneyimi olan arkadaşlarımız için hazırlanmış bir kılavuzdur.

1 - Yazar Olmak

Siteye kayıt olduktan ve hesabınızı aktif ettikten sonra, kullanıcı paneliniz içerisindeki Yazarlık Başvurusu formu aracılığı ile başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru formunda yer alan bilgileri, eksiksiz ve doğru biçimde girmeye özen gösteriniz. Zira, değerlendirme bu bilgilere göre yapılacaktır. Boş gönderilen, yetersiz bulunan başvurular kesinlikle kabul görmemektedir. Referans kısmına, varsa daha önce internette yayınlanmış yazılarınızın adreslerini mutlaka yazınız. Eğer daha önce yayınlanan bir yazınız yoksa, " makaleyaz.net " sitemiz adresini o kısma yazabilirsiniz.
Değerlendirme için 1 adet içeriği sisteme başvuru esnasında iletmeniz istenir. Bu içeriği, sonradan satışa koyabilirsiniz. Uygun olması durumunda, başvuru içeriğiniz satışa çıkartılacaktır.

Başvurusu kabul edilen veya reddedilen yazarlarımıza, sistem tarafından anında e-mail ve sms bildirimi yapılmakta ve panellerindeki bilgi akışı ekranından bilgi verilmektedir.

2 - Yazar Başvurusu Kabul Edildikten Sonra

İlk yapmanız gereken, profil bilgilerinizi eksiksiz doldurmaktır.  Örnek profiller için, istatistik sayfamızdaki En Çok Satış Yapan ve En Çok Sipariş Tamamlayan yazarların profillerine göz atabilirsiniz. Sonrasında, içeriklerinizi; kontrol edilmek üzere Yazarlık işlemleri / Makale Gönder sayfasındaki form aracılığı ile gönderebilirsiniz. İçeriklerinizin standartı konusunda mutlaka bu sayfaya göz atmanızda fayda var. İçeriklerinizin genel ret sebepleri ise burada detayları ile anlatılmıştır.

Sistemde, her ay sonu enaz 1 aktif satışta yazısı bulunmayan yazarların, ay sonlarında otomatik olarak standart üyeliğe düşürülmesi kuralı uygulanmaktadır. 

O yüzden, her zaman tetikte olmalısınız.

İçeriklerinizi, özgün ve En Uygun Makale Yapısı sayfasında anlatılan detaylara ve bilgilere göre düzenleyiniz.3 - Hazır Makale Satışına Başlamak ve Siparişlere Teklif Vermek

İlk 2 aşamadan sonra, yazar olarak sistemde hazır içerikleri satma ve siparişlere teklif verme hakkına sahip olursunuz. İçeriklerinizi kontrol sonrası satışa sunmak için; kullanıcı panelinizde yer alan Yazarlık İşlemleri / Makale Gönder sekmesinde yer alan formu kullanabilirsiniz.

Kontrol için gönderilen içerikler üzerinde, sisteme yükledikten sonra dosyanızda herhangi bir düzenleme / işlem yapmayınız.
Değerlendirme öncesi yapılan işlemlerde, dosya yükleme şansınız olmadığı için, sistemde 0 kelime ve 0 TL olarak değerleme yapılır. Eğer dosyanızda değişiklik yapacaksanız, o içeriği tamamen silmeniz gerekiyor.

Sizler için en çok satış potansiyeli olan konuları da, istatistik sayfamızdan takip edebilirsiniz. Siparişleri görmek için, makale siparişleri sayfamızı sık sık ziyaret etmenizde fayda var. Sipariş ilanları, herkese açık biçimde gösterilmektedir. 
 
Sipariş başlıkları yanında yer alan Detaylar butonuna tıklayarak, teklif verme sayfasına ulaşabilirsiniz. 

Teklif silme, değiştirme şansınız yoktur. 
 Siparişe verdiğiniz teklif kabul edilmesi halinde; sizlere e-mail ile, sistem tarafından otomatik bilgi maili iletilecektir.  Belirtilen koşullarda siparişlerinizi sisteme teslim etmekle yükümlüsünüz. Belirtilen şartlar karşılanmadığı takdirde, siparişverenin ödeme onayı vermeme hakkı vardır. Bunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. 

Platform üzerinde; 3 günlük standart sipariş ilanı yayınlanma ve teslim edilme süresi vardır. Fakat, siparişveren tarafından bu zaman içerisinde kabul edilen siparişler sistemden otomatik kalkar.  Hernekadar, site üzerinde 3 gün standart teslim süresi olsa da, yazarların teklif verdikleri sipariş detaylarında yer alan teslim süresi talebini dikkate almaları gerekmektedir. Siparişveren 1 gün içerisinde teslim istiyorsa, 1 gün esas alınır. 10 gün istiyorsa, 10 gün esas alınır.

