İyi ve Aranan Yazar Olmak İster Misin?

Bu yazımızda, sadece platformumuzda değil piyasada da adından söz ettiren ve her zaman tercih edilen yazar hedefi olan arkadaşlarımıza yardımcı olacağız. Her ne kadar 2018 senesinde yayın hayatına başlamış bir platform olsakta, arkasında 2002 senesinden bu yana geçmiş bir deneyim ve tecrübe olarak bu önerileri sizlerle paylaşmak ufakta olsa bir katkı sunacaktır diye düşünüyoruz.

O halde, aşamalar halinde başlayalım. İlk olarak genel niteliklerden başlayacağız:

- Okuyun, araştırın, yorumlayın!

İçerik yazarı olmak isteyenlerin, sahip olması gereken ilk meziyet kesinlikle ve kesinlikle bu üç kelimeden ibarettir. Herkes yazı yazabilir, herkes örneklere göz atarak SEO uyumlu makale ve teknik anlamda nitelikli yazılar çıkartabilir. Ama, bunun alışkanlık halini almasını istiyorsanız bir yazarda mutlaka bu 3 özelliği yer alması gereğini unutmayın. Bol bol okuyarak, birçok konuda en azından fikir sahibi olmanız – araştırarak o konuda yetkinlik elde etmeniz, yorumlayarak tüm edindiğiniz bilgileri özgün biçimde kaleme alabilmek aranan içerik yazarı olmak için olmazsa olmaz.

- Özgün olun, taklit zehirdir!

Bazı yazar arkadaşların, elbette ilham aldıkları veya kendisini örnek aldıkları kişiler / yazarlar vardır. Edebi eserlerin sahibi olan profesyonel yazarların, geniş kelime dağarcığı, cümle anlam bütünlüğüne ve anlatım akıcılığına olan hakimiyeti çoğumuzu büyüler. Fakat, iki önemli nokta var ki; bizler içerik yazarlarıyız ve genelde internet okuyucusuna hitap eden tarzda yazarız. Onların edebi tarzları, günümüz internet kullanıcıları için oldukça zor bir dil olabilir. Üstelik, bu tarz yazarlarımızın kullandıkları teknik nitelikler tamamen edebiyat dünyasında geçerliliği kalıp ve kurallardır. Bizler için oldukça büyük bir lokma! Bir diğeri de etkilendiğiniz veya ilham aldığınız her kim olursa olsun, okuduklarını birleştirerek kendi yorumuyla bunu tekrar kaleme alabilmek özgün içerik yazarı olmanız için son derece önemli.

Bu iki ana konu, genel anlamda bir yazarın kişisel muhasebesini yapabilmesi için yeterli iki kıstastır.

Sonrasında hem piyasa hem de platformlarda dikkat edilmesi gereken ve mutlaka uyulması gerekenlere göz atalım:

- Dahil olduğunuz her mecranın kurallarına uyun, saygı gösterin!

Hayatımız deli dâhilerle doludur! Evet, çok iyidirler. Çok üretken ve yaratıcıdırlar. Ama, bulundukları her mecra, tüm yazarları eşit değerlendirebilmek, eşit olarak yaklaşabilmek, farklı kullanıcı tiplerinin hak ve değerlerini koruyabilmek için birtakım kuralları devreye sokmak zorundadır.

Bizde de olduğu gibi. Her yazarın ve her kullanıcının, karşılıklı haklarını gözetebilmemiz için mutlaka kurallarla hareket etme zorunluluğunu, başından beri üzerimizde taşıyoruz.

İtiraf etmeliyiz ki, birçok yiğidi bu ideal uğrunda feda ettik! O yüzden, ne olursa olsun bulunduğunuz mecranın öncelikle kurallar ve işleyiş standartlarını çok iyi araştırın. Platformumuz üzerinde, bu konuda oldukça detaylı açıklamaların yer aldığı bölümler var. Sizler bunlara uyduğunuz ve uygulamaya devam ettiğiniz sürece birer baş tacısınız!

