Hazır Makale ve Sipariş Teslim Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makaleyaz.NET üzerinde, hazır makale satın alma işlemi sonrasında içerikte yaşanacak özgünlük sorunlarına karşı alıcıyı korumak amacıyla kredi iade uygulaması yapılmaktadır.

Bu uygulama, her ne kadar alıcı haklarını korumak için olsa da aynı zamanda emek hırsızlığı ve sorumsuzluk gösteren bazı içerik yazarlarını cezalandırmak için de etkili bir yöntemdir.

Şöyle ki, platform olarak 5 senedir özellikle dikkat ettiğimiz konu araştırarak, özgün ve emek harcanarak oluşturulmuş içeriklerle alıcıları buluşturma hedefimizden hiçbir zaman sapmadığımızı da ispat edecek bir uygulama olduğunu düşünüyoruz.

Hazır Makale Satın Alma işlemi yaptım, şimdi ne yapmalıyım?

İçerikler, platformda satışa sunulmadan önce 3 farklı özgünlük test servisinden geçirilerek kontrol edilmektedir. Bu kontrollerin yanı sıra, genel olarak yapı, anlam bozukluğu, imla ve noktalama hataları gibi konularda da manuel kontrolleri gerçekleştiriliyor. Fakat, tüm bu tedbirlere rağmen özellikle özgünlük konusunda bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bunun başlıca sebepleri, farklı mecralarda satışların yapılması. Ayrıca, spin (cümle yapısını eş anlamlı kelimeler kullanarak değiştirme yöntemi) ve translate (çeviri) gibi durumlarda da tıpkı özgünlük sorunu olan içeriklere uygulanan tedbir ve yaptırımlarda yapılıyor.

Üç adet ücretsiz hizmet sunan servis bu kontroller sırasında kullanılmaktadır:

https://smallseotools.com/tr/plagiarism-checker/

https://plagiarismdetector.net/tr

https://www.prepostseo.com/plagiarism-checker


Bu test servislerinden geçen her içerik, satışa sunulmak üzere onay alır.

Hazır makale satın aldıktan sonra;

* Öncelikle bu servislerden tekrar gözden geçirin ve özgünlüğünü kontrol edin.
* Başlık, alt başlıklar haricinde %12-%15 ve üzeri olan benzerlik oranları genelde kopya içerik olarak nitelendiği için bu içerikleri çalıntı / alıntı olarak değerlendirebilirsiniz.

Satın alınan içerikleri indirdiğiniz kullanıcı panellerinizde, sağ tarafında turuncu renkli yorum ve puan butonu yer almaktadır. Bu sorunlu içerikler için, bu butonu kullanarak öncelikle özgünlük sorununu dile getirmeli, varsa kanıt ve görsellerle url belirterek yorum alanına yazmalısınız. Tabi, uygun puanını da vermeyi unutmayın. Yorumu bitirmeden mutlaka ‘Kredi iadesi talep ediyorum.’ İbaresi eklemeyi unutmayın! Bu yorumlar onaylanıp yayınlandıktan hemen sonra, platform yönetimi tarafından kontrol edilir.

Eğer, belirtilen sorun kontroller sırasında tespit edilirse o içerikle ilgili alıcıya kredi iadesi uygulanır, satıcıya yani yazara 1 ceza puanı ve kazanç eksiltme yaptırımı uygulanır.
https://www.makaleyaz.net/sayfa/34/kopya-icerik-telif-fikir-ve-sanat-eserleri-kanunu-ihlali/bu alanda da belirttiğimiz üzere, Makaleyaz.NET özellikle kopya içerik konusunda ciddi hassasiyete sahiptir. O yüzden, belirlediğiniz sorunları 24 saat içerisinde mutlaka yorum ve puan olarak belirtin.

Not: İçerik satın alma sonrasında 24 saat içinde bunları yapmanız gerekiyor. Aksi halde, iade işlemlerinde sorun yaşanabilir. Ayrıca, yukarıda belirtildiği üzere kredi iade sebebini detaylarıyla yorumda belirtmeyi unutmayın.

Siparişi teslim aldıktan sonra;

Sipariş sistemi, sipariş ilanı açma ve teklif toplama mantığına dayanır. Açtığınız siparişten sonra, her teklif için sistem size bildirim yapar ve panelinizde siparişe ait teklifleri takip edebilirsiniz.

Gelen teklifleri onaylamadan önce;

* Teklif veren yazarların profillerini inceleyin. Yorumlara göz atın, aldığı puanları değerlendirin.
* Siparişle ilgili kendisine herhangi bir sorunuz varsa, yazarın profil sayfasından veya direkt mesajlarım sekmesinden kendisine mesaj atın. Onay vereceğiniz teklif sonrasında, sipariş detaylarınızda yer alan süre, teknik ve diğer detaylara göre yazar size sistem üzerinden siparişi teslim etmek zorundadır.

Sipariş tesliminden sonra;

* Siparişinizi panelinizden indirin ve kontrol edin.
* Başta özgünlük olmak üzere, tüm istenenleri karşılayıp-karşılamamasını değerlendirme sorumluluğu sipariş sahibine aittir. O yüzden, 24 saat içerisinde her teslim edilen siparişi mutlaka kontrol ederek değerlendirin.
* Ödeme onayını kontroller sonrasında vererek işi bitirin.
* Eğer herhangi bir sorun / yanlışlık / anlaşmazlık varsa ret butonunu kullanarak anlaşmazlık bildirimi yapın. Bu bildirim esnasında, mutlaka detaylı ret sebeplerini iletin. Son karar, inceleme sonrasında yine platform yönetimine aittir. Uygun görülen ret işlemlerinde onay verilerek, alıcıya kredisi iade edilir ve sipariş kapatılır.

Not: Bu işlemleri teslimattan sonraki 24 saat içinde yapmanız çok önemli. Aksi halde, sistem teslim edilen siparişi 24 saat sonra otomatik olarak onaylayarak sipariş işlemini kapatır.

Toparlamak gerekirse;

* Hazır makale satın alma veya sipariş işleminden sonra yorum ve puanlamayı unutmayın.
* Sorun bildirimlerinde sistemi ve destek alanını mutlaka kullanın.
* Teklif onaylarından önce mutlaka yazarların profillerini, geçmiş iş yorumları ve puanlarını kontrol edin.