Liste İçerik Nedir? Liste İçerik Nasıl Hazırlanır? Liste İçerik Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yazar Profili : AyselGozey
Son yılların en eğlenceli içerikleri şüphesiz ki liste içerikler arasından çıkmaktadır. Akıcı ve hoş anlatımı ile okuması ve takip etmesi kolay olan bu içerikler büyük bir titizlikle hazırlanmaktadır. İçeriklerde etkileşim ve zenginleştirmenin sıkça kullanıldığı bu liste içerik tipi okuyucuda merak uyandıran içerik türleri arasındadır. İşte liste içerik oluşturma hakkında her şey!

 

1 – Liste İçerik Neden Sevilir?

 

· Liste içerikler kolayca takip edilebilir ve anlaşılabilir.

· Okuyucu, uzun ve düz anlatımın olduğu içeriklerden sıkılabilirken; madde ve sayılarla gruplanmış liste içeriklerden sıkılmazlar.

· Liste içerik merak uyandırır. Bu yönü ile oldukça kolay okunur ve anlaşılır.

· Doğru başlık ile okuma motivasyonu artırılır.

 

2 – Liste İçerik Nasıl Hazırlanır?

 

a - Konu Belirleme

 

Liste içerik oluşturulurken öncelikle konu belirlenmelidir. Konu belirlerken hangi amaç için konu seçileceği düşünülmelidir. Bu kapsamda öğretici bir içerik, yönlendirici bir içerik ya da ilgi çekici bir içerik oluşturulabilir.

 

b – Başlık Belirleme

 

Liste içerik başlığı seçilirken metnin konusuna ve amacına uygun bir başlık seçilmelidir. Başlığın dikkat çekici olması çok büyük önem taşımaktadır. Örneğin, 12 Maddede Alışkanlıklarınızdan Kurtulun hem dikkat çekici hem de yönlendirici bir başlık olacaktır.

 

c – Giriş Bölümü

 

Liste içeriklerde giriş bölümü, okuyucunun ilgisini çeken ve okuyucuyu beklentiye sokan bölümdür. Bu bölümde slogan ya da yönlendirme soruları kullanılabilir. Okuyucunun okumakta olduğu içerikte kendisinden bir şeyler bulacağı hissinin uyandırıldığı giriş bölümü, hem yazar hem de okuyucu için önemlidir.

 

d – Listeleme

 

Liste içerik hazırlama sırasında en önemli bölüm listeleme bölümüdür. İçeriğin maddeler halinde yazıldığı bu bölümde Alt Başlık – Fotoğraf – Açıklama şeklinde bir anlatım yolu izlenir.

e – Sonuç

 

Liste içerik hazırlama adımlarının sonuncusu sonuç bölümüdür. İçeriğin maddeleri liste şeklinde açıklandıktan sonra, yazının sonuca bağlandığı bölüme sonuç bölümü denir. Bu bölümde konu genel olarak özetlenirken, konu sonuca bağlanır. Okuyucunun ilgisini çeken bir başka ilgili site içi linkleme işlemi de yine bu bölümde yapılır.

 

3 – Liste İçerik Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

· Liste içerik hazırlama kuralları arasında en önemlisi açık ve net bir dil kullanmaktır. Liste içerik hem akıcı hem de hedef kitleye uygun bir dilde yazılmalıdır. Okuyucunun kolayca anlayabileceği ve yazıyı okumaya devam etmek isteyeceği bir anlatım tarzı benimsenmelidir.

· Liste içerik hazırlama kuralı ise anlatımın doğru görseller ile beslenmesidir. Eğlenceli bir konu için eğlenceli görseller kullanılırken, mistik bir yazı için daha mat ve amaca uygun görseller seçilmelidir. Liste içeriklerde kullanılan görsellerin alışılagelmiş fotoğraflardan farklı olması da okumanın daha eğlenceli hale gelmesini sağlar.

· Liste içeriklerde doğru maddelendirme yapılmalıdır. Eğer birden fazla iç maddelendirme varsa aynı alt başlık türlerinde aynı renk kullanılmalıdır.

· Liste içerik içerisinde hitap şekli de önemlidir. Okuyucuyu bağlayacak sen ya da siz dilinin seçimi konuya ve hedef kitleye göre seçilmelidir.