- Kendi alanlarınızı verimli kullanın!

Platformumuz için bunu göz önüne alacak olursak, size özel alan sizlerin kendi profil sayfalarıdır. Şu an binli rakamlara ulaşmış içerik yazarı potansiyelimiz olsa da ne üzücüdür ki bu alanları verimli kullanabilenler %10-12 civarında. Heves, gayret, şevk. Anlıyoruz! Ama, kendinizi ifade etmeniz için sizlere verilen bu alanları kullanamadığınız sürece, içerik satın almak için sitede olan hiçbir müşterinin tercih listesine gireceğinizi düşünmüyoruz kısaca.

- Üretkenliğinizi sergileyin, bir fırsat ya da sebep beklemeyin!

Nitelikli bir profil sayfasını tamamladığınızı varsayalım, şimdi sıra sağlam adımlar atarak başlamakta. İyi bir içerik yazarı, farklı konularda yazabilecek yorumlama ve araştırma yeteneğini işte tam da burada sergileyebilmeli. Örneğin, platformumuzda neredeyse 50’ye yakın içerik kategorisi var. Hazır makale satışı için biliyorsunuz ki, herhangi bir konu, süre ve kelime uzunluğu sınırı yok!

İlgi çekecek, başlığı ile zaten başından alıcıyı cezbedecek, detayları ile okuyucuyu ve alıcıyı fazlasıyla memnun edecek konuları seçmek ve onları yazmak ilk işimiz! Buna başlarken, yazının başına tekrar göz atın! Okuyun, araştırın ve yorumlayın! Bunu özgün şekilde ve hakkıyla yapın.Platformda yazarlar için bir diğer gelir fırsatı da herkese açık yayınlanan ve teklif almak için bekleyen makale siparişleri şüphesiz. Burada gördüğümüz en büyük yazar hatası, sipariş detaylarına göz atmadığı gibi teklif verirken ilgi çekecek bir teklif yazısı kullanmayışı! Ne ayıp…

Ticari hayatın başarısı, dikkat ve ilgi çekici sunumlar ve pazarlamadır. Burada da sonuç olarak ticari bir kaygı yani amaç var. Peki, neden dikkat ve teklif yazısı yok?

Düz olmayın, teknik olun!

Yazının başında da dediğimiz gibi, herkes yazabilir. Herkes içinden geçenleri dahi kelimelere dökse
Yazarım ben! “ diyebilir. Hakkı da var, evet! Fakat hem alıcıların standartları hem de piyasada ilgi gören bir nitelik var ki; seo uyumlu makale yazmak diyoruz buna. Nedir bu? Hemen, blog sayfasını ziyaret edin! Bakın ne güzel ne detaylı destek konuları var inceleyin. Az mı geldi? Açın farklı bir sekme tarayıcıda ve aratın; “Seo uyumlu makale nasıl yazılır?”  Karşınıza çıkan kaynakların çokluğuna inanamayacaksınız. Bunlar arasında, öyle güzel ve değerli kaynaklara rastlayacaksınız ki; belki de içerik yazarlığı maceranızın ilk adımında sizin temelleriniz bu bilgiler üzerine yükselecek.

Okuyup araştırmakta, yanlış yapa yapa doğruyu başarmaktan çekinmeyin!


Bilgisayar kapağını açıp, oyun CD’si koymak için bir başkasından destek bekleyen birinden, on binlerce kişiyi bir mecrada buluşturabilen – şimdiye kadar 300 ‘ün üzerinde özel ekip üyesiyle çalışma imkânı bulmuş, yüzlerce kurumsal müşteriyle iş birliği yapabilmiş biri olarak bunu çok rahat söyleyebilirim ki; “Yaptığım hataların, şimdilerde bana hiç gülünç gelen tarafı yok. Belki yapmamış olsam, böyle bir fırsatı hiç bulamayacak, bu şartlarda yüzlerce insan ve firmayla çalışamayacaktım. “

Buraya biraz bireysel görüş serpiştirdik ama, hata yapmaktan korkmamak adına iyi bir örnek olacaktır diye düşünebiliriz. Kişisel gelişim namına basit, ama motivasyon için idare eder bir örnek oldu.

