En Çok Kazandıran Web Sitesi Türleri - 3

Blog alanında yıllar önce 2 içerik yayınlamıştık. En Çok Kazandıran Web Sitesi Türleri 1 ve 2.

( 1- https://www.makaleyaz.net/blog-detay/29/en-cok-kazandiran-web-sitesi-turleri/ )
( 2- https://www.makaleyaz.net/blog-detay/129/en-cok-kazandiran-web-sitesi-turleri-2/ )

Bu yazı dizisinin ilgi gördüğünü gördük ve devam ettirmeye karar verdik. Aslında, ilk iki içerikte yüzeysel ve en çok bilinenleri derlemeye çalışmıştık. Ama bu defa bu web sitesi türleri içerisine katma değeri daha yüksek proje konularını da dahil etmeyi düşündük. O yüzden, reklam – sponsor gelirlerinden ziyade katma değeri olan yani hizmet temelli projeleri konu edineceğiz.

En çok kazanan web siteleri dediğimiz de unutmamız gereken en önemli konulardan birinin emek, irade ve titiz bir çalışma olduğunu hiçbir şekilde unutmayalım. En çok kazananlar, en çok zaman ve emek harcananlardır her zaman. Artık eskisi gibi ‘köşeyi kısa yoldan dönmek’ yok.

Neden kısa yoldan köşeyi dönmek yok peki?

Alternatifi artan her ürün ve hizmet, piyasadaki hakimiyetini sağlam atılımlar ve yenilikler olmadan koruyamaz. İlk defa keşfettiğiniz bir ihtiyaca yönelik girişim veya proje, benzerleri yoksa eğer ciddi bir tanıtıma ihtiyaç duyar. Yani, insanların ona ihtiyacınız olduğuna dair en net anlatım ve tanıtımla onlara ulaşmanızı gerektirir. Eğer, benzerleri varsa ve ciddi olarak farkına inanarak ilgi göreceğini düşünüyorsanız mevcut kitleniz dahil yeni kullanıcılarınıza bunu kısa sürede etkili şekilde anlatıyor olmalısınız. Gerek proje gerekse web sitesi fark etmeksizin bilinen bir gerçek var ki; kullanıcılara ve muhtemelen müşterilerinize kendinizi, çözümlerinizi, servislerinizi, farkınızı en iyi şekilde anlatıyor ve uygulamalı olarak örneklerle gözler önüne seriyor olmalısınız. Web sitelerinde bu durum biraz daha farklı elbette. Örneğin, aranılan bir konuda detaylı ve nitelikli içeriklerle direkt olarak kullanıcının dikkatini cezbedecek başlıkların yanı sıra bu başlıklar arayışta olan kişiyi doyuracak detaylarla beslemeniz son derece önemli. Evet, içeriğinizin benzeri oldukça fazla olacak. Fakat o içerikte, kısa ve anlaşılır bir anlatımla aradığından çok daha fazlasına yer verdiğinizde kullanıcı kesinlikle daha uzun süre sitenizde kalacak ve sonraki aramalarında sitenizi direkt ziyaret ederek araştırmalarına devam edecektir. Bunun en güzel örneklerinden biri, popüler bilim alanında yayın yapan ve kullanıcıları tarafından içerikleri oluşturulan Evrim Ağacı platformudur. Bilim, teknoloji ve ilgi uyandıracak birçok konuda detaylı ve kanıtlara dayanılarak yapılan içerik yayınlarında otorite sayılacak niteliklere sahip olan bu site, alanında uzman birçok kişinin ekip içi çalışmasıyla oluşturuldu ve senelerdir bu kalitesini devam ettirmeyi başarıyor.

Umarız dilimiz döndüğünce ‘fark ve farkındalık’ oluşturacak konuyu yakalayabilmiş ve bunu sizlere iletebilmişizdir.

Şimdi gelelim en can alıcı noktalara. Evet, web sitesi kapsamında bu yazımızda artık katma değeri yüksek projelere yer vereceğimizi söylemiştik.

