Her Yönüyle SEO Uyumlu Makale

İçeriksektöründe, arama motorları özellikle Googleher zaman standartların temelindedir. SEO uyumlu makale teknik standartları da, tam olarak Google’ın baz aldığı “ kaliteli içerik” değerlemesine karşılık gelir.  Genel olarak bilinen seo uyumlu içerik detayları bu yazımızda sizler için daha anlaşılır ve basit anlatımla sunulacak.

Seo uyumlu makale yazarları için, oluşturulacak içerikte öncelik okunabilir, kısa ve öz anlatım aynı zamanda Google’ın baz aldığı anahtar kelimestandartlarını içerik içerisinde orantılı biçimde kullanabilmek çok önemli.

En çok bilinen detaylardan başlayalım:

* Seo uyumlu makale yazarken, ilk dikkat edilecek konu içeriğin başlık seçimi. Aranma hacmi yüksek, aranma terimine en uygun başlık seçimi sizler için avantajdır. Bu avantajı, içeriğin girileceği web sitesi orta ve uzun vadede daha çok yaşayacak, o bir gerçek.

* Giriş, gelişme ve sonuç mantığı tüm yazılı metinlerde aslında temel bir diziliş. SEO uyumlu makale yazarken, bu temel dizilişin dışına çıkmamak çok önemli. Öyle ki, okuyucu aradığı bilgiyi net olarak bulabileceği gibi, işine yarayacak diğer ekstra bilgileri de bölümler içerisinde mutlaka bulabilmeli. Bu ziyaretçi deneyimini pozitif yönde etkileyecektir.

* SEO uyumlu makale yazılarında en çok düşülen hata, anahtar kelimeyi bilinçsizce ve anlam düşüklüklerine neden olacak şekilde kullanmaktır.

 Yazıya başlamadan önce SEO teriminin artık anlamını bilmeyenin kalmadığını düşünüyoruz, bunu söyleyelim. SEO, ülkemizde özellikle internetin ticareti domine etmeye başladığı son 10 senede inanılmaz rekabetlerin, doğru kullanıldığında avantaja çevrildiği sihirli bir değnek gibidir.

Aranma Hacmi Tespiti ve Uygun Başlık

Oluşturacağız içeriklerde, başta anahtar kelimeleriniz olmak üzere ziyaretçi potansiyeli yüksek konular seçmek sizler için iyi bir başlangıç olacak.


Aranma hacmi yüksekolan kelimeler aslında internette rekabetin çok daha yüksek olduğu kelime grupları arasında yer alıyor.  Bu tip sorgularda, rekabetin yüksek olduğu kelime ve kelime gruplarında seo uyumlu makale oluştururken içeriğin teknik detaylarına biraz daha fazla önem göstermeniz gerekecek.

Uygun bir başlık seçiminde, özellikle aranma hacmi yüksek kelimelerinizin de başlık içerisinde geçmesine özen gösterin.

Giriş :

Giriş bölümünü, ortalama 50-100 kelime arasında tutmaya dikkat edin. Bu bölümde, özellikle ilk 3 cümle içerisinden birinde mutlaka anahtar kelime grubundan en yüksek olanını geçirmeye çalışın.

Gelişme:

Bölüm, tüm okuyucular için aslında istenilen bilginin yer aldığı alandır. Burasını oldukça pratik, net tabirlerle kullanmanız, ziyaretçiye okunabilirlik zevki açısından pozitif bir deneyim sağlar.

Sonuç:

Bu alanda, ziyaretçiye ekstra bilgilerle beraber bu içerikte elde ettiği kazanım ( bilgi ) için kısa bir özet geçirebilir ve yazınızı sonlandırabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Anahtar Kelime Kullanım Oranları

Birçok farklı kaynakta, bu konuda aslında birbiriyle aynı ama anlatır tarzı nedeniyle farklı görünen bilgiler mevcut. En bariz tabiriyle şu şekilde özetleyebiliriz:


“ 100 kelime bazında değerlendirecek olursa, anahtar kelime her 100 kelimelik blokta en fazla 2 defa kullanılmalı. Bu oran, %1 - %3 aralığını geçmemeli. Elbette, anlam bütünlüğü bozulmadığı takdirde, 3. kullanım için uygun olabilir.”

