İçerik Siparişi

İçerik siparişi web sitesi sahiplerinin belki de en çok tercih ettiği, en çok fayda sağladığı terimlerim başında geliyor. Platform gereği, biz içerik olarak sadece metin / yazı kavramını ele alsak bile aslında içerik web dünyasında her şeyin dahil olduğu kocaman bir dünya. Görsel ve video en az metin kadar içerik kavramının içini dolduran iki önemli unsur. Fakat, yine de sadece metin / yazı olarak ele almakta fayda var.

Çünkü, her şey yazıyla başladı.
Bu sözden yazının icadına kadar ineceğimizi sakın düşünmeyin. Elbette o kadarını birçoğumuz biliyor.
Web siteleri için içerik siparişi neden bu kadar önemli, onun karambolünü yapacağız biraz.

İçerik Siparişi Nedir?

Cevabı en çok bilinen ve halen en çok sorulan soru olarak buradan başlayalım. İçerik siparişi, özellikle internet dünyasının temelini oluşturan içeriğin bu konuda uzman olan kişiler tarafından ihtiyacı olan kişi, firmalar için oluşturulmasıdır. Web siteleri olarak genelleyebiliriz. Fakat hangi tür, ne amaçla ve hangi formatta ve teknik özelliklerde olacağını da içeriğe ihtiyaç duyan kişi belirler.

İçerik siparişi verirken şu noktalara dikkat etmek gerçekten önemli:

Ne tür bir içeriğe ihtiyaç duyduğunuzun farkında olun!

Birçok web sitesi sahibi, haklı olarak ulaşmayı hedeflediği kitlesine ulaşmasını sağlayacak içeriklere ihtiyaç duyar. Genel bir blog sitesi için içerik siparişi farklı, sektörel alanda hizmet veren kurumsal bir web sitesi için farklıdır elbette. O yüzden, sizi hedef kitlenize ulaştıracak içeriğin farkında olunması gereken ilk niteliği “Kime hitap edeceği? “ sorusunun cevabında saklı. Bunun cevabını biliyor musunuz? O halde, gelin devamına göz atalım.

İçeriğinizin sahip olması gereken nitelikleri belirleyin!

Bir hizmet, ürün, marka veya şirketi ele alın, hiç fark etmez! Sonuç olarak, kullanacağınız erişim kanalı web siteniz olduğu için, ilk dikkat etmeniz gereken konu arama motorlarının önem ve özen gösterdiği içerik tekniklerine sahip olması gerektiğidir. Seo uyumlu makale veya seo uyumlu içerikdiye bir şeyler duydunuz mu hiç? İlk kez bu yazıda duyduysanız şanslısınız! Çünkü, size sadece bilmeniz gerekenini söyleyeceğiz. Bu iki kavram tek kapıdan tek bir yola çıkar. Arama motorlarının standartlarına uygun şekilde hazırlanmış yazı içeriği. Peki, bu standartlar nedir?
İster ürün ister hizmet olsun – dediğimiz gibi hiç fark etmez. Fakat, bunları anlatacak ve başta arama motorlarının ilgisini sonra da ziyaretçilerinizin ürünü satın almaya, en azından sizle iletişim geçmeye razı edecek içeriklerde mutlaka şunlara dikkat etmelisiniz:

- İçeriklerinizde dikkat çekici, ürün veya hizmetle alakalı kısa ve vurucu başlıklar seçin.

- Anahtar kelimelerinizi dikkatle belirleyin, içerik içerisinde anlam ve yazım bütünlüğünü bozmayacak şekilde ortalama 100 kelime içerisinde 2-3 defa kullanın.

- İçeriklerinizde alt başlıklar kullanmaya dikkat edin. Tek amaçla gelen insanlar dahil olmak üzere, arama motorlarının da dikkatini çekecek sürükleyici ve gerçek anlamda doyurucu içerikler alt başlıklar ile mümkündür. Birçok yerde göreceğiz H Tag ( Heading – Başlık ) sıralaması bu konuda daha teknik ve daha düzenli yazım alışkanlığı kazanmanız için önemli bir nokta. Tıpkı gazete ve haber sitelerinde kullanılan yazım stilleri gibi düşünebilirsiniz.

- İçeriklerinizde görsel ve video zenginliğine önem verin. Dümdüz 5000 kelimelik bir yazı yerine, aralara ilgili görseller ve videolar serpiştirilmiş 1000 kelimelik bir yazı kesinlikle çok daha faydalı olacaktır.

- Hitap şekliniz naif, yazım diliniz samimi ve sürükleyici olsun. En kurumsal web sitelerinde dahi kullanılacak ama abartılmayacak gündelik yazım dili, okuyucu ciddi anlamda sitede kalmaya ve hatta ürün / hizmet konusunda daha fazlasını bulmak için diğer sayfalara geçmeye ikna edecektir.

- İçeriklerinizde sayfa içi linkleme ve mutlaka bir dış linkleme kullanmaya çalışın. Dış linkleme yani site dışı bir siteye bağlantı verme konusunda da alanınızda veya konu edindiğiniz içerikte otorite yani ciddi anlamda güçlü sitelerini tercih edin. İç linkleme için, içerikle alakalı olan diğer sayfalarınızı da anahtar kelimelerinizle bağlama yapabilirsiniz. Özellikle, e-ticaret sitelerinde gerçekten işe yarayan bir içerik oluşturma ve iç seopüf noktasıdır.

Sipariş vereceğiniz uzmanı araştırın!


Belki kendi alanımızda hatta kendi platformumuzda yer alan yüzlerce içerik yazarı arkadaş bizi taşlayacak bunu dediğimiz için, fakat sonuç olarak doğru olanı söylemekten çekinmediğimizi onlarda bilirler. Kendine “uzman “diyen, nice “uzmanlar” gördük. Maalesef, büyük bir çoğunluğun uzaktan yakından alakası yoktu. Yazı editörünü kullanmayı ve 10 parmak klavye bilen yüzlerce “uzman” arasında, gerçekten aradığınıza değecek olan kişi platformlarda yer alan puan – yorum ve referansları ile belli edecek kendini. İçerik siparişi vermekisteyeceğiniz kişi işte bunlardır! Şu konuda da tüyo verebiliriz. Böyle niteliklere sahip olan bir uzman için bütçeyi dert etmeyin. Emin olabilirsiniz ki, bu niteliklere uygun olan kişinin emeği tam olarak istediği bütçe kadardır.Sitemiz üzerinde, içerik siparişi vermek isterseniz ne yapacağınızı biliyorsunuz. Bilmiyor musunuz?
Şuradan göz atabilirsiniz o halde: https://www.makaleyaz.net/sayfa/17/siparis-ve-teklif-verme/


Peki, siparişi oluşturduktan sonra ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?
Her neyse, bu sayfayı da zaten sizin için hazırlamıştık: https://www.makaleyaz.net/blog-kategori/9/musteri-destek/


İçerik siparişi zor iştir. Ama yazı boyunca dikkat çekmeye çalıştığımız konuları ciddiye aldığınız sürece, merak etmeyin her zaman kazanan siz olursunuz!