İçerik Özgünlüğünü Test Edin - Servis Önerileri
Sahip olduğunuz web sitesinin içeriklerini ister kendiniz yazın, ister satın alın. Ama, benzersiz ( özgün ) bir içerikle; hedeflediğiniz seo başarısına daha kestirmek yoldan ulaşacağınızı unutmayın. Google başta olmak üzere, artık arama motorları gözünde web sitelerinde ne kadar çok içerik, ne kadar çok backlink olduğu değil - ne kadar faydalı ve özgün içerikler olduğu önemli.

Bu nedenle, içeriklerinizin kullanıcılara gerçekten fayda sağlayacak nitelikte olmaları ve benzersiz ( özgün ) olmaları ziyaretçi sayınız / seo başarınız ile doğrudan orantılıdır.

Bunun bilincinde olanların Makaleyaz.NET sitesini tercih ettiğini biliyoruz. Zira, %88'i aşan gerçek özgünlük oranımız ile platformdaki içeriklerimizin kalitesine güveniyoruz. Bizi tercih edenler, ilk defa keşfedenler veya şuan araştırma aşamasında olanlar için, hem sitemizden satın aldıkları içerikleri kendileri test edebilsin diye , hem de her halükarda içerik konusunda titiz olan ziyaretçilerimize fayda sağlasın diye böyle bir içerik hazırlamak istedik. 

Ülkemizde ve Dünya'da en çok kullanılan özgünlük testi servislerini sizlere tanıtmak istiyoruz.1 - https://smallseotools.com/plagiarism-checker/ ( SmalSeoTools )

Aslında birçoğumuzun "özgünlük testi" dediğimizde aklımıza gelen ve kullandığımız servislerin başında geliyor. Fakat, yurtdışı kaynaklı bir servis olduğu için, genellikle Türkçe içeriklerde, gözden kaçırdığı durumlar olabilir. 1000 kelimeye kadar ücretsiz olarak içerikleri test edebiliyorsunuz. Dosya yükleyerek veya direkt metin alanına içeriği yapıştırarak kullanabilirsiniz. Kırmızı olarak tespit edilen cümlelerin üzerine sağ tıklayıp, Google'da Ara yaparsanız, hangi sitelerden kopya içerikler alındığını da görebilirsiniz. Ücretsiz bir servis sitesidir, kayıt olursanız en azından sürekli olarak sitedeki Google bot testi uygulamalarına ( I'm a human ) takılmamış olursunuz.
Öneri Puanımız 10/8

2- http://plagiarisma.net/ (Plagiarisma )

Bu alanda, Dünya'nın en eski servisi diyebiliriz. 190 dil'de test imkanı sunuyor ama, sadece 2000 karakterlik bir ücretsiz test imkanı sunuyor. Sonrasında, masaüstü programını satın almanız için sizi yönlendiriyor. Detaysız olarak, sadece kopya içerik var mı yok mu diye içiniz rahat olsun diye kullanabileceğiniz ücretsiz servisi dışında, çokta tavsiye edebiliriz diyemeyiz. Türkçe desteklemektedir.
Öneri Puanımız 10/6

3- http://www.plagium.com/ ( Plagium )

1000 kelimeye kadar ücretsiz sorgu hakkı olan ama sadece yüzeysel sorgulamaya izin veren bir servis. Deep Scan ( Derinlemesine Analiz ) servisi ücretli ve genelde sayfa başına ücretlendirme yapar. Burada daha çok kopya içeriklerin cümle taramalarını değil ama, benzer içeriklerin hangi site adreslerinde de yer aldığını arama motoru mantığı ile sergiler. Yani, "Kopya mı değil mi sen karar ver! " dercesine bir servis anlayışı vardır. Ama, değerlendirilebilir. Türkçe diline duyarlıdır.
Öneri Puanımız 10/7

4- https://edubirdie.com/your-plagiarism-checker ( Edubirdie ) 

İsminden de anlaşıldığı üzere, eğitim üzerine hizmet veren bir servis. Aslında, freelancer sistemi. Yazarların, üyelerinin ödev ve tezlerini yazmaları için oluşturulmuş. Kendi özgünlük testi sayfasında, dosyayı yükleyerek sadece özgünlük oranını ( %100, %58 , %89 vb... ) gibi verir. Detaylara girmez. Fakat, sınırsız sorgu hakkı vardır. Türkçe diline duyarlıdır. En azından, içim rahat olsun diyenler için bir alternatif olabilir.
Öneri Puanımız 10/6

5- https://plagiarismdetector.net/ ( Plagiarism Detector )

1000 kelime sınırı olan ücretsiz bir servis daha. Biraz yavaştır, ama gayet iyidir. Türkçe diline uyumludur. Karakter sayısı, kelime sayısı, cümle sayısı hatta ortalama okunma süresine kadar bilgileri verir. Değerlendirmekte fayda var.

Öneri Puanımız 10/8

6- https://www.prepostseo.com/plagiarism-checker ( Prepostseo ) - ( Tavsiye Ediyoruz ) 

Ücretsiz bir servistir, 1000 kelimeye kadar dosya veya metinleri sorgulayabilirsiniz. Üye olduğunuzda, APİ servisinden de 200 kullanıma kadar ücretsiz faydalanabilirsiniz. Türkçe dahil 5 dili destekler ve kesinlikle aralarında en hassas sorgulama yapan servistir. Öyle ki, sadece kopya cümleleri tespit etmekle kalmaz, Rewrite ( Aynı anlamda farklı yapıda yazım ) olasılığı olan cümleleri dahi sarı işaretleme ile tespit edebilir. Dosya yükleyerek veya metin alanına içeriği kopyalayarak testi başlatabilirsiniz.

Öneri Puanımız 10/10

7- https://www.kopyakontrol.com/ ( Kopya Kontrol )  - ( Tavsiye Ediyoruz ) 

Türk servisleri arasında ne yazık ki tavsiye edebileceğimiz kadar kaliteli tek servis. 300 kelimeye kadar 2 defa ücretsiz sorgu hakkı tanımaktadır. Ücretli paketlerinde 1000 kelimeye kadar, aynı anda 100 dosya yükleme imkanı sunar. Sonuçları gayet sağlıklıdır ve platformumuzda da içerik kontrolü olarak kullanılan servistir.

Öneri Puanımız 10/10

8- https://www.duplichecker.com/ ( Duplichecker )

1000 kelimeye kadar sınırsız sorgu hakkı veren bir servistir. Türkçe diline duyarlıdır. Biraz yavaş bir servis olsa da güven duyulacak kadar kararlı sonuçlar verir. Türkçe için duyarlılığını test etmedik ama , gramer yani imlâ testi de yapabilmektedir.

Öneri Puanımız 10/8


Bu tip servisler aslında çokça bulunur internet dünyasında. Bazısı eğitim kurumlarına özel hizmet veren servislerdir, bazısı da internet kullanıcılarına ücretli / ücretsiz olarak servis imkanı sunar.

" özgünlük testi, özgünlük kontrolü , plagiarism check, plagiarism control, duplicate checker " gibi arama motoru sorguları yaptığınız da , birçok servise ulaşma olanağınız vardır. Bizlerin de nacizane tavsiyeleri yukarıdaki listede olduğu gibidir.

Herkese özgün içerikli günler dileğiyle :)