Rehber Siteleri

Ülkemizde ve dünyada popülaritesini her yeni gelişmeye ve olabildiğince doyurucu servis ve çözümlere rağmen yitirmeyen proje fikirlerinden biri rehber siteleridir. Rehber siteleri kapsamlı bir kategori barındırdığı için ister genel ister hedefe yönelik yayın ilkenizde hem ziyaretçi popülasyonu hem de servis içerisindeki ücretli hizmet ve paketlerinizle sizlere maddi anlamda da kazanç sağlayacak proje türlerinden. Bunların başında firma rehberi geliyor. Fakat, daha niş yani daha elit ve hedef kitlesi daha dar olan türde rehber projeleri de son derece ilgi uyandırıyor son zamanlarda. Mesela, dijital alanda hizmet veren kişi veya firmaların yer aldığı bir dijital hizmet rehberi.

Dijital Uzmanlar adıyla yayın yapan bir projeyi ele alalım. Niş bir kategori, fakat son zamanlarda ciddi anlamda hem standart kullanıcılar hem de daha nitelikli hizmet üreticileri arasında ilgi gören bu rehber projesi, kendini geliştiren yapısıyla her iki türden kullanıcı için arayış / aracılık / reklam ve tanıtım gibi birçok özelliği barındırarak ciddi bir ihtiyaca cevap verebiliyor.

Projenin ilgi çeken taraflardan birisi, kazanç yani maddi kazanımdan ziyade önceliğini tarafların ihtiyaçlarını tüm özellikleriyle destekleyerek popülasyonunu arttırması. Yeni bir proje olmasına rağmen, ülkemizde bu alanda hizmet veren ve hizmet arayışında olan iki kitleyi de bir arada toplamayı başarabiliyor.

Bir diğer örnekle devam edelim.

Mantığı rehber yani tanıtım olan, fakat yayın alanı Startup (kuruluş aşamasındaki girişimler) ile yatırımcıları bir araya getirmek olan startupmarket.co sitesi. Girişim ve girişimcileri bir arada toplama amacıyla oluşturulan bu platformda, girişimciler kendi işlerini, hizmetlerini ve ürünlerini kısaca anlatabiliyor ve meraklılarıyla bu alandaki arayış ihtiyaçlarını tek bir platform içerisinde sunabiliyor.

Girişimci kendini tanıtmak, yatırımcı ileriye dönük başta teknoloji alanındaki fırsatları değerlendirebiliyor.

İşte katma değer budur! Yani sunduğu hizmetle, her iki tarafın ihtiyaçlarını tek bir platform / site üzerinden karşılayabiliyor. Bir nevi web projeleri de birer girişimdir aslında. İşte, katma değeri olan ve en çok kazandıran web sitesi türleri arasında arayıp bulacağınız en güzel örneklerden birkaçı.

Servis Siteleri

Hizmet vermek, her zaman en çok tercih edilen ve en çok cari gelir elde edilebilen ticari faaliyet türlerindendir. Şu an reel hayatımızda zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz AVM’ler, Cafe’ler ve diğer sosyalleşme imkânı sağlaması başta olmak üzere, birçok ürün ve hizmet satan yerleşik işletmelere olan rağbeti sizlerde görebilirsiniz.

Hizmet servisleri günümüzde en çok kazandıran ve aslında en çok tercih edilen web projelerinden biri olarak ciddi olarak ön plana çıkıyor. Ülkemizde hizmet veren ve ülkemizdeki teknolojik imkanları kullanarak hem yurtiçi hem yurtdışı müşterilerine hizmet veren EuroMsgExpress sitesi bu alanda verilecek güzel örneklerden biri.E-bülten gönderim hizmeti veren bu servis, oluşturduğu servis sistemi ve ihtiyaçlara yönelik çözümleri ile ciddi anlamda katma değeri olan ve internette varlığını sürdürmeye karar veren birçok firma ve girişim için önemli bir konuyu ele alıyor. Bu konuda sunduğu hizmetlerle hem projenin gelir kaynağını geliştiriyor hem de kullanıcılarına bu alanda fırsat sunuyor. İletişim, bildirim açısından son derece önemli olan bülten gönderimleri servisin sunduğu paketler ve otomatikleştirilmiş çözümleriyle birçok kullanıcısını kendine bağımlı hale getirmeyi başarmış.

Temel fikirde, yine bir web projesi. Ekip içi çalışmayla hizmet verme amacıyla kurulan her web projesi bir süre sonra kendi portföyünü mutlaka kalitesi ve diğer unsurları göz önünde bulundurarak katlayacaktır.