Siparişveren ile hızlı iletişim için, panellerinizdeki mesajlaşma modülünü kullanabilirsiniz. Bu sayede, istenen bilgileri daha hızlı ve kesintisiz alabilir ve sipariş öncesi akılda kalan soru işaretlerini çözümleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, belirtilen sürede teslim edilmeyen siparişler de, yazara 1 ceza puanı uygulanır. 

Sistemdeki ceza puanı uygulaması gereği, 2. ceza puanından sonra; yazarın kazancı , sitedeki geçmişi, bekleyen ödemesine bakılmaksızın sistemden kaydı tamamen silinmektedir. ( Tüm satışta olan içerikleri ve kayıt bilgileri dahil. )


Siparişlerinizi, Yazarlık İşlemleri / Tekliflerim / Onaylanan sekmesinden görebilirsiniz. 
Sipariş yükleme sayfasında, dikkate almanız gereken şartlar belirtilmiştir. 
Sipariş teslimlerinden sonra, teslim ettiğiniz içeriği bilgisayarınızdan bir süre silmeyiniz. Anlaşmazlık durumlarında, sizden kontrol amaçlı yaptığınız iş , tarafımızca talep edilebilir. Anlaşmazlıklar halinde, değerlendirme neticesinde sizlere bilgi verilecektir.

4- Ödemeler ve Ödeme Talebi

Platformda ödeme talebine gerek yoktur. Tüm hareketler tarafımızda kontrol edilmektedir. 100 TL ve üzerine ulaşan tüm yazar ödemeleri, sistemde banka bilgileri kayıtlı olması halinde, limiti geçtiği günün bir sonraki gününde hesabına yapılmaktadır. 

Alıcı tarafından, haklı gerekçelerle kredi iadesi istenmesi halinde, yazardan kredi eksiltmesi yapılmaktadır.
Alıcının 1 günlük itiraz hakkı vardır. O nedenle, ödeme ; şartlar karşılandığı takdirde 2. güne sarkabilir.
Ayrıca, resmi tatillerde göz önünde bulundurulmalıdır.
 

Sistem üzerinde, banka bilgilerinizi eksiksiz ve size ait olacak şekilde girmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, yapılamayan ödemelerin sorumluluğu Makaleyaz.Net'e ait değildir. 


Kılavuz içerisinde belirtilen şartlar ve kurallar aksi ilan edilmedikçe tüm yazar arkadaşlarımızı bağlamaktadır. 

Bilmeniz gerekenler;


* Site içi mesajlaşmayı kullanarak, mutlaka sipariş ve taleplerde istenilen içeriğin detaylarını alıcılar ile kararlaştırmalısınız.
* Hazır içerik satışları ve siparişlerin başarılı sonuçlanması sonucunda yorum ve puanlama uygulaması vardır. Yazar profillerinde herkesin göreceği şekilde yayına alınan yorum ve yorum yanıtları yer alır. Hesabınıza giriş yaparak, profiliniz altındaki yorumlara,  1 defalık yanıt imkanınız vardır. Lütfen; küfür veya karmaşaya sebep verecek açıklamalardan kaçınınız.
* Boş profile sahip olan, hazır içeriği satışta olmayan yazarların kazanç imkanı yok gibi birşeydir.
* Ay sonlarındaki uygulamaya takılarak, standart üyeliğe düşmemek için her zaman sistemde en az 1 hazır içeriğiniz satışta olsun. Aksi takdirde, hiçbir yazar arasında ayrım gözetilmeksizin herkese uygulanan bu kuralın kurbanı olabilirsiniz.
* Farklı platformlarda da satış ve iş alımı yapan yazarlarımız olduğunu biliyoruz.
Sitemizde,  kontrol sonrasında "kopya içerik" tespiti yapılırsa satıştan sonra, o içeriğin kredisi alıcıya iade edilir ve yazar hesabından eksiltilir. Bu yüzden, iade durumlarında yazar arkadaşların mutlaka bu sorumluluğun bilincinde olması önemlidir. Fakat, farklı mecralarda satışı yapılan benzer içerikler buradan kaldırılmalıdır. Tespiti halde, ceza puanı ve kazanç silinmesi işlemi uygulanacaktır.

* Sisteme eklediğiniz içeriklerin kontrolü 1-3 saat arasında yapılmaktadır. İş yoğunluğuna göre bu süre artar veya azalabilir. Lütfen her gönderilen içerik sonrasında durumu destek sistemi ve canlı destek alanından sormayınız.  Ayrıca, burada yer alan blog konumuzda, tüm bu konudaki detaylar paylaşılmıştır.
Kurallara aykırı özellikle özgün olmayan her içerik reddedilmektedir. Bu nedenle mutlaka En Uygun Makale Yapısı sayfasına göz atınız.
* Araştırın, okuyun, yazın. Kendi yorumlarınızla, nitelikli ve geçerli bilgi kavramından uzaklaşmayın.Herkese bol şanslar, bol kazançlar dileriz.

Makaleyaz.NET