Çok Selfie Çekmek Depresyon Belirtisi

Yazar Profili : SYelgel
Çok Selfie Çekmek Depresyon Belirtisi

Sosyal medyanın aşırı derecede kullanımı zaten psikolojik sorunlara yol açıyordu. Yeni yapılan bir araştırma sonucunda yoğun Selfie paylaşımı depresyon belirtisi olarak belirlendi.

Toplumsal cinsiyet alanlarında adını duyurmuş ve araştırmaları ile gündeme gelen Sex Roles yeni bir araştırma ile ortaya çıkıyor. Özellikle kadınlarda görülen aşırı Selfie paylaşımı kendini nesnelendirme ve depresif ruh haline giriş belirtisi olarak gözlemlendi.

Washington Üniversitesinde psikoloji bilimi profesörlüğü yapan Miriam Liss’in açıklamalarına göre Kadınların kendilerini nesneleştirme duygusu sosyal medya kullanımı yüzünden. Tüm bunlardan emin olmak için ABD’de ki üniversitede 164 Kadın öğrenci üzerinde testler başlatıldı. Gözlemlenen öğrencilerden bazı bilgiler talep edildi. Fotoğraf düzenleme, Ortalama günlük ne kadar Selfie çekildiği, vücut gösterimi ve ruh hali durumları not alınarak teste başlandı.

Teste katılan kadınların verdikleri bilgiler doğrultusunda az bir kesimin Instagram’da gönderi paylaşmadan önce ortalama 5 Selfie çekildiği, yüksek bir kesimin ise 20 den fazla Selfie çekildiği yönünde. 20’den fazla fotoğraf çeken kullanıcılarda vücut gösterimi ve depresyon belirtisi en üst düzeyde.

Fotoğraflarında Düzenleme Yaparak Kusur Kapatanlar Depresyona En Kolay Girebilecekler

Özellikle vücutların önem veren kadınların, Instagram da fotoğraf paylaşmadan önce kusurları kapatan filtreler attığı ya da leke kapatıcı uygulamalar ile lekeleri sildiği tespit edilmiş. Bu işlemleri yaptıktan sonra paylaşım yapan 20 Fotoğraf çeken kadınlardan daha fazla depresyon belirtisi olduğu belirtildi.

Liss’in yaptığı açıklamalara göre. Kendilerini iyi hissetmek isterken yaptıkları sahte efektler yüzünden daha kötü hissediyorlar. Özellikle vücutlularında memnun olmadıkları yerleri değiştirerek tatmin olmaya çalışanlar gerçeği fark ettikleri andan itibaren büyük bir hüzne kapılıyor.