E-Ticaret Sitesinde Blogun ÖnemiE-ticaret siteleri, alışveriş amacı taşıyan daha çok kurumsal firmaların yönetiminde ve ticari amaçla yayın yapan web sitesitürleridir. Bu tip web sitelerinde, satışına sunulan ürün veya hizmetlerin birçok alternatif web sitesinde de yer aldığı bilinen bir gerçektir. E-ticaret sitesinden satış yapmak için her ne kadar ürün ve hizmet bol alternatifli olsa da, bunların satışı gerçekleştirmek için kesinlikle daha fazla ziyaretçi ve doğal olarak üyeye ihtiyaç vardır. Amacı aksiyon ( satış, sipariş vb. ) olan bu tip web sitelerinde, sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak adına birçok farklı yöntem kullanılabilir.


E-Ticaret Sitesinde Satışı Attıran Yöntemler

E-ticaret sitenizi açtıktan sonra, durduğunuz yerde ziyaretçi ve haliyle müşteri gelmesi oldukça zordur. Bunun için, farklı satış yöntemleri ve pazarlama stratejileri kullanmak ve zaman içinde bunlara yoğunlaşarak sürekli hale getirmek zorundasınız.

* Dijital Reklam Kanallarını Kullanmak,

* Sosyal Medyadan Fayfalanmak,

* Re-Marketing Amaçlı Geri Bildirim ve Genel Bildirim Servislerinden Faydalanmak,

* Pazaryerlerinde Yer Alarak Dolaylı Satış Kanallarını Attırmak,

 

Ve daha birçok farklı yöntem, e-ticaret faaliyetlerinizi satışa yönelik daha verimli hale getirmenize yardımcı olur. Bu yöntemler, daha çok ayrılan bir bütçe ile veya satış bazlı komisyonlarla e-ticarette satışı arttırma yolu olarak seçilir. Fakat, bunlardan ayrı olarak tamamen SEO odaklı yani doğal yollardan organik trafik kazanmanızı sağlayan bir yol daha var. Bu yöntem, hem uzun vadede ziyaretçi artışı sağlayacak, hem de web sitenizin özellikle farklı aramalarda hedef kitleye erişiminde size orta ve uzun vadede katkısı olacaktır.

E-Ticaret Sitesi İçin Blog

E-ticaret sitelerinde; kategori açıklamaları, ürün açıklamaları genelde ana sağlayıcı veya benzer ürün ve hizmetleri sunan firmaların web siteleriyle birebir aynı olarak karşımıza çıkar. Bu da, özellikle arama motorlarında benzerleri arasından sıyrılmanızı zorlaştırır. Yani, doğal yollarda hedef kitleye erişimiz önünde ciddi bir engeldir.
O yüzden, her
e-ticaret sitesinde bu dezavantajı bir nevi avantaja çevirmek için blog alanı kullanılması ciddi önem taşır. E-ticaret sitesi blogu, özellikle ürün ve hizmet satışlarınızı arttırmak amaçlı blog içeriği kurgulu satış odaklı içeriklerle daha fazla ziyaretçi ve haliyle daha fazla satış sağlayabilir.

* Blog içerikleri sayesinde, web sitenizdeki ürün ve hizmetlerin tanıtımını advertorial (pazarlama tarzı) metin içerikleriyle yapabilirsiniz.

* Blog içeriklerinde, ürün ve hizmetlerin isim veya anahtar kelimeleriyle site içi linkleme yaparak, iç seo çalışması için avantaj sağlamış olursunuz.

* Blog alanındaki içeriklere yapılacak yorum, puan ve benzeri aksiyonlarla kullanıcılarla aksiyona girerek Google başta olmak üzere diğer arama motorları tarafından daha çok dikkat çekersiniz.

* E-ticaret blog alanı, aynı zamanda aktuel paylaşımlarınız içinde son derece verimli bir alandır. Örneğin, kampanya ve indirim detaylarınızı bu alanda tüm ayrıntılarıyla paylaşabilir ve direkt duyuru kanallarınızda kullanabilirsiniz.

E-ticaret Blog İçerikleri İçin Öneriler


E-ticaret sitenizde bir blog alanı oluşturmaya karar verdiğinizde, daha iyi verim almak için bunları denemenizi tavsiye ederiz:

- İçerikleri, daha çok liste içerik tarzında oluşturun. Bu sayede, ziyaretçilerin merağını cezbedebilir ve içerikte daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

- İçeriklerde ürün ve hizmet sayfalarına iç bağlantı yaparken, bağlantı kelimelerini ürün adlarıyla yapmaya özen gösterin. Bu sayede, iç seoaçısından SEO çalışmalarınızda avantaj sağlamış olursunuz.

- Blog içeriklerinizde, görsellerin yanı sıra videolara da yer ayırmaya özen gösterin. Bunu, kendi Youtube hesaplarınızdan yaparsanız aynı zamanda takipçi de kazanmış olursunuz.