Makaleyi Satışa Nasıl Hazırlamalısınız?

Herkese Merhaba,

Makaleyaz.Net, bilindiği üzere konusunda tecrübe ve bilgi donanımına sahip yazarlar ile özgün ve ilgi çekici içeriklere ihtiyaç duyan alıcıların buluşturulduğu bir alım-satım platformudur.

Rekabetin günden güne arttığı içerik pazarında, emeğinin karşılığı alabilen bir yazar olmanız için bazı noktalara harfiyen uymanız gerekmektedir. Bu sayede, diğer rakipleriniz arasından sıyrılıp amacınıza ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Bu açıdan baktığımızda, internet üzerinde zaten yüzlerce içerikte “En Uygun Makale Nasıl Yazılır?” konusunda birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Fakat ekip olarak da sizlere mutlaka birkaç can alıcı noktayı vurgulamamız gerekliliği hissetmekteyiz.


Konu ve İçerik Tespiti

En can alıcı noktayı en başta vurgulamak isteriz. Makale yazımı için seçeceğiniz konu, gündelik hayatımız içerisinde herkesin sık sık aratabileceği bir bilgi başlığı ve içeriği barındırması çok önemlidir. İçerik ihtiyacı olan web sitesi sahibi arkadaşlarımız ve ajanslar, öncelikle yazı başlıklarınıza bakarak ilk tercih haklarını size vermeye karar verebilir. Bu bir nevi, vitrindeki en göz alıcı ürün mukayesesidir.

Siz ne kadar ilgi çekici bir konu ve başlık seçerseniz, alıcısının gözüne o kadar çabuk batarsınız. Tabi her şey sadece konu ve başlık atmakla bitmiyor. Unutmayın, kusurlu mal damgası yiyen en meşhur markaların model veya ürünlerini sizde bir daha raflarda bulamıyorsunuz! O nedenle, bu açıdan avantajınızı, içeriğinizin önemsiz oluşu düşüncesiyle heba etmemelisiniz.

 

Yazım Kurallarına Uygunluk ve Özgünlük

 

En az attığınız başlık ve seçtiğiniz konu kadar önemli olan ikinci nokta, şüphesiz okuyucuyu rahatsız etmeyecek şekilde yazım kurallarına uyumlu ve başka yerlerden kopyala/yapıştır düşüncesi vermeyecek özgünlük özelliğidir. Bu sizin tarzınızdır. Tarzınızı klonlama ve çalarak inşa ederseniz, temelden zaten çürük bir zemin seçtiğinizi belirtelim. En fazla 1-2 satım sonra, platformdaki tüm umut ve düşünceleriniz yerle bir olabilir. Burada dikkat edeceğiniz nokta, yazdığınız makalenin içeriğini, bilgi edindiğiniz kaynaklara benzetmek yerine, kaynaklardan edindiğiniz bilgileri kendi yorumunuzla harmanlayarak derlemenizdir. Yani, önünüze natürmort bir resim için elma ve portakal model olarak konuluyorsa, daha çekici halde resmetmek için ufak bir yaprak, parlak bir yüzey ile zenginleştirmeniz sizin kabiliyetinizin bir sonucudur. Yani, herkes gibi gördüğünü anlatmak yerine, gördüğünüzü yorumlayarak anlatmanız bir boy üste taşır sizleri. Bunu yaparken, hız ve heyecanınıza yenik düşerek, yazım kurallarını ihmal etmemelisiniz. Ne gerek var, güzel bir maden bulmuşken onu bozuk bir potada eritmeye? Öyle değil mi? O nedenle, kurallarına uygun olarak son bir gözden geçirme, size çok şey kazandırabilir. Zaten yazıyı yazarken kullanacağınız programın, bu konuda sizlere sunduğu bir yazım hatası düzelt özelliği mevcut. F7 tuşuna bir basın bakalım hele J

 

 

 

Ne Bir Solukta Bitsin, Ne Lastik Gibi Uzasın

 

Bu arayı bulabiliyorsanız, siz tamamsınız demektir. İnternette mutlaka sizde çoğu kez bu durumla karşı karşıya geldiniz. Bir haber reklamına tıkladınız, haberin başlığı çok ilgi çekiciydi. Ama başlıkla içeriğin ana temasına ulaşana kadar, hiç umursamadığınız ve ilginizi çekmeyen birçok bölümü de okumak zorunda kaldınız. Sadece “ yazmak” için yazmışlar. Hemen ilgisini çektiğiniz okuyucudan sitem yediniz, hem de o ziyaretçiyi bir daha sitenize uğramamak üzere uğurladınız.  Önerilerimizden belki de en insaflısı bu. Size yapılmamasını istediklerinizi, başkasına yaşatmayın! Kelime ve cümle bolluğu kasacağım diye konuyu mundar etmeyin, zaten bunu biz durduramazsak alıcı durduracaktır.

Ayrıca, başlığı iyi seçtiğinizde o başlığı birkaç cümleyle açıklayan Spoiler ( Özet Geçme) kadar da kısa olmasın. Biraz örneklemelerle, yazıda vermeniz gereken bilgiyi insanların görsel hafızalarına kazıyabilirsiniz. Daha verimli yazılar, daha uzun soluklu çalışmaların kapısını açan bir anahtardır.

 

Platform üzerinde giriş yaptığınızda, profil sayfanızdan gerekli yönlendirmeleri zaten küçük açıklamalar sayesinde bulacaksınız.  Bu açıklamalara rağmen takıldığınız konularda, mutlaka destek bölümünü kullanınız. Çekinmeyin, varsa bir sorun beraber çözelim. Zaten son derece kullanımı kolay bir platform oluşturduğumuza inanıyoruz. Ama yine de, kullanımından doğacak zorlukları seve seve beraber aşabileceğimizi belirmek isteriz. Elbette eksiklerimizin olduğunu biliyoruz. Sizde platformun esas kullanıcıları olduğunuz için, zorlandığınız bölümleri bizlere iletmeniz kadar doğal bir durum olmadığını düşünüyoruz. Biz her konuda yardım için hazırız.

Biz burada haşa nasihat vermiyoruz arkadaşlar. Sadece platform üzerinde kalitenizi, donanımınızı en iyi şekilde ifade ederek nasıl daha fazla kazanır, nasıl daha çok ilgi görebilirsiniz diye sizlere tavsiyelerde bulunuyoruz.  Nerede ne kadar araştırma yaparsanız yapın, iyi bir makale yazmak için ana temasında bizim önerilerimizle karşılaşacaksınız.  Sizlerin başarısı, bizim platformumuzu daha uzun soluklu ayakta tutmak içinde bizlerin bir geçim kaynağıdır. Bunu da herkesin bildiği gerçek olarak görüyoruz. Fakat prensiplerimiz doğrultusunda günümüz şartlarını sizler için bir nebze maddi açıdan iyileştirmek samimi olarak hayat felsefemiz. Umarız uyarı ve tavsiyelerimize kulak asarsınız. Lütfen bizleri makalelerinizi reddetmek, sizleri uygunsuz davranışlar sonrası 2 uyarı süresiz engellemek zorunda bırakmayın J


Herkese bol şans…