Google Adsense Nasıl Alınır, Nelere Dikkat Etmek Gerekir, En Sık Yapılan Hatalar ve Çözümleri


İnternetten para kazanmak için bir web site sahibiyseniz ilk yapmak istediğiniz şey mutlaka Google Adsense başvurusu olacaktır. Ancak Adsense başvurusu yaparken yapılan hatalar sebebi ile çoğu zaman Adsense başvurusu reddedildi yanıtı almanız mümkün. Peki, Google Adsense nasıl alınır? Adsense başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Google Adsense Nedir?

Öncelikli olarak kısaca Google Adsense nedir sorusunun yanıtını vermek istiyoruz. Google Adsense, Google reklam platformu tarafından sunulan ve reklam yayınlayan kişilere sunulan bir hesaptır. Şayet bir web site sahibiyseniz ya da Youtube kanalınız var ise google reklamları yayınlayarak gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

Youtube Adsense Nedir?

Youtube Adsense ile belirli koşullara sahip Youtube kanalınızda yer alan videolarınıza reklam gösterimi alabilirsiniz. Youtube Adsense başvurusu için aranan koşullar ise 1.000 üzerinde kanal abonesi sahibi olunması ve son bir yıllık süre içerisinde en az 4 bin geçerli izlenme sayısına erişilmiş olması gereklidir.

Google Adsense tarafından sunulan Youtube Adsense barındırılan bir Adsense hesabı olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle Youtube Adsense ile web sitelerinde kullanılan içerik için Adsense birbirinden ayrı hesaplardır.

Google Adsense Giriş Hakkında En Sık Sorulan Sorular Google Adsense başvurusu yapabilmek için mevcut ya da yeni bir Gmail hesabınızı kullanabilirsiniz. Burada önemli olan Gmail hesabınızın gerçek kişi adına kayıtlı, kişisel bilgilerin ve istenen onayların yapılmış olması önemlidir. Yazımızın bu aşamasında Google Adsense ile ilgili en sık sorulan sorulara ve yanıtlarına yer vermek istiyoruz.

·      Adsense Web Sitesi İstiyor!

Google Adsense hesabı açma işlemi için öncelikli olarak sizden bir web sitesi istenecektir. Bu web sitesinin alt domain olmaması ve .com .net gibi uzantılara sahip olması önemlidir. Google Adsense kayıt için vereceğiniz domainin faal durumda ve Adsense politikalarına uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde Google Adsense reddedildi cevabı almanız olasıdır.

·      Adsense Hesabı Açmak Ücretli Mi?

Adsense başvurusu yaparken hiçbir şekilde Google tarafından bir ücret talep edilmemektedir. Web sitenizin ya da Youtube kanalınızın belirli koşulları karşılaması durumunda Google Adsense onay süreci sonunda ücretsiz olarak onaylanır ve anında gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

·      Google Adsense Onay Süreci

Adsense başvuru işlemi için sizden istenen bilgilerin alınması ve Google Adsense kodunun siteye eklenmesinin ardından onay süreci başlar. Bu süreç genel olarak 3-4 gün sürebileceği gibi 2-3 haftaya kadar da uzayabilmektedir.

·      Adsense Başvurum Reddedildi!

Adsense başvurusunun reddedilme sebepleri arasında pek çok seçenek yer almaktadır. Kimi zaman Google Adsense tarafından reddedilme sebebi açık olarak belirtilmekte ancak kimi zaman da hiçbir açıklama yapılmamaktadır.

Yazımızın devamında yer alan Adsense uyumlu site nasıl olur? kısmındaki tüm detayları tek tek kontrol etmenizi, düzeltmeleri ya da eksiklerinizi tamamlayarak yeniden kontrole göndermenizi tavsiye ederiz.

·      Google Adsense Kodu Nasıl Alınır?

Google Adsense hesabı açma aşamasında web sitenizi ekledikten sonra Adsense kodu ekrana gelmekte ve o kodun web sitenize eklenmesi istenmektedir. Şayet web sitenizde bir değişiklik yaptıysanız ve adsense kodunu nereden alırım diyorsanız Adsense hesabınıza girerek kodu yeniden al demeniz yeterli olmaktadır.

·      Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor

İnternetten para kazanmak denildiğinde akla ilk gelen Google Adsense olsa da pek çok kişi Adsense ne kadar kazandırır merak etmektedir. Adsense kazançları web site içeriğine, reklam yerleşimine, Adsense reklam partnerleri seçiminize ve elbette ki kaliteli web site trafiğine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Aylık 10 K trafiği olan bir web sitesi aylık 200 TL kazanç elde edebiliyorken aynı trafiğe sahip başka bir site 300-500 TL kazanç elde edebilmektedir. Nich bir alanda web site sahibiyseniz daha fazla kazanç elde etme olasılığını daha yüksek olabilir.

