Yazar Sorunları ve Çözümü Genel Başlık

Merhaba Sevgili Yazar Arkadaşlar,

Aktif paylaşımlarımızın yer aldığı forum bölümümüzü öncesinde önermek isteriz!


Son günlerde yeni başvurularda dahil, birçok arkadaşımızdan aslında benzer birkaç sorun üzerine gelen soruların ve aklınıza takılabilecek noktaların genel açıklamalarını bu başlık altında yanıtlamaya çalışacağız.

1 - Sitede ne yapabilirim, nasıl para kazanırım?

Siteden 2 şekilde para kazanabilirsiniz. Birincisi ve bizim tavsiye ettiğimiz; hazır makalelerinizi satarak, ikincisi makale siparişi sayfasında yer alan ilanlara teklif verip iş alarak. Hazır makale sayfasında yer alan kategorilere uygun; her uzunlukta, her konuda içerik satabilirsiniz sitede. Yalnızca, En Uygun Makale Yapısı sayfasında yer alan kural ve şartlara uymaları yeterlidir. Süre, uzunluk, konu başlığı gibi şartlarımız hazır makale satışı için kesinlikle yoktur.

Eklenen makalelerde, mutlaka 3. tekil şahıs ve geneli itibariyle geniş zaman diliyle yazım olmalıdır. Yazara ait bilgiler ( isim, soyisim, iletişim bilgileri vs.. ), alıntı yapılan kaynak dökümü vs.. olmamalıdır.

Sipariş ilanlarına teklif verirken bu sayfadaki detayları mutlaka inceleyin

Kayıttan Başvuruya Kadar Görsel Yazar Kılavuzu


2 - Ne kadar kazanırım, ne zaman ödeme alırım?

Sitemizdeki standart fiyatlandırma 100 kelimesi 1,5 TL'dir aksi duyurulana kadar. 50 TL alt ödeme limitine ulaştığınızda veya geçtiğinizde , sistemde kayıtlı banka hesabınıza ödemeniz, aynı gün veya sonraki gün geçer. ( Resmi tatilleri göz önünde bulundurmakta fayda var.)

( Sipariş ilanlarına teklif verir ve onaylanırsanız, iş teslimi halinde kazancınız 50 TL üzeri rahatlıkla ulaşacaktır. Ödemeniz, karşı tarafın ödeme onayı verdiği gün içerisinde veya sonraki güne yapılır. Bu arada, sitemizde ara sıra uygulanacak Fırsat Saatleri uygulamalarında, standart fiyatlandırma da değişiklik olacaktır. Yazarlarımızın bu konuda hassas davranmalarını rica ediyoruz. Bu uygulamaya karşı olan arkadaşlarımız, yazılarını silebilirler. Bu konuda kesinlikle bir katılım mecburiyeti yoktur, ama önceki sayfalarımızda da belirttiğimiz üzere, her yazar üyenin kayıtsız kabul edildiği varsayılacaktır.


3 - Neden makale ekleyemiyorum, neden kabul edilmiyor ?

Yazılarınızı sitemize ekleyebilmeniz için öncelikle, kayıttan sonra yazarlık başvuru yapmanız gerekiyor. ( Kullanıcı Paneli / Yazarlık Başvurusu menüsünden ) Başvuru onaylanınca, yazılarınızı onaylanmak üzere gönderebilirsiniz. Onaylanınca, satılmak için ilgili kategoride yer alır makaleleriniz. ( Kullanıcı Paneli / Yazarlık İşlemleri / Makale Gönder menüsünden makalelerinizi gönderebilirsiniz.

Makalelerinizi sisteme ekleyemiyorsanız, ilk sebebi giriş yaptığınız tarayıcınızda vpn, proxy veya adblocker ( Reklam Engelleyici ) tarzı eklentiler olması olabilir. O eklentileri kaldırın veya işlemlerinizi bitene kadar kapatınız.

Ayrıca, tarayıcınızı en son sürüme güncellemeyi deneyin. İnternetten , kullandığınız tarayıcının güncellenmesi hakkında bilgilere erişebilirsiniz.

Microsoft Office Word , .txt ( Yeni Metin Belgesi ) dışında herhangi bir editör içeriği sistemde kabul edilmez.

