Perde Seçimi Yaparken En Çok Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar Profili : FxTrader
Perdeler evin güzelliğini, evin şeklini ve evin büyüklüğünü gösteren en önemli dekorasyon unsurudur. Bunun için de perde seçimi yaparken bazı konulara bilhassa önem verilmelidir. Perde seçimi çok özenle yapılmalıdır. Perde seçiminin özenle yapılması evi de muhteşem bir görüntüye kavuşturacaktır.

Perde Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeniz Tarzınıza Uygun Olmalı

Eviniz için perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en başlıca husus evinizin tarzıdır. Perde seçimi yaparken mutlaka evinizin tarzına göre bir seçim yapmalısınız. Eğer ki evinizin diğer mobilyaları klasik tarzdaysa siz de seçiminizi klasik tarz perdeden yana kullanmalısınız. Ancak mobilyalarınız modern tarzdaysa perde seçiminizi de aynı şekilde modern tarzdan yana kullanmalısınız.

Perdeniz Güneş Işığını Kesmeli

Perdeler yalnızca dekor amaçlı değil aynı zamanda güneş ışığını kesmek ve evinizin dışarıdan görünmesini engellemek için de tercih edilmektedir. Bu nedenle evinize girecek olan güneş ışığını kesmek ya da evinizin içinin dışarıdan görünmesini engellemek için tül perdenizin altına bir güneşlik ya da stor perde tercih etmelisiniz.

Astar İle Hacimli Perdeler

Her şeyin bir püf noktası olduğu gibi perdelerinizle evinizi de olduğundan daha iyi göstermenin püf noktaları bulunmaktadır. Perdenizin arkasına astar uygulaması yaparak perdelerinizin daha hacimli ve dolgun görünmesini sağlayabilirsiniz. Perdenizin daha dolgun ve hacimli görünmesinde kullanacağınız astarı perdeyi alırken perdeciye yaptırabilirsiniz.

Stor Perde ve Tül Perde Uyumu

Eğer ki stor ve tülü bir arada kullanarak evinizde perde dekorasyonu yapacaksanız, o halde stor perde ve tül perde birbirine uyumlu olmalıdır. Eğer ki stor perdeniz desenli ise tül perdenizi sade tercih etmelisiniz. Ancak stor perde düz ise, tül perdenizi de desenli tercih etmelisiniz.

Genç Odalarına Genç Perde Modelleri Seçilebilir

Perde seçimiyaparken ortama uyum sağlanması gerektiğini belirtmiştik. Genç odalarında da dijital baskılı perdeler kullanılarak daha genç ve fresh bir oda oluşturulabilir. Çocuk odalarında da aynı şekilde çocuklara uygun perdeler tercih edilmeli.

Perdenizin Kumaşı Kaliteli Olsun

Perde seçimiyaparken kumaş kalitesine çok dikkat etmelisiniz. Kumaşı kaliteli olmayan perdeler rengini bir yıkamadan sonra atacak ve kendini salacaktır. Perdeden bir daha aynı verimi de alamamış olacaksınız. Bunun için perde seçerken kumaş kalitesine önem vermeli ve kumaşı özellikle yıpranması zor olan kaliteli, sağlam kumaşlardan tercih etmelisiniz.