Freelance Yazarlık Kariyerine Nasıl Başlarsın?

Yazar Profili : Mansur AK

Freelance yazar kariyerine mi atılmak istiyorsunuz? Kendinize yeni bir kariyer hedefi koyduğunuz bu yolda nelerle karşılaşabileceğinizi detaylıca inceleyeceğiz. Ayrıca freelance alet çantanızda olması gerekenleri ve mutlaka bilmeniz gereken gözden geçireceğiz.

Öncelikle Freelance terimi artık günümüzde çoğu sektörde kullanılmaya başlandı.  Freelance kelimesi İngilizceden dilimize girmiş ve “serbest çalışma” anlamında kullanılıyor. Bir patron ya da yöneticiye bağlı kalmadan uzman olduğunuz alanda çalışmak olarak genişletebiliriz. İş arayanların sık sık karşısına çıktığı için çoğumuz bu terime aşina olduk diyebiliriz.

Bakıldığında özellikle reklam sektörü, fotoğrafçılık, yazarlık ve içerik üreticiliği, gazetecilik gibi alanlarda sıkça bu çalışma biçimi kullanılmaktadır.  Freelance çalışma modeli ile günümüzde çoğu insan evinden internet üzerinden para kazanıyor. Kulağınıza çok hoş geldi değil mi? Öyleyse freelance yazarlığıkariyeriniz olarak belirlemeden önce bilmeniz gerekenleri kısaca özetlemek isteriz.  İçeriğimizi okuduktan sonra kariyerin sizin için uygun olup olmadığına daha rahat karar verebilirsiniz.

Freelance İçerik Yazarlığının Üç Temel Kuralı

Öncelikle freelance içerik yazarlığı konusunda en önemli konulara değinmek isteriz.  Sektör içerisinde kalıcı ve para kazanmaya devam etmek istiyorsanız özgün içerik üretmek temel ilkeniz olmalıdır. Bu işte kopya içeriklerle tutunmanızın imanı yoktur. Ayrıca etik bir durumda de değil. Google gibi arama motorları kopya içeriği kolaylıkla tespit eder.  Sorunların başında hem telif hakkı sorunlarıyla, hem de müşterilerinizin güvenini kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz.  İnternetin her köşesinde özgün içerik üreterek hayatını kazanan insanların emeğini çalmanın etik olmamasını bir kenara bırakamayız. Hadi diyelim bıraktık işvereniniz ya da editörünüz kopya içeriği tespit etmesi uzun sürmeyecektir. Sonuç olarak kopya içerik vermiş olduğunuz firma ya da müşteriden bir daha iş asla gelmez. 

İkinci ilkeniz olarak dilbilgisi ve anlatım kurallarına dikkat etmelisiniz ki kaliteli içerikler üretebilesiniz.  Bu konuda çoğu işveren oldukça fazla dikkat etmektedir. Bunun yanında hiçbir editör veya işveren de anlatım yanlışları yapan bir freelance yazarla çalışmaz.  Baktığımız zaman dil bilgisi konusunda kendine güvenen herkes içerik üretebilir.  Ancak burada önemli olan müşterinizin ya da editörünüzün sizden beklediklerine cevap vermenizdir.

Dikkat etmeniz gereken son ilke olarak müşterinin size verdiği içeriği talimatlara uymanızdır. İçeriğinizi müşterinin istekleri doğrultusunda uygun bir şekilde yazmalısınız. İçeriğin içinde mutlaka bulunması gereken anahtar kelimelere, konuya sadık kalmalı ve sizden beklenen minimum kelime sayısına uzatmadan ulaşmalısınız. Son olarak yazdığınız içeriği zamanında teslim etmeniz de oldukça önemlidir. Yukarıda en önemli ilkelerden bahsettik. Sende bu ilkelere uyarım ve freelance içerik yazarı olabilirim diyorsan sitemizden yazar başvurusu yapabilirsin.