Bizlerinde takipçisi olduğu bir diğer girişim, mobil uygulama temeline dayanan ve kısa sürede ciddi bir kitlede hizmet servislerini yaymayı başaran PazardanApp uygulamasıdır. Pazarlarda, market ve diğer ticari işletmelerde satış yapan işletmelerle onların ürünlerine ihtiyaç duyan kitleyi bir arada buluşturmayı başaran bu uygulama sayesinde, günden güne popülaritesi ve kullanıcı kitlesi artıyor. İleriye dönük ciddi bir potansiyeli olması bir yana, ihtiyaçların dijital kanallardan tedariği konusunda da gerçekten orijinal ve sağlam bir fikir üzerine kurulu.


Örneklerimizde, ülkemizde umut vadeden örnekler verdiğimiz dikkatinizi çekmiştir. O ekiplerin ‘fikirle’ başlayan başarı hikayeleri, uygulamada örnek teşkil etmesi hepimiz için güzel birer motivasyon teması sağlayacağını düşünüyoruz. Çünkü, başardılar.

Örneklerde, bir diğer dikkat edilecek nokta da şu:

 Direkt bireysel kazançların ötesinde, sunulan hizmetlerle sizle beraber kazandıran girişim örnekleri olması.’  Temel amaç, sadece kazanmak değil. Bunu beraber kazanarak, ileriye dönüş ve her girişimin uzun ömürlü oluşunda çok etkisi olan süreklilik ilkesine göre kurgulanmış olması.

Her şey güzel. Fikriniz var, plan ve programınız var, ekibiniz var! Ama ya alt yapı, bunları hayata geçirecek uygulama ve web girişimlerinin teknik kısımları. İşte burası oldukça önemli bir konu.

Size bu konuda uluslararası arenada çok bilinen ve çok tercih edilen, hatta ülkemizde de birçok girişime ilham kaynağı olan servis alt yapılarının satışının yapıldığı bir platformdan bahsedelim.

CodeCanyon ‘u hiç duydunuz mu? “Kod Kanyonu” kelime anlamı çıkarttığımız bu servis, aslında dijital dünyada severek ve hayranlık duyarak kullandığımız birçok web sitesi projesi sisteminin paket halinde seri satışa sunulmasına olanak veren bir Marketplace (Pazar Yeri) uygulaması. https://codecanyon.net/ adresinden ziyaret edebilirsiniz. Global anlamda ve yerel girişimlerde de daha birçok alternatifi olan bu tür platformlarda yapacağınız araştırmalar, emin olun ufkunuzu birkaç kat daha açacak.

Hadi gelin konuyu toparlayalım:

En çok kazanç sağlanan web siteleri seçenekleri konusunda sizlere anlatmaya çalıştıklarımızı birkaç maddede özetleyecek olursak eğer, şunlara dikkat çekmek istediğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

- Standart web sitesi maceraları, alternatifi en çok olan yani en çok rakibin olduğu çetin bir mücadele alanı. O yüzden, yeterince hazır hissetmiyorsanız bu maceranın size kazanımları umduğunuzun çok altında olabilir.

- Katma değer servisler artık çok revaçta ve uzun ömürlü web girişimleridir.

- Servis yani hizmet siteleri, size reklam – sponsor gelirleri sağlayabileceği gibi verilen hizmetlerin karşılığında dönemsel kazançlarında kapısını açar. Her hizmet, bir bedel karşılığındadır. Sunduğunuz hizmetteki sınırlamalı – kısıtlamalı özellikleri ücretler karşılığında müşterilerinize seçenek biçimde sundukça daha fazla kazanç, daha sürdürülebilir gelir elde etmek mümkün.

- Ekip! Bu kelime zaten, anlamanız gereken her şeyi 4 harf içerisinde özetliyor. Anlatmaya gerek yok.


- Alt yapı seçimi, iş kurgusu, iş potansiyelinin ön araştırması (Pazar araştırması bir diğer adıdır.), rekabet analizi, rakiplerden sıyrılacak özelliklerin keşfi ve sürekli gelişime uygun bir alt yapı seçeneği.

Yazıyı da konuyu da uzattık, farkındayız. Bu yere kadar zaten okuduğunuzu varsayarsak, bir nebze ufkunuzdaki bazı gizli yerleri harekete geçirdiğinden eminiz.

Bol şanslar...