Sıkı sıkıya bir kural değildir dediğimiz gibi. Her 100 kelime içinde 1-3 arası kullanım oldukça ideal. Fakat fazlası içeriğin okuyucu gözünde niteliksizliğine sebep olabileceğini, sıkıcı ve okunabilirliği düşük bir içerik imajı oluşturacağını unutmayın. Ayını zamanda, spam ( geçersiz / gereksiz ) içerik olarak Google gözünde de değerlendirilme riski de vardır.

Cümle Uzunlukları

Yüksek ihtimalle, bu yazımızda da sıklıkla ihmal ettiğimiz bir standart. Özellikle okuyucunun, sayfa içerisindeki kalma sürelerini uzatmak amacıyla, manasız ve alakasız bir şekilde oluşturulan cümleleri kastediyoruz. Eğer, önceliğiniz ziyaretçi memnuniyeti ise kesinlikle 12-15 kelime aralığını geçmemeli cümleleriniz. Teknik anlamda da, bu oranları sabitlemeniz Google açısından önemli bir nokta.


SEO Uyumu Makale İçinde H ( Heading – Başlık – Alt Başlık ) Etiketi Kullanımı

Kaliteli bir seo uyumlu makale oluşturmak için, özellikle Google açısından bu teknik yöntemin kullanımı, diğer yıllarda olmadığından daha önemli hale geldi.

Peki, bunun bize faydası nedir?

* En büyük faydası, Semantik makale yazım tarzında, ana anahtar kelimelerinizin yanı sıra aranma hacmi yüksek yardımcı anahtar kelimeleri de içerikte istediğiniz şekilde kullanabilir olmanızdır.

Semantik yazım stili, Google’ın her arama sonrasında “ Diğer kullanıcılar bunu da aradı “ şeklinde, son kullanıcıya sundukları diğer aranmış kelime ve kelime gruplarını bildirmesiyle alakalıdır. Bu, oluşturulacak yazıda daha fazla ziyaretçiye ulaşmak haliyle sitenin genel istatistiklerini arttırmak için oldukça önemli bir nokta.

* Alt başlık kullanımı, yazarlar için seo uyumlu makale kalitesini ziyaretçi gözünde olduğu kadar, Google için de siteyi oldukça kaliteli ve otorite kabul ettirmenin sırlarından birisi.

Ayrıca alt başlık kullanımı, web sitenizdeki ziyaretçinin oturum süresini en doğal yollarla arttırmanın bir diğer avantajını sağlar siteniz için.

Görsel ve Video Elemanlarına Yer Verin

Zengin içerik, sadece yazıdan ibaret değildir. Sunduğu bilgi ne kadar değerli olursa olsun, o bilgiyi ziyaretçiye olabildiğince zengin bir halde sunabilmek bu rekabet ortamında artık bir gereklilik. Zengin içerik oluşturmak için, başta içeriğinizi destekleyecek ve okuyucu gözünde betimlemeleri canlandırabilecek yani ekstra fayda sağlayacak temsili veya orijinal görseller kullanmaya özen gösterin. Bunun yanı sıra, içerik arasında kullanılacak videolar ise son zamanlarda en çok başvurulan içerik zenginleştirme argümanlarından birisi.

 

SEO Uyumlu Makale yazımında kesinlikle bunları denemeyin!

İçerik oluşturmaya başladığınızda, en bariz sorun her zaman kolaya kaçmanızı sağlayacak dürtülerinizdir.
Örneğin, kopya içerik. Google algoritmaları, milyonlarca web sitesi içerisinden benzer / kopya olan içerikleri tespit edebilecek düzeyde gelişmiş ve geliştirilmeye devam etmekte.

İçerik yazımı, araştırmaya dayalı özgün yorum ile başarılı sonuçlar verir. Teknik kullara uymak, okuyucuyu baz alan basit ve anlamlı cümleler kurmak bu işi sizin açınızdan her ne kadar detaylı gösterse de, sonuçlarını olumlu almanın değeri gerçekten paha biçilmez olacak.

Bir diğer hata ise, seo uyumlu makale yazma programı gibi tamamen inorganik ve suni yöntemlere başvurmak. Bu tip makale yazma programı gibi seçenekler, aynı zamanda sizin kabiliyetinizi de köreltecek, sinsi seçeneklerden birisi.

Görsel seçiminde, telif sorunu günümüzün en çok dikkat edilmesi gereken durumlarından birisi. Bu konuda, telifsiz ( stok görsel ) kullanımına özen gösterin.