Hata yapın! Düzeltilir. Ama, hatalarınızı doğru sanarak, doğru bilerek ilerlemeyin. İşte onun dönüşü çok zor. O yüzden, tüm hayatınız ve meslek kariyeriniz araştırma ve en doğrusuna ulaşma hedefinden sapmamalı.

Blog sayfamızda yine teknik anlamda nasıl kaliteli ve nitelikli içerikler çıkarabileceğinizi konu alan onlarca destek yazımız var. Çok göz önünde ama az ilgi gördüğünün farkındayız. Ama mutlaka blog sayfasına bir boşluğunuzda, baştan sona göz atın!

- İletişim- Sizi vezir de rezil de edecek yegâne özelliğiniz!

Bu nitelik, sadece platformlarda değil özellikle piyasada bireysel işlere başladığınızda oldukça işinize yarayacak. Her insanın kendi aurası, kendine has bir stili var. Ama, herkeste geçerli olmayabilir. Böyle bir sektörü göz önüne alacak olursak; şunları rahatlıkla tavsiye edebiliriz:

* Sakin olun. Sükûnet ve doğru iletişim bu maddeden geçin. Sizden isteneni, en doğru şekilde anlamak bu şekilde mümkündür.

* Yaratıcı olun. Sizden istenenleri öğrendikten ve işin farkına vardıktan sonra, müşterinizin isteklerini aksatmadan, ona daha faydalı olacak edindiğiniz bilgileri de uygulayın. Farkındalığı tetikleyecek en güzel araç, farklılıktır. Farkınızı ortaya koymak için ayağınıza kadar gelen bu fırsatı iyi değerlendirin.

* Saygılı olun. Genel olarak saygı kavramı, ikili ilişkilerde ve ticari ilişkilerde “köprüyü geçene kadar!” geçerli diye düşünülebilir. Bu kesinlikle doğru değil. Karşı tarafa göstereceğiniz ilgi ve saygı, aynı zamanda işinize gösterdiğiniz saygıdır.

* Gözden geçirin. Çok basit, konuşmaya dahi değmeyecek bazı hatalarınız olacak ki; farkına vardığınızda “Nasıl yaptım ben bunu ya? “ diyeceğinizi biliyoruz. O yüzden, her iş sonunda mutlaka son bir kontrolü ihmal etmeyin. Özgüven büyük nimet, fakat aynı zamanda en büyük handikap!

Network sahibi olun!

Çevre edinin. Hayalı olsun diye attığımız bu ara başlığın, aslında tek kelimelik açıklaması bundan ibaret. “Kapıları kapatmayın ki, geri döndüğünüzde o kapıyı tekrar açabilesiniz.” Bunu iş hayatınızda yılda birkaç defa mutlaka duyacaksınız. Böylesine güzel bir söz, geri kalan hayatınızda da sayısız defa çıkacak karşınıza. O yüzden, güzel iş birliklerine imza atın, ardınızda kimseyle kötü anılar bırakmamaya gayret edin. En büyük reklam, kulaktan kulağa olanıdır. Bir müşterinizin, size ne kadar müşteri getireceğini hesap dahi edemezsiniz. Bunu kendimden biliyorum.


Yazının bazı kısımları, sanki öneriden ziyade nasihat gibi oldu. Hakkınız var, bunları dinlemeye ihtiyacınız dahi yok çoğunuzun belki, ama her birinize aynı şekilde anlatmak, aynı şartlarda sıfırdan başlıyorcasına rehberlik edebilmekte bizim sorumluluğumuzda.

İyi bir içerik yazarı, her zaman aranılan bir içerik yazarıdır da!

Sonuna kadar sabırla ve ilgiyle okuyanlara selam olsun.

Bol şanslar ve başarılar arkadaşlar…