Sitemiz üzerinde mobil cihazlar ile makale yükleme işlemi yapılmamaktadır. Mobil cihazların işletim sistemi ile, bilgisayarların işletim sistemi arasındaki farklardan kaynaklanan bir durumdur.

Bir diğer sebebi; göndermek istediğiniz makale dosyası ( word formatında yazılmış olan ) bilgisayarınızda açık kalmış olabilir. Son şekliyle düzenleyip, kaydetmeli yada kapatmalısınız. Ayrıca dosya adının tamamı büyük harf, noktalama işaretleri veya Türkçe karakter yer almamalı. "makale1 , makale2, yazi1, yazi2... " şeklinde isimlendirebilirsiniz dosyalarınızı. Sistem zaten yükleme yaparken, onları farklı formatlarda isimlendirmektedir. 

Bunlara rağmen,  halen sorun yaşıyorsanız şuan kullandığınız tarayıcıyı değiştirip deneyiniz. Sorun devam ederse, bizlere mutlaka bildiriniz.

Yazılarım neden onaylanmadı? ( Genel Sebepler )


Tüm detayları burayı dikkatlice inceleyerek öğrenebilirsiniz.

4- Siparişlere nasıl teklif verebilirim, ne zaman onaylanır, nasıl işi teslim etmeliyim ?

Dediğimiz gibi, makale siparişi sayfasından var olan açık ilanları görebilirsiniz. Onlara teklif verebilirsiniz. İlan içeriğini dikkatlice okuyup, anlamadığınızı mutlaka bizlere sorun. Zira, 1 defa teklif verme hakkınız bulunmaktadır. Karşı taraf değerlendirmeyi buna göre yapar. Kesinlikle teklif mesajı ve verilen teklif tutarı farklı olmamalı. Teklif mesajında, özel iletişim bilgilerinizi kullanmamalısınız.

Teklifiniz onaylanınca, size sistem tarafından anında mail bildirimi yapılır. Kullanıcı Paneli / Yazarlık İşlemleri / Tekliflerim / Onaylanan menüsünden , işi teslim edebilirsiniz. Bu konuda lütfen dikkat! Siparişlerin uzunluğu, birden çok başlıkta ve sayfada olması farketmeksizin, tek Word dosyası ile işi teslim etmeniz gereklidir.

Sipariş ile ilgili tüm soruları, kullanıcı panelinizden sipariş sahibine özel mesaj olarak iletebilirsiniz. Revize istemi durumunda, dosya yükleme sitelerini kullanarak, mesaj aracılığı ile siparişin son halini onay veya iptal ( ödeme ) işlemi öncesinde iletebilirsiniz. Burada, alıcının tavrı ve istekleri siparişin tamamlanması konusunda önceliklidir. Teklifinizi, iletişim sonrasında da verebilirsiniz. Ama, kesinlikle teklif verme alanında direkt olarak teklif rakamı ve teklif sunumu metni ile işlem yapınız. Teklifin geri alınması, değiştirilmesi olanağı yoktur!Teslim sonrasında, karşı tarafa mail bildirimi sistem tarafından anında iletilmektedir. Karşı taraf incelemesini yaptıktan sonra, ödeme onayı verecektir.  Herhangi bir aksaklık yaşanma ihtimaline karşın, lütfen sipariş dosyalarınızı kaybetmeyin, silmeyin. Sonradan sizden tarafımızca talep edilebilir. İş tesliminden sonra, bizlere bildirim yaparsanız, karşı tarafla iletişime geçip işlemleri hızlandırabiliriz.

5- Makalelerim neden satılmıyor, ne zaman satılır ?

