E-Ticaret Sitesi İçerik Siparişi

Web sitesi içeriği söz konusu olduğunda, özellikle e-ticaret sitelerindeseo uyumlu makale ve ürün, kategori açıklamaları oldukça önemlidir.

Hizmet tanıtımı yapan kurumsal web sitelerine nazaran, direkt ve sıcak satışın gerçekleştiğie-ticaret sitelerinde ürünlerin kategorisine göre daha fazla benzerlik göstermesi, haliyle rekabeti de arttırmaktadır. Satışta performansı etkileyen birçok etken olsa da, rakiplerinizden sıyrılıp ürünlerinizi hedef kitleye ulaştırabilmeniz için özgün ve nitelikli içerikler hatrı sayılır bir etkiye sahip.

Benzer Ürünlerde Benzer Açıklamalar E-Ticaret Sitesinde Dezavantajdır!


Satış yaptığınız kategoride, internet üzerinden elbette birçok alternatife ulaşabilir müşteriler. Fakat, o müşteriyi öncelikle sitenize çekmek istiyorsanız; benzer ürünlere sahip olmanıza rağmen farklı ve yaratıcı açıklamalara sahip olmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, genelde XML veya tedarikçi sitelerinden kopyala / yapıştır şeklinde yeni e-ticaret sitesine ürün içerikleri, açıklamaları ve kategori yazıları girildiğinde Googlehenüz baştan o siteyi şüpheli olarak algılar. Ürün teknik bilgileri ve görselleri dışında, neredeyse tüm içeriğin birebir aynı olması Google’ın kopya algoritması sayesinde, yeni siteyi spam ( yetersiz / sahte ) olarak algılamasına neden olabiliyor.

Bu nedenle, özellikle e-ticaret siteleri için özgün ve seo uyumlu içerik, ürün satışı ve hedef kitleye erişimde oldukça önemli bir konu.

E-ticaret Sitesi İçin İçerik Siparişi Nasıl Verilmeli?


İçeriklerin, ürün başlıkları ve teknik detayları (Ebatlar, renk, varsa elektronik özellikleri vb. ) haricinde özgün şekilde girilmesi, daha önce de bahsettiğimiz gibi benzerleri arasında ciddi bir fark yaratarak sizleri hedef kitlenize yani ziyaretçi ve müşterilerinize daha emin şekilde ulaştıracaktır.

* E-ticaret sitesi için içerik siparişi verirken, ürünlerinizin teknik bilgilerine hakim olmalısınız. Tedarikçi veya farklı kaynaklardan,ürünler hakkında mutlaka teknik detayları öncesinde kaynak olarak belirleyin.
* E-ticaret sitenizdeki ürünler için, benzerlerinden farklı olarak “Ürün Kurgusu” yaratmaya çalışın.
* E-ticaret sitenizdeki ürünler için, müşterinin “Nedir, ne işime yarar, ne konuda fayda sağlar?” tarzı ilk alım öncesinde merak ettiği ve yanıtını bulduğu bir ürün açıklaması olmalı. Bu sayede, hem benzerleri arasından sıyrılmanıza hem de ilk satışta müşterinin ikna edilmesi konusunda avantaj yakalamış olursunuz.

E-ticaret sitesi için içerik siparişi verirken;

* İnternet sitenizin adresini direkt ilanda paylaşmayın. Bu anti-seo çalışmasına sebep olabilir, rakipleriniz açısından adresi sipariş ilanı başlığında veya detaylarında kullanmamaya çalışın.
* Öncesinden belirlediğiniz detaylı açıklamalar varsa, teklif veren yazarlara bunu düzgün formatıyla iletin.
* Detayları ilettikten sonra, yazar gerekiyorsa teklifini çekip yenileyebilir.
* Anlaşmaya istinaden, yeniden bir ilan açabilirsiniz ve anlaştığınız yazarın teklifine onay verebilirsiniz.
*Tüm yazışmaları, detayları platform üzerinden sürdürün. Bu sayede, herhangi bir sorun gelişmesi halinde elinizde yazılı anlaşma maksadında doküman kalmış olur.


E-Ticaret Sitenizde Blog Alanı Olmasına Özen Gösterin

Özellikle, blog içerikleri hedef kitlenizi sitenize çekme konusunda en etkili içerik alanlarından biri. Blog alanında paylaşacağınız özgün ve seo uyumlu makaleler sayesinde, potansiyel müşterilerinizi sitenize çekmeniz daha kolay olur. Sitenizin hiti ne kadar artarsa, doğru orantıda satış aksiyonlarınız da o derece fazla olur.