Platformda Uygulanan Genel Kurallar, Cezalar ve Etik Kavram


 Hayatımızın her alanında olduğu gibi, çoğu dijital mecrada da işleyişi sorunsuz düzenlemek ve sürdürmek için birtakım kurallar ve cezalar uygulanır. Çoğu defa burada şahit olduğumuz ve gerekeni uyguladığımız bu kural ve cezaları, tek başlık altında tüm kullanıcıların bilgilendirilmesi için bildirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
O halde başlayalım;Not: Tüm ceza puanlarıyla alakalı yaptırımlarda 2. Ceza puanını alan yazarın hesabı süresiz olarak kapatılır ve siteden tüm içerikleri, hesabı silinir.

1- Kopya İçerik

Kopya içerik, sitemizdeki en bariz ve en net yaptırımlara sahip kuraldır. Bu tip durumlarda, hazır makalelerde 2 farklı sistemden kontrol edilen özgünlük testine rağmen, farklı mecralarda satış yapan yazarların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki, farklı yerlerde satış yapıp burada satışa sunduğu içeriği kaldırmayan yazarların sebep olduğu bu tip durumlarda mevcut.

Kopya içerik durumunda;

- 1 ceza puanı, kopya tespit edilen içeriğin kazancının silinmesi ve alıcıya iadesi, yapılan yorum ve puanın yazar profilinde yayını.

Üst üste kontrol etmeksizin kopya içeriği kontrole göndermek;

- Hesap 24 saat askıya alınır.

Kopya içerik durumunda hukuki yaptırım;

- Telif, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında, site üzerinde kopya içeriği satışından doğan hukuki sorumluluk satışı yapana aittir. Tüm kayıtlar, hukuki durumlar söz konusu olduğunda yetkili merci veya hak sahiplerine iletilir. İlgili yazarın hesabı askıya alınır ve hiçbir silme, düzenleme işlemi yapılmaz.


Platformda satışa uygun bir yazının teknik nitelikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri burada bulabilirsiniz.

2- Sipariş Teslimatı ve Teklif Sistemi

Genel olarak ceza puanına tabi olan bu sistemde, şu durumlarda yazara uygulanan yaptırımlar aşağıdaki gibidir:

Sipariş süresini aşmak;

- Yazara 1 ceza puanı uygulanır, sipariş sahibine kredisi iade edilir.

Sipariş sistemi hakkında hem yazar hem de sipariş veren üye olarak dikkat edilmesi gereken tüm teknik bilgileri burada bulabilirsiniz.

Platformda uygulanan etik değerlere, kişilerin haklarına ve platform çıkarlarına aykırı davranışlara ayrı bir yer ayırmak isteriz.

Platform üzerinden iletişim bilgisi paylaşımı;

- Bu durumda, her iki tarafın hesabı hiçbir uyarı yapılmaksızın askıya alınır. İncelemeler sonrasında gerek görülürse, hesaplar silinir veya tekrar aktif edilir. Üyelerin o anki durumları, potansiyelleri (yazar olarak sistemdeki geçmişi, alıcı olarak sahip olduğu kredi tutarı vb.) bu yaptırımlarda göz önünde bulundurulmaz.

Küfür, tehdit, şantaj, dayanıksız karalama ve iftira, art niyetli yaklaşımlar durumunda;

- Platform üzerinde tüm yazışmalar, tüm alım, satım hareketleri kayıt altında olduğu için bu tip durumlar titizlikle incelenir. Gerekli durumlarda, hukuki başvurular dikkate alınarak ilgili tarafa tüm kayıtlar iletilir, sebep olan kullanıcının hesabı askıya alınarak siteye erişimi kapatılır.

Platformun maddi ve manevi zarar uğratılması;

Bu gibi hallerde, platform öncelikle kendi çıkarlarını gözetmekle sorumludur. Herhangi bir kullanıcının platformu kazanç kaybı (maddi kayıp) veya itibar & güven kaybı (manevi kayıp) uğratması halinde, kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek kullanıcıdan bazı taleplerde bulunabilir. Öncelikle uyarı şeklinde karşı tarafa iletilen bu talepler, sonrasında hukuki mecrada devam edebilir.

- Canlı destek ve destek bildirimleri, iletişim formları aracılığıyla,
- WhatsApp ve e-mail yoluyla,
- Platform üzerindeki yazışma sistemi, yorum alanları, gibi tamamen dinamik iletişim alanlarıyla,

Yapılan ve tespit edilen her türlü aksiyon bu kapsamda değerlendirilir.

Bunların yanı sıra, platform dışındaki tüm dijital mecralarda da delilsiz & dayanaksız;

- İtibara,
- Müşteri kaybına,
- Marka bilinirliğine,

Kullanıcılar tarafından yapılan maddi zarara sebebiyet verecek her aksiyon bu kapsam içerisinde değerlendirilir.


Tüm kullanıcılarımızın, başta platformun ve diğer kullanıcıların haklarına saygı ve sorumluluk çerçevesinde hareket etmesini tüm samimiyetimizle diliyoruz. Burada belirtilenler dışındaki durumlarda da adil bir yaklaşımla yaklaşarak çözüm odaklı sorumluluklarımızın bilincinde olduğumuzu belirtmek isteriz.