Dünyada Bulunan En İlginç Müzik Aletleri -eniyimuzikaletlericom

Müzik aletleri, bilindiği üzere tarihin en önemli icatlarından biri olarak kabul edilmektedir. 43.000 Yıl önce Neandertal Flüt’ ün ortaya çıkmasıyla başlayan bu süreç, hızla gelişerek günümüzdeki halini almıştır. İnsanoğlu, bu zaman dilimi içerisinde onlarca farklı enstrümanı tasarlayarak kullanıma sunmuştur.

 

Kullanıma sunulan söz konusu müzik enstrümanları sayesinde yıllar içerisinde oldukça farklı müzik türleri ve notalar ortaya çıkmıştır. İnsanoğlu, ortaya çıkan bu notalar ile birlikte çeşitli müzik aletlerini çalmaya başlamış ve ritim tutmayı öğrenmiştir.

 

En İlginç Müzik Aletleri

 

Tarih boyunca insanoğlu tarafından oldukça farklı türlerde ve yapılarda müzik enstrümanları tasarlanmıştır. Tasarlanan bu müzik enstrümanları kimi zaman dünya genelinde kabul görürken kimi zaman ise oldukça ilginç kabul edilmiştir.

 

Bizlerde, en iyi müzik aletleri sitesi olarak sizler için günümüzün en ilginç müzik enstrümanları listesini hazırladık. Hazırladığımız bu listeyi inceleyerek en ilginç müzik enstrümanları hakkında oldukça detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca, internet sitemize giriş yaparak çeşitli müzik aletlerinin nasıl çalındığı hakkında da fikir sahibi olabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. İşte, sizler için hazırladığımız o liste…

 

1.    Çelik Bir Yapıya Sahip Olan Müzik Aleti Hang

 

En İlginç müzik aletleri listemizde yer alan Hang, ilk olarak 2000 yılında İsviçre de üretilmiştir. Perküsyon enstrümanı olarak da lanse edilen bu alet, son derece farklı bir yapıya da sahiptir.

 

Tamamen çelik bir yapıya sahip olan söz konusu müzik enstrümanı, el ve parmaklar vasıtasıyla çalınabilmektedir. Ayrıca, Sabina Scharer ve Felix Rohner tarafından üretilen bu enstrümanın henüz bilinen bir çalma yöntemi bulunmamaktadır.

 

 

 

 

 

2.    Sadece Suyla Çalışan ve Tasarımıyla Dikkat Çeken Müzik Enstrümanı Hydraulophone

 

Hydraulophone, 2005 yılında Steve Mann tarafından üretilen oldukça ilginç ve  bir o kadar da özel bir müzik enstrümanıdır. 2011 Yılında patenti alınan söz konusu müzik aleti, hava basıncı yerine su basıncı ile çalışmaktadır. Yapı olarak oldukça büyük ve uzun bir tasarıma sahip olan Hydraulophone isimli aletin çalınma şekli ise oldukça basittir.

 

Kullanıcılar, müzik aletinin üzerinde yer alan küçük su fıskiyelerini kapatarak bu aleti pratik bir şekilde çalabilmektedir. Genel olarak 12 farklı nota üretebilen bu alet ile aynı anda birden fazla nota da kolay bir şekilde çalınabilmektedir.

 

3.    En İlginç Müzik Aletleri Listemizde Elasticsynth İsimli Enstrümanda Bulunuyor

 

En İlginç müzik aletleri listemizde Elasticsynth isimli müzik aleti de bulunuyor. Elasticsynth isimli enstrüman, New York Üniversitesin de oldukça özel bir şekilde üretilmiştir. Yapısı gereği oldukça ilginç olan bu müzik aleti, tamamen elastik bantlar ile oluşturulmuştur.

 

Esneme hareketleri ile oluşan sinyalleri sese dönüştüren bu müzik aleti, oldukça pratik ve kolay bir şekilde çalınabilmektedir. Ayrıca, aktif bir şekilde birçok kişinin kullandığı bu enstrüman ile farklı türlerde müzikler oluşturulabilmektedir.

 

4.    Ülkemizin En Dikkat Çekici Enstrümanı Çağlama

 

En ilginç müzik aletleri listemizde yer alan Çağlama, geçtiğimiz yıllar içerisinde Ömür Kılıçaslan tarafından tasarlanmıştır. Ülkemizin en önemli müzisyenlerinden biri tarafından tasarlanan bu enstrüman “Gitar tuşesiyle çalınan bir bağlama olarak” tanımlanmıştır. Telli çalgı, bağlama ve gitarın karıştırılması ile oluşturulan bu müzik aleti, dönemin dikkat çeken icatlarından biri olarak kabul edilmiştir.

2004 Yılında Ömer Kılıçaslan tarafından tasarlanan bu müzik enstrümanı, aynı zamanda 2008 ve 2012 yıllarında piyasaya çıkan özel bir albümde de kullanılmıştır. Ayrıca, çağlamayı bulan Ömer Kılıçaslan, 2014 yılında ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

 

5.    Afrika Kıtasına Özgün Müzik Enstrümanı Kalimba

 

Baş parmak piyanosu olarak da bilinen Kalimba, Güney Afrika’ ya özel bir müzik aletidir. Güney Afrika’ ya özel bir müzik aleti olan Kalimba hem tasarımı hem de tarihi ile oldukça dikkat çekmektedir. 1300 Yıl önce Batı Afrika kıyılarında kullanılmaya başlanan bu müzik enstrümanı, kısa süre içerisinde popüler hale gelerek tüm kıtaya yayılmıştır.

 

Ayrıca, en ilginç müzik aletleri listemizde yer alan Kalimba, Afrika kıtasında dini törenlerde, düğünlerde ve çeşitli bazı etkinliklerde de aktif olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar söz konusu müzik aleti, Afrika’ ya özgün olsa da 1950’lili yıllardan itibaren tüm dünya da kullanılmaya başlanmıştır.