SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO çalışmasıyaparak makale yazmak için öncelikli olarak doğru yazım tekniklerini bilmeniz gereklidir. Hazırlanan makalenin SEO uyumlu makale olmaması halinde ne kadar keyifli ve bilgi dolu olsa da web sitelerine fayda yerine zarar verecektir. Hem site sahibi sizin makalenizden dolayı zarar görecek hem de siz kimseler tarafından okunmayan bir makale yazmış olacaksınız. Kendinizi doğru SEO teknikleri ile geliştirmediğiniz takdirde emekleriniz çöp olacağı gibi makale yazarak para kazanma hayaliniz de çok kısa sürede sona erecektir.

SEO Çalışması Yaparak Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazarak web sitelerine değer katabilirsiniz. Makale SEO uyumlu ise binlerce kişiye ulaşır ve binlerce kişi tarafından okunur.  Makale yazarak para kazanmak yolunda sağlam bir adım attığınız sürece aranan ve okunan bir yazar olarak hem manevi hem de maddi kazanç elde edebilirsiniz. Peki, SEO çalışması yaparak makale nasıl yazılır? Makale yazarken SEO teknikleri nasıl uygulanır?

Makale Yazma Araçları

SEO çalışması yaptınız ve makale yazmaya başladınız. Peki, editör seçimini doğru yaptınız mı? Not defteri ile yazacağınız ve .txt ile satışa göndereceğiniz makalelerde maalesef SEO teknikleri uygulamanız mümkün olmamaktadır. Bu nedenle en çok tercih edilen Word kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Microsoft Office kurulumu yapamıyorsanız Google Docs ya da .docs uyumlu kayıt yapabileceğiniz muadil bir ofis programı tercih edebilirsiniz. Yazımızın devamında verilecek örneklemeler Word editörü ve bu yazı üzerinden yapılacaktır.

SEO Uyumlu Makale İçin İlk Adım Odak Kelime

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız makale yazmaya başladığınızda ki ilk adımın doğru Odak anahtar kelime belirlemesinin yapılmasıdır. Yazdığınız makalenin ana konusu ve dikkati çekmek, vurgulamak istediğiniz husus nedir? Anahtar kelime araştırması yaparak en çok aranan ama rekabeti düşük ya da orta seviyede olan odak anahtar kelimeyi belirlemeniz faydalı olacaktır. Çünkü Odak Kelime sizin makalenizin temelini oluşturacaktır.

Örneğin bu makale de kullanılan odak kelime: “SEO Uyumlu Makale

Belirlediğimiz odak kelime hiçbir şekilde ek almadan; makalemizin başlığında mutlaka olmalıdır. Makalemizin ilk paragrafında kullanılmalıdır.(Mümkünse ilk 2 cümlesinde) Makalemizin alt başlıklarından en az birinde yine kullanılmış olması gerekmektedir. Makalenizin son paragrafında da odak kelimeye yer vermek, zorunlu olmasa da pek çok SEO uzmanı tarafından faydalı olacağı yönünde görüş vardır.

Makale içerisinde odak kelime sayısı makale uzunluğuna göre değişir. 100 kelime baz alındığında 1-2 adet odak kelime kullanımı uygun olacaktır. Örneğin 1.000 kelimelik bir makale yazdığınız da minimum 10 adet maksimum da 20 adet odak kelime kullanımı yapabilirsiniz.

Makale Yazarken Yardımcı Anahtar Kelime Kullanımı

Makalenizi yazarken sadece odak kelime kullanmanız ve bunun yanında yardımcı anahtar kelime kullanmamanız SEO açısından makalenizi zayıflatacaktır. Arama motorlarının yazmış olduğunuz makaleyi bulması için yol gösteren en önemli araç anahtar kelimedir. Yardımcı anahtar kelime kullanmamanız halinde arama yapan kullanıcılara sadece odak kelime de sizin makaleniz gösterilecektir.

