Özgün İçerik Yazıları

Bu konuda önceliği “özgün” kelimesinin anlamına yer vermek lazım. Özgün, benzersiz ve eşsiz anlamına geliyor kelime anlamı olarak. Özgün içerik, benzer konularda dahi olsa içerik yazarının alıntı ve intihal (kopya) tarzından tamamen bağımsız kendi yorumuyla ortaya çıkar. Bilginin doğruluğundan ayrılmadan, konu hakkında benzersiz ifadelerle ele alması özgün içerik yazarı olmanın en baş kuralıdır.

Özgün içerik, bu yüzden hem arama motorları hem de ziyaretçi kitlesi için nitelikli bilgiden ayrılmadan farklı yorumlama konusunda içerik yazarının becerisiyle her zamankinden çok daha değerlidir.

Metin yazarlığı farklı kategorilerde ortaya özgün içerik ve özgün fikirler çıkartmak amacıyla son zamanlarda üzerinde durulması gerekiyor. Günümüzde, artık birbirinin benzeri kalıplarda, özellikle ChatGPT gibi yapay zekâ servislerinin yaygınlaşmasıyla bunun değeri ve önemi daha da ön plana çıkmaya başladı. Elbette gelişen teknolojinin özellikle bilişim alanında, internetin var olduğu her noktada vazgeçilmez bir ihtiyaç. Ama insan üretimi ve makine üretimi arasındaki bariz farkları da günden güne daha belirgin ortaya çıkıyor.

Özgün İçerik Yazarı İçin Belirleyici Nitelikler

* Araştırmacı Kimlik: Yazacağı konu üzerinde, internet başta olmak üzere yazılı, sözlü medya ve içerik kaynaklarından bilginin doğruluğunu teyit edecek kadar araştırma sonrasında, yorumlama kapasitesini arttıracak bilgi birikimine sahip olmalı.

* Benzersiz Yorumlama ve Belirgin Yazı Stili: Elde ettiği verileri, aldığı notlar veya vurguladığı noktalarla kısa, basit ve gereğinden uzun olmayacak cümlelerle ele almalı. Yazacağı konu hakkında edindiği bilgileri, araştırdığı kaynakları tekrarlamadan, özgün ifade tarzıyla yazıya dökmeli.

* Teknik ve Yazım Kurallarına Uygunluk: Evet, yeterince araştırma ve özgün yorumlama tamam. Ama, bunları yazıya dökmek özellikle SEO açısından teknik kurallara uymak, imlâ ve noktalama kurallarına riayet etmek yoksa o yazı da maalesef büyük bir eksiklik var demektir. Okuyucunun ifade edileni anlamasını sağlamak, arama motorlarında o yazının hak ettiği değeri görmesine yardımcı olmak bu maddenin ne kadar önemli olduğunu belirtiyor aslında.

Okuyucu ve SEO Açısından Önemi

Web sitesinin başarısı, içerik yazarının başarısıyla paraleldir. Kaliteli, nitelikli bir yazı, web sitesini arama motorlarında üst sıralara yerleştireceği gibi daha çok okuyucu ve ziyaretçiye ulaştıracağı da bariz bir gerçektir. SEOaçısından özellikle anahtar kelimelerde sıralama almak ve bu sıralamada daima üst sıralarda yer almak, nitelikli ve seo tekniklerine uygunluktan ibaret.

Ayrıca, ziyaretçi yani okuyucuyu sitede daha uzun süre tutmak, daha fazla site içi gezinti sağlamak, hem seo hem de ziyaretçi trafiğinin de olumlu yönde etki göstereceği bir diğer nokta.