İnternetten para kazanmak diye birşey var mı?

Selamlar sevgiler,

" İnternetten para kazanmak " belkide; hayatımıza daha doğrusu evlerimize ilk internetin girdiği 2000'li yılların hemen başından beri, en çok merak ettiğimiz, en çok dilden dile - kulaktan kulağa ilettiğimiz bir şehir efsanesi misali yayılan söylenti oldu çıktı başımıza :)

Kimi, mesleği gereği içerisinde olduğu için büyük bir gayretle onu savunurken, kimi birkaç başarısız denemesinden sonra " Yok bea , öyle birşey yok. Kazansam ben kazanırdım bu zamana kadar." diyerek kestirip atmakta.

Bizler bu sorunun yanıtını, 2002 senesinden beri aradık. Çoğu zaman " Evet! ", kimi zaman " Henüz değil." diyerek tecrübe ettik.

Yaklaşık 20 sene sonrasında gördük ki; " Hemde, hiçbir sektörde kazanamayacağınız kadar kazanabileceğiniz." bir mecra. Ama, bu kazanç stratejisinde, nereden ve nasıl başladığınız çok önemli bir konu. Siz; emeksiz - gayretsiz,  bilgisiz ve araştırmadan bu yola koyulduysanız, hemen ilk sapaktan çıkın bu yoldan. Çünkü, inanın böyle bir hazırlık yapmadıysanız; boşa geçecek günler, aylar hatta yıllara merhaba dediğiniz ilk dakikalar şuanda.

Gerçek hayatın her evresinde olduğu gibi, aileniz dışında size kimse " karşılıksız " kazanç sunamaz arkadaşlar. Birçok kez gördüğünüz, birçok yerde yakınlarınızdan duyduğunuz tüm " para kazandıran " internet siteleri, sizden belirli görevler, yanıtlar, hizmetler hatta yatırımlar talep ederler. Bunların içerisinde, elbetteki kendini hem ülkemizde hemde dünya da ispatlamış büyük projeler var. Ama, ülke olarak tecrübe ettiğimiz acı deneyimlerimizde oldu.  " Mavi yumurta, montofon ineği " gibi :)

Bu yazıda , aslında ana tema olarak şu güzel değişi şuraya bırakmak lazım : " Emek olmadan , yemek olmaz."

Aslında çok değerli bir atasözü. Kolay okuduk, ama nedense bir türlü senelerdir anlayamadık.

Birde Ulu Önderimizin sözünü hatırlatmak gerekir :

Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."Bizim amacımız, farklı bir açıdan bunu size anlatmak :


Bu mahkumiyeti, hayatımızın her evresinde; kolay para kazanma hevesiyle yaşayacağımızı hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayalım.


İnternet; global dünyanın en büyük ve en hızlı gelişen sektörüdür şuanda. Ne enerji, ne emlak, ne sanayi nede otomotiv.
Hiçbiri, hiç bir zaman internetin hızına yetişemez. Çünkü, hiçbiri Dünya'nın her köşesine ulaşacak kadar imkana ve ilgiye sahip değildir.

Bugün, Avrupa'nın birkaç şehrinde aynı anda büyük sanayi tesisleri ve otomotiv fabrikaları açabiliriz. Fakat, bunu sadece " Alım gücü " yüksek olan ülkelerine, şehirlerine satabiliriz. Oysa, birbirimiz için yarattığımız imkanlar dahilinde, internette oluşturduğumuz bir animasyonu, tasarımı, içeriği, yazılımı veya e-kitabı Dünya'nın en uzak yerlerine dakikalar içerisinde satabiliriz. Hem ihtiyaç sahipleri bu sektörden faydalanmış olur, hem emekçileri kazanç sağlamış.

