Web Sitelerin Yeni Trendi Liste İçerikler Nasıl Hazırlanmalıdır?

Web Sitelerin Yeni Trendi Liste İçerikler Nasıl Hazırlanmalıdır?


 

Web sitelerin yeni trendi liste içerikler, okuyucuyu sıkmadan gerek eğlendirici gerekse de bilgilendirici olması açısından web sitesi ziyaretçileri tarafından çok daha fazla ilgi görmeye başladı. İlgi görmesinde ki en büyük etkenlerden biri maddeler halinde yazılmasından dolayı aranılan bilgiye daha çabuk ulaşılabilmesi diyebiliriz.

Web sitemize gelen ziyaretçilerin ilk amacı aradıkları bilgiyi bir an önce bulmak ve okumak isterler. Uzun bir düz yazı içerisinde aradıkları bilgiye ulaşabilmek için yazının tamamını okumak hiç de çekici gelmez. Ancak liste içerik halinde hazırlanmış bir yazı da sadece başlıkları okuyarak aradıkları bilgiye hemen ulaşabilirler.

Okuması daha kolay ve eğlenceli olan liste içerikler sosyal medyada da çok çabuk yayılarak viral olabildikleri için bilginin daha çok kişiye ulaşması ve web site trafiğinin daha hızlı bir şekilde yükselmesinde de oldukça başarılıdır.

Liste içeriklerin başarısının ardında ki en önemli sır ise, içeriğin doğru bir şekilde hazırlanmış olmasıdır. Web editörlüğü yapan yazarların ilk olarak hatırlaması gereken en önemli şey, “Bu yazıyı ben okur muyum? Ya da bu başlık benim bu yazıyı okumak için web sitesine girmemi sağlar mı? Ben bu yazıyı okuduğumda çevremdeki kişilerle  ya da  sosyal medya hesabımda paylaşır mıyım? Olmalıdır. Çünkü yazılarınızı insanların okuması için yazıyorsunuz bunu sakın unutmayın.

Liste içerikte konu seçimi nasıl olmalı?

Liste içerik konuları genellikle insanların ilgisini çekecek,  çoğunlukla gündemde olan konulardan seçilmektedir. Örneğin;

  1. ü   İstanbul’un vazgeçilmez 10 kebapçısı
  2. ü   Kokuları ile erkekleri baştan çıkaran 12 muhteşem bayan parfümü
  3. ü   En çok izlenme rekoru kıran 22  youtube bebek videosu


İnternette en çok ilgi gören liste içerik konuları sağlık, güzellik, zayıflama, banka kredisi, yeme-içme, gezi-tatil olsa da gündem de ilgi gören diğer konularda da dikkat çekici içerikler üretilebilir.

Liste içerikte başlık seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler?

Liste içeriklerin başlıkları, konuya dikkat çekecek,  ziyaretçiyi web sitesine girmeye teşvik edecek derece de etkili olmalıdır. Başlık da içeriğin konusu ile ilgili olmayan, aldatıcı ifadelere yer verilmemelidir. Bu aldatmaca web sitesinin güvenilirliğini sarsacağı için siteye zarar verecektir.

Liste içerik nasıl yazılır? Liste içerik hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Liste içerik konusu belirlendikten sonra liste maddelerinin seçimi yapılır ve içerik taslağı hazırlanmış olur. Konu ile ilgili kısa bir giriş yazısının ardından sayı ile numaralandırılarak liste halinde hazırlanır, Listenin her maddesinde ilgili açıklayıcı bir başlık, resim ve o madde ile ilgili mümkün olduğunca kısa ve öz açıklamaya yer verilir. Liste içerik de sıralama tercihi baştan sona doğru olsa da sondan başa doğru da yapılabilmektedir.

Liste içeriğin yazım şekli nasıl olmalıdır?

Liste içeriğin Yazım şekli aşağıdaki sıralamada olmalıdır.

BAŞLIK

Konu ile ilgili 100-150 kelimelik giriş yazısı

1-     Listenin 1. Maddesinin başlığı

RESİM

Ortalama 30-60  kelimelik kısa ve öz açıklama

 

2-     Listenin 2. Maddesinin başlığı

RESİM

Ortalama 30-60  kelimelik kısa ve öz açıklama

 

Liste içeriğin yazım şekli aşağıda ki resimde gösterilmektedir.


Doğru Anahtar Kelime Seçimi ve Kullanımı Nasıl olmalıdır?

Peki “Yazınızda SEO çalışmasından hiç bahsetmemişsiniz?” Diye soran arkadaşlarım olabilir. SEO çalışması, Bir web içeriği hangi şekilde yazılırsa yazılsın çok fazla değişiklik göstermemektedir.

Öncelikle içeriğinizin konusu ile ilgili doğru anahtar kelime gruplarının seçimini yapmalı ve bu anahtar kelime gruplarını yazı bütünlüğünü bozmadan yazı içerisine yerleştirerek koyu renkte vurgulamalısınız.

Doğru anahtar kelime gruplarını belirlemek için kendinize şu soruyu sorun “ Ben bu yazıya ulaşabilmek için nasıl arama yapardım”. Cevabınızı Google da arattırın. Arama sonuçları sayfasının alt kısmında yaptığınız arama ile ilgili önerileri görebilirsiniz. Buradan kendinize içerik kelime sayısının % 10’unu geçmeyecek şekilde anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz. Artık eskisi gibi tek kelimelik anahtar kelimeler yerine anahtar kelime grupları daha etkili olmaktadır.

Örneğin ; “ en iyi bayan parfümleri” , “çok satan bayan parfümleri”, “2019 bayan parfüm fiyatları” “bayan Parfüm markaları”

Sevgili yazar arkadaşlarım, bu yazımı okuduğunuz için öncelikle sizlere çok teşekkür ederim. Umarım faydalı olabilmişimdir.

 Kaleminize ve kelimelerinize sağlık….