·      Adsense Pin Nedir?

Google Adsense ilk kazancınız 75 TL üzerine ulaştığında Adsense kimlik doğrulaması ve adres doğrulaması talep etmektedir. Kimlik doğrulaması için Adsense hesabınızdaki yönergeleri takip ederek kimliğinizi göndermeniz yeterlidir.

Adsense adres doğrulaması için ise öncelikle adresinizi kontrol etmenizi ve daha sonra pin kodu gönderme işlemini başlatmanızı tavsiye ederiz. Adsense pin kodu gelesiye kadar ödemeler duraklatılacağı için kazancınızı almanız mümkün olmayacaktır.

Şayet Adsense pin kod gelmedi ise 3 defa pin kodu isteme hakkınız bulunmaktadır. 3. Seferde pin kodu elinize ulaşmaz ise online olarak adres doğrulama işlemi ile bu süreci tamamlayabilirsiniz.

·      Google Ne Zaman Ödeme Yapar?

Google Adsense ödemeleri aylık olarak hesaplanır ve takip eden ayın 21’inden sonra banka hesabına aktarılır. Türkiye için Google Adsense için alt ödeme sınırı 200 TL’dir. 200 TL altında kalan tutarlar bir sonraki aya devreder. Hesap ayarlarınızda otomatik ödeme seçeneği aktif ise kazancınız 200 TL’yi geçen ay ödeme almaya hak kazanabilirsiniz.

·      Youtube Ne Zaman Ödeme Yapar?

Youtube iş ortağı programına kayıt olduğunuzda elde ettiğiniz kazançlarınız her ayın 10 iel 14’ü arasında Youtube Adsense hesabınıza aktarılmaktadır. Ödeme eşiğine ulaşılması durumunda kazancınız ayın 21’ inden sonra banka hesabınıza aktarılmaktadır.

Adsense Uyumlu Site Nasıl Olur?

Web sitesinden para kazanmak isteyenlerin ilk adresi Adsense ancak olumsuz sonuçlanan başvurular ile karşılaşmamanız için yol gösterici bir kısma geldik. Adsense başvurusu yapmadan önce burada belirttiğimiz hususlara çok dikkat etmenizi öneriyoruz Şayet adsense başvurunuz reddedildi ise yine burada yer alan hususları kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Adsense hızlı onay almak istiyorsanız Adsense başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

·      Site Yaşı

Henüz 3 günlük bir site ile yapacağınız adsense başvurusu büyük ihtimalle red cevabı alacaktır. Bu nedenle en az 3 ay kadar sabretmenizi tavsiye ediyoruz.

·      Site İçeriği

Adsense başvurularında en önemli husus sitenizde yer alan içerik sayısı ve içeriklerin kalitesidir. İçerik sayısı hususunda çok farklı rakamlar söyleniyor olsa da en az 15 özgün ve kaliteli içeriğin olması şart. İçeriklerin kesinlikle kopya, spin ya da re-write olmaması gerekli. İçeriklerinizde kullandığınız görsellerde telifsiz görsellerden seçilmelidir.

300 Kelime üzerinde bir makale ve 2 resim çoğu zaman yeterli olmakta ancak bizim tavsiyemiz 500 kelime üzerinde makalelere yer verilmesidir. Resim sayısı kesinlikle içerikle orantılı olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır. Özgün olmalı ve aşırı seo yapılarak gereksiz anahtar kelimelere boğulmamalıdır.

Şayet Adsense için başvuru yapacağınız web sitenizde kopya ya da değersiz içerikler mevcut ise adsense başvurusu öncesinde bu içerikleri yayından kaldırmanız gerekmektedir.

Google Adsense politikalarına göre tüm yasaklı içerikleri barındıran siteler kabul edilmemektedir. Bu nedenle içeriklerinizi bu hususta da kontrol etmeniz gereklidir. Şayet Adsense onayı aldıktan sonra yasak içerikler yayınlarım diye bir düşünceye girdiyseniz çok büyük bir hata yaparsınız. Adsense onay sonrasında bu içeriklerinizin tespit edilmesi durumunda hem domain Adsense için banlanır hem de Adsense hesabınız bir daha açılmamak üzere kapatılır.

·      Web Site Tasarımı

Web sitenizin sadece içerik olarak değil tasarım olarak da kaliteli olması gerekir. Temiz kodlanmış, hızlı açılan ve ziyaretçi odaklı yapılandırılmış menü ve sayfalar gibi tasarım ögelerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Web sitenizin erişilebilir ve https protokolüne sahip olması önemlidir.

·      Google Kayıt İşlemleri

Web siteniz ile Adsense başvurusu yapmadan önce Google Search Console ve Google Analytics kayıtlarının oluşturulması avantaj sağlar. Web sitenizin Google tarafından index alıyor olması Adsense hızlı onay için size avantaj sağlayacaktır.

