Semantik makale nedir?

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Ziyaretçimizden üyemize farketmeksizin, blog sayfamızın her zaman tüm ziyaretçi kitleye bilgi sunması, yardımcı olması için kullandığımızı biliyorsunuz. Bilgisiyle kazanacak arkadaşlarımız için, bizler de elimizden geldiğince deneyimlerimizi ve birikimlerimizi cömerce harcamaktan çekinmeyiz.

Çoğu yerde karşımıza çıkan " semantik makale" kavramı, aslında piyasa içerisinde son zamanlarda en çok rağbet gören bir yazım türü. Daha doğrusu, makale yazarları için çağın gereksinimlerine ayak uydurması gereken bir kavram. Başta Google olmak üzere, seo uyumlu makale kadar gerekli görülen bir gerçek. Şüphesiz ki; bu konuda araştırmalar yapmışsınızdır. 

Bu araştırmaların derlemesini,sizler için en basit açıklamalarıyla ele almak için bu blog içeriğini oluşturmak istedik. "Semantik" bilinen ismiyle,  bir bilim türü. Anlam bilimi. Felsefik ve bilimsel anlamı, bizleri her ne kadar çok ırgalamasa da, evvela bu yazım çeşidi için bir genel kültür bilgisi olarak bilinmesi gerekir. 

Peki, makale içerisinde semantik yazım türü nasıl olmalı?

Size bir kelime grubu vererek bu örneklemeyi yapalım. Mesela; kadınların internette en çok arattığı bir kelime öbeği ele alalım.

" Yaz makyajı " olarak bir kelime grubu aldık elimize.


Gördüğünüz gibi, aklı her gün gelişen yapay zeka harikası Google, bizlere bu kelime öbeğine en yakın, en çok aratılan, en yakın anlamları veya sonuçları veren diğer sorgu türevlerini de verdi.

Hatta, arama sayfasının altında da , diğer türevleri " Hani belki bunlarda işinize yarar ? " diye verdiği örneklerde var.Google'ın bize burada sunduğu alternatif arama terimleri, makale yazarları için ; mesleki becerilerimizi bir adım öne taşıyacak muazzam bir ipucu aslında.

Oluşturacağınız içerik içerisinde, sadece anahtar kelime, arama terimi sözcük öbeği olarak geçse bile, bu anahtar kelimelerin yazı içerisinde nasıl türetileceği konusunda bizlere muazzam bir koz veriyor.

Bizler, bir konuyu ele aldığımızda başta Google'ın yapay zekasının harikalarından faydalanalım.

Yaz makyajı konusu ele aldığımızda, yazı içerisinde değinmemiz gereken konulardan tutun da, hangi alt başlıkları oluşturarak besleyici içerikler oluşturmamız gerektiğine kadar aslında tüm fikri Google bize sunuyor.

Semantik makale yazmak , işte tam anlamıyla bu bilince sahip olmaktan geçiyor. Tabi, bu püf noktayı bilmekle sakın ola bu yazım türüne hakim olacağınızı sanmayın. İçeriklerinizin özgünlüğü bu konuda da, makale yazma kavramının tamamında olduğu kadar etkili.
 
Peki bu tip semantik makaleler neden son zamanlarda daha çok tercih edilmekte?

Yanıt oldukça basit. En akılda kalıcı örnekleme ise, Ahtapot.

8 kol ve bir vücut. Siz her ne kadar bu kolları aktif kullanırsanız, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yani avı, daha çok elde edersiniz.  Bir yazı kaleme aldığınızda, size ziyaretçi sağlayacak ; Google'ın mükemmel algoritmaları gözünde her anlamda revaçta kalmayı başaracak stratejiler geliştirmelisiniz.

Makale alımı yapacak kitle, sitesinin türü ne olursa olsun; kendi yayın politikasına uygun yeni içerikler istediğin de, artık bu önemin farkında olarak arayışlara girmekte.

Umarız, en basit şekliyle anlatmayı başarmışızdır.

Hepinize sevgi ve saygılarımızla :)