İnternetten para kazanma amacında olan arkadaşlarımız, önceliğini " Ben ne yapabiliyorum? " sorusunun yanıtını aramakla başlamalılar. Alternatifiniz o kadar çok ki, 30 dakikalık bir araştırma ile, yapabildiklerinizin dahi farkında olmadığınız şeyleri bulacağınızdan eminiz. Fakat, bu işi , o uğraşı, o çalışmayı hakkıyla yapabilmeniz de bir o kadar önemli. Taklit, varolanın üzerinde ufak değişiklikler ile tekrarlar ancak ve ancak zaman kaybına yol açacaktır.

O yüzden, kendinizi geliştirebileceğiniz ve her zaman üzerine koyabileceğinizden emin olduğunuz kulvarları seçerek, o alanda kendinizi geliştirerek bir hedef tayini yapmanız çok daha doğru olacak. Burada hepimiz, elbette duygularımızı ifade edebilecek, hislerimizi yansıtabilecek kadar yazabiliyor ve derleyebiliyoruz. Şuan okuduğunuz bu yazının da, böyle bir amacın doğrultusunda olduğunu unutmayın. Bizler de , sizlere kazanç yollarımızı arttıracak " içerikler " oluşturarak ulaşıyoruz. Sizde, bunları okuyorsunuz. Biz hedefimize biraz daha yakınlaşıyoruz. Bu yavaş olabilir, beklendiği kadar olmayabilir. Ama, üzerine katarak devam ettiğimiz her cümlemizde, siz okumaya devam ediyorsunuz.

Kendi cevherinizi, sanırız kendiniz keşfedebilmenizden daha faydalı bir destek yoktur şuan çevrenizde. Sizlerin, birileri tarafından keşfedilmesini, örnek olunmasını, destek verilmesini beklemeniz her şekilde zaman kaybı olacağını unutmayın. Siz kendiniz gelişin, buna merak salın. Yanlış yapmaktan çekindiğinizde, yanlışın ne olacağını öğrenemezsiniz. Tekrar tekrar deneyin, baştan başlayın ama doğrusunu öğrenin.


Buraya kadar sanırız kişisel gelişiminize biraz katkı sunabilmişizdir. Sizlere gaz vermek, galeyana getirmek gibi bir amaç taşımasak da, farkındalığınızı arttıracak en dolaysız cümlelerin bu şekilde olacağını düşündük. Çünkü, baştaki sorunun yanıtını da şuan sadece siz biliyorsunuz.

"
İnternetten para kazanabilir miyim?"

Tüm gün diziler ve filmler ile zamanını heba ediyorsan " Hayır !" - demeyeceğiz merak etmeyin :) Bu şekilde de kazanırsınız. Neden ? İzlediğiniz filmlerin yorumlarını, eleştirilerini bir blog sitesi açarak yada var olan platformlarda yazarak para kazanma olanağınız olduğunu unutmayın.

Tüm gün dışarıda aylak aylak gezerek, bugün burada yarın orada hesabı şehir şehir gezerek , " Hayır !" - denemeyecek kadar gezi ve seyahat anısını biriktirdiğinizin farkındayız :) 

Bilgisayar başından ayrılmadan saatlerce bilgisayar oyunu oynayıp zaman öldürürseniz " Hayır!" - dersek bizi taşlarsınız :) Şuan bir e-spor takımında yer alabilmeniz için, sanırım " Nasıl balık tutulur? " diye birşey öğrenip öğrenmediğinizi sormayacaktır size kimse.

Arkadaşlar, varolan tüm kabiliyetleriniz ile para kazanma potansiyeline sahipsiniz.

Yalnızca, o konuda gerçekten yeterli tecrübe, bilgi ve deneyime sahip olmanız yeterlidir. Bu tercübe, bilgi ve deneyimi nakde çevirebileceğiniz mecraları araştırdığınızda, zaten o mecraların " samimi veya düzenbaz " olduğunu, daha ilk görüşte anlayabilecek hale geleceksiniz.

Siz, yatırımınızı kendinize yapın! Zamana ayak uyduracağınız bir " Zaman " dasınız. Geri kalırsanız, yine kulaktan kulağa - diden dile şehir efsanelerine kaldı işiniz :)


Hepinize tekrar sevgiyle...