Arkadaşlar belkide müdahale edemediğimiz tek soru ve sorun bu :) Zira, satım işlemi olması için önce alıcıların olması gerekiyor. Sitemiz 2018 Ekim ayında yayına başladı. Henüz , sektör için yeni sayılır. Ve, tecrübeli arkadaşlarımız iyi bilecektir ki, rekabet etmekte olduğumuz kulvarın " Otorite " sayılacak siteleri, en az 5 senelik sitelerdir. Aynı zamanda, gelişen ve büyüyen bir sektör sayılır makale & içerik sektörü. Tanıtımlarımızı bugüne kadar hep yazar kitlemizi toplamak için yaptık. 2019 başı itibariyle tüm tanıtım, reklam çalışmaları alım yapacak kitle için yapılıyor ve yapılmakta. Bazı gün bir yazarın 24 makalesi de satıldı, bazı zamanlarda site genelinde haftada 2-3 makale de. Bazı yazarlarımız ise, sadece siparişlerden 1 haftası dolmadan 220 TL'ye yakın gelir de elde ettiler.  Tek siparişinden 160 TL üzerinde kazananda oldu.
Bu biraz da, sizlerin çabalarınıza , dikkatinize ve üretkenliğinizle alakalı bağlı bir durum.

Bizim tavsiyemiz; profil bilgilerinizi eksiksiz girin, kendinizden açıkça bahsedin, ilgi alanlarınızı eksiksiz yazın. Çünkü bunlar, hem hazır makale satışlarında hemde siparişlere verdiğiniz teklifler arasından tercih edileceğiniz en önemli hususlar. Unutmayın ki, alıcılar hazır makale alımı ve sipariş verdikleri yazarlar hakkında yorumlama ve puanlama yapabilmektedir. Bu da ileriye dönük olarak, sizlerin satışlarını etkileyen en önemli hususlardan biridir.

Ama şundan gönül rahatlıyığla emin olabilirsiniz, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Bu açıdan süre veremeyiz. Ama, daha iyi satış yapabilmeniz için blogumuzda birçok yardımcı içerik paylaştık. Onlara mutlaka göz atmalısınız.


Tekrar kısaca toparlamak gerekirse ;

* 100 kelimesi 1,5 TL'dir fiyatlandırma ( Kampanya ve Promosyon zamanlarında farklılık göstereceği yukarıda detaylıca belirtilmiştir.)
* Ödeme alt limiti 50 TL'dir. Sistemde kayıtlı banka hesabınıza ödemeleriniz talebe gerek kalmadan aynı gün veya sonraki gün geçer. ( Banka hesapları kesinlikle sizlere ait olmalıdır. Farklı isimlerde hesaplara ödeme yapılmaz, yapılsa bile banka tarafından geri iade edileceğinden sorumluluk kabul edilmez. )
* Siparişlere verdiğiniz teklif kabul edilirse, size mail ile bildirim gelir. İşi; tek word dosyası ile teslim ediniz. Teslim edilen işle alakalı dosyaları silmeyiniz, kaybetmeyiniz. Tekliflerde iletişim bilgisi paylaşmayınız.
* Makalelerinizi ekleyemiyorsanız, yukarıda çözümleri belirtilmiştir. Dikkatlice okumanızda fayda var. Sorunlar bunlara rağmen devam ediyorsa, bizlere bildirebilirsiniz.

Peki Makaleyaz.Net 'in farkı nedir ?

Birazda farkımızdan bahsedelim :)

* Bizler sizden makale satın almayız. Alıcı bulmanız için aracı oluruz.
* %18 komisyon uygulaması yaparız. ( Piyasanın şuan bilinen en uygun komisyon oranıdır.)
* Herkesin kazancı net olarak panelinde yazmaktadır. 
* Canlı destek sunarız. Her soruna, soruya elimizden geldiğince müdahil olur, çözüm bulmaya çalışırız.
* Ara sıra sürpriz yapar, hakediş limitlerine ulaşmadan birikmiş ödemeleri yapabiliriz.
* Her gelişmeyi apaçık olarak herkesle paylaşırız.
* Rahatsızlık verdiğini düşünsek de, sık sık E-bülten mail bildirimi yaparız. ( Dilerseniz, listemizden çıkış yaparak e-bülten alımını durdurabilirsiniz, ama tavsiye etmeyiz. )
* Her iki üye kitlemiz içinde adil olmaya çalışırız. Yeri geldiğinde, sorumluluğu ve maddi külfeti üzerimize alırız.
* Samimi olarak yaklaşır, ama suistimale kesinlikle ayrıcalık tanımayız.


Hepinizi seviyoruz, umuyoruz bu açıklama yazısı yeterince " açık " olmuştur. Bol kazançlar, iyi işler dileriz :)

Makaleyaz.Net