·      Web Sitenizde Olması Gereken Sayfalar

Web sitenizi Adsense onayına göndermeden önce bazı bilgi verici sayfaların yer alması istenmektedir. Bu sayfalar, Hakkımızda sayfası, iletişim sayfası ve gizlilik politikası sayfasıdır.

Hakkımızda sayfasında web siteniz hakkında bilgilendirmeler içermeli, iletişim sayfanızda ise iletişim formu, adres ile telefon yer almalıdır. Gizlilik politikası ise oldukça önemlidir. Özgün bir şekilde tamamen web sitenizin özelliklerine göre hazırlanmış olması gerekir.

·      Adsense Harici Reklam Yayınları

Web sitenizde mevcut reklam yayınları var ise Google Adsense başvurusu öncesinde bu reklamları kaldırmanızı tavsiye ederiz. Adsense hızlı onay için web sitenizde başka reklamverenler yer almamalıdır.

Adsense Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitenizi Adsense uyumlu site haline getirdikten sonra kişisel Google hesabınız ile başvuru işlemini başlatabilirsiniz. Kimlik doğrulama, adres doğrulama ve ödeme hesabı doğrulama aşamalarını kolayca geçebilmek için 18 yaşından büyük olmanız, hesabınızda gerçek bilgilere yer vermeniz gereklidir.

Birden fazla web site sahibiyseniz en iyi organik trafiğe sahip ve kaliteli olan web siteniz ile başvurmanız hızlı onay almanızı sağlayacaktır.

Adsense başvurusürecinde trafiğinizin çoğunluğunu organik trafik oluşturmalıdır. Ücretli trafik almanız, sosyal medya hesaplarından ya da diğer sitelerden gelen trafik Adsense başvurunuza olumsuz etki oluşturur.

Google Adsense de En Sık Yapılan Hatalar

Adsense başvurusu sırasında ve Adsense onayı alındıktan sonra en sık yapılan hatalar mevcuttur. Bu hatalar sebebi ile Adsense başvurum reddedildi, Adsense hesabım askıya alındı ya da Adsense hesabım kapandı sorunları ortaya çıkmaktadır. Peki, Adsense de sık yapılan hatalar ve çözümleri nelerdir?

·       Adsense başvurusu yaparken gerçek kişisel bilgileri kullanmazsanız ilerleyen süreçte ödeme, kimlik ve adres doğrulama aşamalarını geçmeniz mümkün olmayacaktır.

·       Adsense başvurusu sırasında web sitenizin Adsense uyumlu olması gerekmektedir. Kopya içerik ya da içerikten çok resim bulunan web sitesi ile yapacağınız başvuru olumsuz sonuçlanır.

·       Adsense başvurusu sırasında karşınıza çıkacak olan “Adsense diğer hesabınızı kapatın sorunu” birden fazla Adsense hesabı açmaya çalıştığınızı ifade etmektedir. Her bir kişi için sadece tek Adsense hesabına izin verilmektedir. Bu nedenle mevcut Adsense hesabınız var ise ikinci bir Adsense hesabı açmanıza izin verilmez.

·       Tek bir Adsense hesabına izin verildiği için mevcut onaylanmış Adsense hesabınızın da sürekliliğini korumanız önemlidir. Şayet çeşitli sebeplerden dolayı Adsense hesabınız kapatılır ise yeni bir hesap açmanız mümkün olmayacaktır.

·       Adsense hesabınız onaylandıktan sonra web sitenizde yasaklanmış içerikler yayınlamak politika ihlalidir. Ya domain Adsense için banlanır ya da Adsense hesabınız kapatılabilir.

·       Adsense onayı sonrasında yapılan en büyük hatalardan biri de web sitenizdeki reklamlara tıklamanız ya da tıklattırmanızdır. Geçersiz trafik tespiti halinde Adsense hesabım 30 gün askıya alındı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumun devamı halinde Adsense hesabınız kalıcı olarak iptal edilir.

·       Web sitenizde reklamlara tıklamaya teşvik etmek, reklam yerleşimlerini kişilerin farkında olmadan tıklamasına sebep olacak türde butonlara yakın koymak kesinlikle yasaktır.

·       Adsense hızlı onay aldıktan sonra da web sitenizin kalitesini sürdürmeniz her geçen gün artan Adsense geliri elde etmenize olanak sağlayacaktır. Bunun dışında her türlü illegal sayılabilecek yanıltıcı yöntemler Adsense hesabınızın kapatılmasına ve kazançlarınızı kaybetmenize yol açar.

·       Web site içerikleriniz kadar içeriklerinize yapılan yorumları da kontrol etmeniz gerekmektedir. Zira yapılan yorumlar site sahibinin sorumluluğunda olup küfür, şiddet ya da diğer yasaklanmış içerik türlerinden içeren yorumlar sebebi ile politika ihlali oluşabilmektedir.