Özgün İçeriğin Faydaları - Tüm Detaylarıyla!
Özgün İçerik Faydaları


Web sitenizi ister bireysel ister kurumsal yayınlarınız için açmanız, internette kimi alanlarda binlerce hatta on binlerce rekabetçi kazandığınız anlamına geliyor. Özellikle, ticari kaygı taşıyan firma ve işletme olarak, e-ticaret ve hizmet satışı yapan bir yapıda iseniz özgün içerik sizler için ciddi anlamda altın değeri taşıyan bir web materyali haline geliyor.

E-ticaret konusunu ele alırsak, birçok benzer ürünü onlarca alternatif site arasından sıyırarak arama motorlarında üst sıralara taşımak, SEOişlemleri neticesinde mümkündür. SEO çalışmalarında, artık farkına varılan çok ciddi bir nokta var ki; temeli tamamen özgün içerik kapsamına dayalıdır.

Şöyle ki;

- Ürününüzün başlığı benzer ürünlerle aynı olsa da, burada arama niteliklerini düşünerek daha dar bir hedef belirlerseniz, kişi aradığı ürüne yani sizin ürününüze daha kolay erişmiş olur.

spor ayakkabı “ örneğinden yola çıkarsak, çıkacak on binlerce arama sonucu içerisinde “ 43 numara siyah spor ayakkabı “ arayan bir kişinin erişimi oldukça zor olacaktır. Burada ürün başlığını özgünlükniteliğine göre daha dar tutarsanız, hedefiniz size daha kolay erişecektir. Ayrıca, ürünün teknik bilgileri yine standartları ile aynı olsa da, özgün içerik şeklinde oluşturacağınız ufak bir “ ürün hikâyesi “ ile farkınızı ortaya koymanız gerekiyor. Bu size arama motorlarında avantaj, ayrıca “benzerleriniz arasından sıyrılma “ açısından da itibar sağlayacaktır. Ticari ve kurumsal anlamda, web sitenizdeki her ürün ve hizmetin içeriği, ister direkt satış ister pazarlama anlamında olsun benzerlerinden farklı ve nitelikli olmalıdır.

Genel tarzda bir web sitesi için durum nasıl?

Gazoz olma, efsane ol!” Kısacık bir marka reklamında, akıllarda kalan yegâne bir söz. Belki şuan gazoz firması ve markasını dahi hatırlamıyorsunuz, ama bu söz daha ilk 2 kelimesinden aklınıza geldi bile. Genel web siteleri içinde, tıpkı kurumsal ve ticari kaygı taşıyanlarda olduğu gibi aynı sorunlar daha doğrusu aynı zorluklar mevcut. Binlerce benzer, binlerce rakip ve on binlerce bu rakiplere ait içerik! Onların arasından nasıl sıyrılacaksınız? Nasıl ziyaretçiyi cezbedeceksiniz?

Bütçeniz, ekibiniz veya alanınızla ilgili teknik ve teorik bilgileriniz eksik olabilir. Ama yine de en büyük avantaja sahip olanlar yine sizlersiniz. Google!

Google, kuruluşundan bu yana oluşturduğu ve kapattığı – hatta 10-15 senedir şuan bile devam eden onlarca servise sahip. Bunlardan biriside “ Google Trend ” adı verilen, en çok rağbet gören ve en çok aratılan haber, konu, içerik, video ve benzeri web aramaları hakkında istatistiki bilgi veren servis.

Buradan öncelikle sizlerin web sitesi yayın ilkesine uygun en ideal konuları, rağbet gören arama sorgularına bir göz atın. Bu ilk tavsiyemiz. İkincisi ise, biraz kendinizde var olan ama muhtemelen körelmeye yüz tutmuş bir özelliğinizi devreye almak. Nedir bu? “ Empati!
Siz bir yayıncı değil, ziyaretçi veya hedef olarak düşünmelisiniz bu aşamada kendinizi.
Ben olsam, ne olarak aratırım? “ sorusuna vereceğiniz en samimi yanıt, hedef kitlenizi planlayarak oluşturacağınız içeriklerin ilgi çekmesindeki en etkili yöntemdir.

Üçüncü diğer önerimiz, biraz teknik bilgi gerektiriyor. Bazı ücretli ve ücretsiz servisler, size rakiplerinizin analizlerini sunmakta. “ Rakipleriniz hangi aramalarda listede üst sıralarda? , Hangi kelimeleri anahtar kelime? “ Bu tip göz atacağınız analiz bilgileri de, size ciddi anlamda avantaj sağlayacak diğer strateji önerilerimizden birisi.

Peki, özgün içerik size ne gibi fayda sağlayacak?


Merak ettiğiniz bu sorunun yanıtlarını, ufak açıklamaları ile yapmamız gerekiyor. Muhtemelen birçoğunuz yaşadı, gördü veya şahit oldu bu durumlara zira.


* Özgün içerik, arama motorları tarafından tercih edilir ve ilgi odağı haline gelir.

Google Webmastertools servisinde, sırf bu sözü destekleyecek ciddi önemde bir alan vardır. “ Kopya içerik nedeniyle, sıralamadan kaldırıldı.” İbaresini, sıklıkla gördüğünüz bu servisteki alan, işte tamda bu sözün delili gibi. Çünkü Googlekesinlikle “kopya ve niteliksiz” anlamına gelen bu ibareyi benzer içeriklerde sıklıkla kullanır.

* Genel içeriklerinde özgün ve nitelik sahibi her web sitesi, otorite adayıdır!

Dikkatinizi elbet çekmiştir eğer teknoloji meraklısıysanız. Son zamanlarda, Dünyaca ünlü teknoloji ve iletişim firmaları, ürünlerinin reklamlarında Türkiye’nin önde gelen teknoloji sitelerinin isimlerini referans olarak kullanmakta. Görüş adı altında, web sitelerinin adresleri ile verilen reklam arası görüşler, o web sitelerinin artık saygınlık kazanmış ve içeriklerinin ve kitlesinin nitelikli oluşu sebebiyle referansa eklenmesine neden olmuştur. Ayrıca, diğer tüm internet kaynaklarıki bunlar ciddi büyük web siteleridir; bazı internet sitelerini sırf kaynak amacıyla kullanabilmektedir.


* Ziyaretçi sayıları gün geçtikçe artar, sosyal medya hesapları da dâhil olmak üzere her mecrada yükselişe geçerler.

Sosyal medyada sıklıkla zaman geçiren ve internette belirli alanlara ilgi duyan biriyseniz, “ takip tavsiyesi “ alanında, ilgi alanınıza göre “ en iyiler “ sıralamasına mutlaka denk gelmişsinizdir. Bu başarı, web sitelerinin özgün içerikleri ve nitelikli bir yayın ilkesi anlayışı olduğunun da delilidir.


İkna oldunuz mu?

Evet. Ne kadar çok içeriğinizin olması önemli değil. Özgün ve nitelikli içeriklersayesinde, her zaman birkaç adım öteden takip edersiniz rakiplerinizi. Bunu var olan ve şuana kadar hedeflerine ulaşamamış web sitelerinizde uygulayabilir ve kendi gözlerinizle de görebilirsiniz. Eğer, henüz araştırma aşamasındaysanız yegâne tavsiyemiz ; “ İçerik kraldır!

Görsel, yazılı, video veya farklı web objeleri olması fark etmez. İnternette yayına alacağınız her içerikte, benzersiz ve özgün olmak size başarının kapısını açacak en önemli avantajınız olacaktır her zaman.