Yapay Zekâ İçerikler Hakkında Genel Duyuru

“Teknolojinin gelişimi engellenemez. Engellemeye çalışanlarda, engellediğini sananlarda gerisinde kalarak yok olmaya mahkumdur.”


İlk olarak bu gelişime karşı duyduğumuz hisleri bu cümlelerle belirtmek isteriz. Sonuç olarak, teknolojinin gelişimi sayesinde bu sayfada yer alıyor, bu yazıları size ulaştırabiliyor ve bu sayede platform üzerinden kazanç elde etmeyi gerçekleştirebiliyoruz. Fakat, teknolojinin gelişimi sağladığı faydaların yanı sıra, çoğumuzun görmediği ufak kayıpları da getiriyor peşi sıra.

Uzun uzadıya bunlara değinerek, konunun dağılmasını istemiyoruz. O nedenle, platformda içerikler konusunda verilen bir kararı gerekçesi ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.

2023 tarihi itibariyle, Makaleyaz.NET bünyesinde serbest zamanlı yazarlar tarafından Aİ (Yapay Zekâ) ile oluşturulan içeriklerin satışı yasaklanmıştır!

 

Sebebine gelince,

Söz konusu içerik özellikle metin/yazı olduğunda başta platformlar olmak üzere birçok benzer mecrada bunun bazı teknik standartlara uygun olması, özgün olması çok önemlidir. Aynı zamanda içerik oluşturmak bireyin araştırma, yorumlama ve bunu özgün şekilde yazıya dökmesi şeklinde meydana geliyor. Yani, başlı başına emek ve zaman harcanmakta. Bizler platformun yayın hayatına başladığı andan itibaren, içeriğin hem teknik anlamda hem de gerçekten etik ve standartlara uygun olması düşüncesindeyiz. Aynı zamanda Google başta olmak üzere SEO kriterlerine göre birçok alıcının dikkat ettiği hususlarında farkında ve bilincinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Örneklerine bir süredir platform üzerinde de rastladığımız bir yazı türü (Yapay Zekâ ile oluşturulmuş), tamamen düz, çoğu zaman özgün olmasına rağmen tek düze ve gözden kaçabilecek anlam bozukluklarına da sahip.

Etik açıdan ise işini ciddiye alarak, ciddi anlamda emek sarfederek içeriklerini oluşturmuş yazarlara karşın, birkaç sabit cümle, anahtar kelime ve başlık dışında hiçbir emek sarfetmeden tamamen makine diliyle içerik oluşturanların aynı kefeye konmamasını istiyoruz.

Bu nedenle, platform içerisinde yapay zeka ile oluşturulan içeriklerin satışı bir sonraki detaylı ve gerekçeli bildirime kadar yasaklanmıştır!

Onay aşamasında, bu tip içeriklere kesinlikle izin verilmeyecektir!

Peki bunlar nasıl ayırt ediliyor?

Özgünlük test araçları gibi henüz yapay zeka içeriklerini belirleyecek servisler yok. Bu yüzden, bu tip içerikleri tamamen manuel şekilde değerlendireceğiz. Şu an belirleme şartlarını burada açık etmeye gerek duymuyoruz. Ama belirtmekte fayda var ki, her gün 80-110 içeriği test ve kontrol edildiği bir platformda bunu anlamak pekte zor olmuyor. Emin olabilirsiniz ki, henüz bu kararı yayınlamadan 10’un üzerinde içerik yazarının hesabı bu gerekçeyle kapatılmış veya içerikleri kaldırılarak uyarılmıştır.
Bundan sonraki aşamada, tüm onaya gönderilen içerikler istisnasız olarak
En Uygun Makale Yapısı bağlantısında yer verdiğimiz standartlara göre değerlendirilecek ve uygun görülürse onaylanacaktır. Ayrıca, eski yazılar için şu an bir yaptırım düşünülmüyor. Elbette özgünlük sorunu olan içerikler için kredi iadesi ve ceza puanı uygulaması devam edecek.

Bu karar bir kayıp mı yoksa kazanç mı?


Yaşanacak kayıp ve kazancı sadece maddi anlamda değerlendirmek doğru olmayacak. Evet, bazı yazarların burada satış yapamayacak olması platform açısından belki bir kayıp. Fakat, emeğe ve işinin hakkını verenlere karşı zaman içinde bu kaybın telafi edileceğini düşünüyoruz. Ayrıca eklemek isteriz ki, bu teknolojik gelişme sonrasında insan üretimi olan her şeyin değerinin artışı gibi içeriğin de insan eliyle üretimi sonrası değeri artacaktır.


İleride buna bir çözüm bulunabilecek mi?

Şu an için hayır! Google başta olmak üzere, teknoloji alanının lider şirketleri ve markaları özellikle bu alanda daha çok yatırım yaparak daha büyük gelişmeler için çalışmalar yaptığını zaten açıklamış durumda. Bu tarz içeriklerle mücadele için ayrıca Google’ın yine bazı çalışmaları olduğunu da takip ettiğimiz kadarıyla biliyoruz. Arama motoru kavramı, gelişen Yapay Zekâ teknolojisi sayesinde artık neredeyse chatbot veya benzeri asistanlar ile kısa sürede anlamını ve kullanım alanını değiştirebilir.

Makaleyaz.NET için ise ileride platform içinde farklı bir kategori içinde satışı söz konusu olabilir. Tabi bunun detayları ve gerekçesi yine herkesle paylaşılarak duyurularak sonrasında aktif olarak uygulamaya alınacaktır.


Tüm yazar ve içerik alıcılara, alınan kararın tecrübeler + uzman görüşleri + alıcı ve satıcı geri dönüşleri sayesinde alındığını bildirmek isteriz.

Saygılarımızla,

Makaleyaz.NET