Araştırma yaparak, zaman ayırarak ve emekler vererek hazırladığınız makalenin arama sonuçlarında kaybolup gitmesini ister misiniz? Elbette ki hayır! O zaman SEO çalışması yaparak makalenizi zenginleştirmeniz ve arama yapan kişileri makalenize çağıracak doğru yardımcı anahtar kelimeleri kullanmanız zorunludur.

Yardımcı anahtar kelime kullanımınızda mümkün olduğunca uzun kuyruklu anahtar kelime olarak tabir edilen 3-6 kelimelik anahtar kelime gruplarına yer vermek hedefe odaklı olacağı için çok daha değerli olacaktır. Örneğin anahtar kelimenizi ayakkabı ya da spor ayakkabı diye seçerseniz binlerce sonuç arasında kaybolur gidersiniz. Bunun yerine Bayan spor ayakkabısı, Erkek koşu ayakkabısı gibi seçimler çok daha etkili olmanızı sağlayacaktır.

Bu makalemiz de şu ana kadar kullandığımız yardımcı anahtar kelimeler; SEO çalışması, makale yazarak para kazanmak, SEO teknikleri, uzun kuyruklu anahtar kelime

LSI- Semantik Alt Başlık Kullanımı

Makale yazarken semantik alt başlık kullanımı hem makalenizi anahtar kelime açısından zenginleştirecek hem de ziyaretçilere daha kolay okunabilir bir içerik sunacaktır. Makale içerisinde kullanılacak her alt başlık ile yazınızı bölümlere ayırarak ziyaretçinin aradığını daha kolay bulmasını sağlamaktasınız. Şayet alt başlıklarınızı LSI- semantik alt başlık olarak seçerseniz de makalenize her alt başlık ile ek anahtar kelime grupları kazandırmış olursunuz.

 

Semantik alt başlık nedir? Sorusunu soruyorsunuz değil mi? Google da arama yaparken arama sayfasının en alt kısmında” SEO uyumlu makale ile ilgili aramalar” şeklinde başlık altında kullanıcıların yapmış olduğu benzer aramaları Google bize sunmaktadır. İşte burada yer alan öneriler bizim alt başlıklar da kullanabileceğimiz değerli anahtar kelime grupları olmaktadır. Bunların içerisinde makalemizin konusu ile ilgili olanları yazımıza dahil ederek hem anahtar kelime açısından hem de içerik açısından makalemizi zenginleştirebiliriz.


Burada hatırlatmak istediğimiz bir husus daha var. Size ilk aşamada sunulan öneriler ile kısıtlı kalmamalısınız. Orada sunulan önerilere tıklayarak yine sayfa altında yer alan diğer önerilere de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Zincir şeklinde ilerleyerek çok farklı kullanıcı aramalarına ve dolayısı ile anahtar kelime gruplarına ulaşabilirsiniz.

 

Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız makalelerinizin özgün olması beklenmektedir. Tamamı ile kendi cümlelerinizden oluşması, yaptığınız araştırmaların birlikte harmanlanarak sizin cümleleriniz ile yazıya dökülmesi önemlidir. Başka sitelerde yayınlanmış bir makaleyi olduğu gibi alarak sadece cümle kalıplarını değiştirmeniz halinde bu makale Re-Write olarak kabul edilmekte ve özgün makale olmamaktadır. Bu tarz yazılan bir makalenin web sitelerine faydası olmayacağı gibi aksine kopya içerik barındırması nedeni ile zarar etmesine neden olacaktır.

 

Makale yazarken çok çeşitli kaynakları araştırmanız, buralarda yer alan bilgileri harmanlamanız önemlidir. Ayrıca hazırladığınız SEO uyumlu makale, arama motorlarında ilk sıralarda olmasını ve binlerce okuyucuya ulaşmasını istiyorsanız vereceğiniz bilgilerin doğru ve diğer sitelerden çok daha zengin içeriğe sahip olması önemlidir. Ayrıca makale yazarken 3. Ağızdan anlatım tarzının seçilmesi gerekmektedir. Makale içerisinde sevgili okuyucular, dostlar, ben yaptım, benim tavsiyem tarzı ifadeler sadece kişisel bloglarınızda kullanabileceğiniz ifadeler olup makale yazarak para kazanmak istiyorsanız makalelerinizde kesinlikle kullanmamanız gereken ifadelerdir.

 

Makale Yazarken Faydalanabileceğiniz Kaynaklar

Makale yazarken kullanabileceğiniz ücretli ya da ücretsiz çok fazla kaynak bulunmaktadır. Özellikle anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz pek çok site var. Google anahtar kelime planlayıcısı, Ubersuggest, Semrush olarak Google da araştırma yaptığınızda bu siteler üzerinden anahtar kelime araştırmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu kaynaklar çoğunlukla ücretli oldukları için size kısıtlı önerilerde bulunabilir. Peki, anahtar kelime araştırması nasıl yapabiliriz?

 

Anahtar kelime araştırması için en kolay ve ücretsiz yöntem Google aramalarında ilk sıralarda çıkan siteleri incelemek olacaktır. Odak anahtar kelimenizi Google da yazdıktan sonra çıkan ilk 5 siteyi inceleyebilirsiniz. Çünkü bu siteler sıralamada yükselebilmek için kesinlikle anahtar kelime ve semantik alt başlık çalışması yapmışlardır. Bu sitelere girerek hangi anahtar kelimeleri kullanmışlar, alt başlık seçimleri neler olmuş gibi pek çok sorunun cevabı bu makaleler içerisinde bulunmaktadır.

 

Yazmış olduğunuz makale her ne kadar sizin cümleleriniz ile yazılmış olsa da benzerlikler olma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle satışa koymadan önce makalenin özgünlük testimutlaka yapmanız gerekmektedir.

 

Makale özgünlük testi için; İçerik Özgünlüğünü Test Edin - Servis Önerileri başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Hangi Konularda Makale Yazabilirim

Hangi konularda makale yazarsam daha hızlı satılır diye soranlar için; Bu yazımızı okuyabilirsiniz. Evergreen içerikler hakkında bilgi için de; Evergreen İçerik Nedir - Neden Önemlidir? başlıklı blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 

·       Ekonomi, finans, teknoloji ve oyun kategorilerinde güncel içerikler hazırlayabileceğiniz gibi nasıl yapılır, nedir tarzında içeriklerde hazırlayabilirsiniz.

·       Sağlık kategorisine ekleyeceğiniz hastalıklar ile ilgili kapsamlı içerikler (XXX hastalığı nedir, belirtileri, teşhisi, tedavisi, doğal tedavi yöntemleri gibi ayrıntılı) çok hızlı bir şekilde alıcı bulacaktır.

·       Yaz döneminin yaklaşması nedeniyle diyet ve zayıflama makaleleri hızlı alıcı bulmaktadır.

·       Nakliye, temizlik, ilaçlama sektörlerine yönelik sektörel makaleler hazırlayabilirsiniz.

·       Sosyal medya kullanımları ile ilgili, Android ya da ios uygulamaları hakkında bilgi içeren makalelerde hızlı satılan makale konuları arasındadır.

·       Liste içerikle en hızlı alıcısı olan makale türüdür. En çok satan kitaplar, en iyi netflix dizileri, Dünyanın en büyük gökdelenleri, en çok oynanan video oyunlar gibi örnekler verilebilir. Konu itibari ile çok zengin olan bu içerikler kimi zaman bilgilendirici kimi zamanda eğlendirici olması nedeniyle pek çok website tarafından tercih edilmektedir. Liste içerik nasıl hazırlanır? Sorusunun cevabı için Liste İçerik Nedir? Liste İçerik Nasıl Hazırlanır? Liste İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir? Başlıklı blog yazımızı okumanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

 

Özetle

 

Kaliteli ve özgün bir içerik hazırladığınız sürece makalelerinizin satılmaması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle makale yazarak para kazanmak istiyorsanız yaptığınız işin ve verdiğiniz emeğin hakkını tam olarak vermeniz gerekmektedir. Yapılan eleştirilere ve verilen tavsiyelere açık olmanız makale yazarlığı konusunda gelişiminize kesinlikle katkı sağlayacaktır. Bol kazançlı günler dileriz..