Yazarak Para Kazanma Macerasında Başarısızlığın 10 Ana Temel Sebebi


Platform olarak, neredeyse 12-13 bin kadar başvuru almamızdan ötürü bu başarısızlıkta tespit ettiğimiz en doğru 10 sebebi sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Yazarak para kazanmak amacıyla kayıt olduğunuz biz dahil birçok platformda, hep benzer sebepler daha doğrusu hatalar yüzünden maceralarınız hüsranla sonuçlanıyor. Peki bu 10 ana temel sebebi nedir?

Bazıları rahatsız edici ve kabul edilmez olsa da maalesef hepsi makale yazarak para kazanma konusunda başarısızlığınızda büyük pay sahibi.

Öyleyse başlayalım:

1- Geçici Heves
“ İstemek, başarmanın yarısıdır. “ diye hoş bir söz var, hepimizin bildiği üzere. Ama çoğumuzun yanlış yorumladığı bir söz. Hedefiniz yazarak para kazanmak iken, hevesiniz kayıt olunca hemen kazanmaya başlamak gibi oldukça basit bir hatadan kırılıyor. Oysa, armut pişip – ağzımıza düşmüyor.  Sadece kayıt olarak, anında kazanmaya başlayacağınız neredeyse hiçbir platform ya da mecra yok bu dünyada! Varsa da tek amaçları size umut satmaktır. Evet heves ve azim şart, ama hemen başında vazgeçmekte nereden çıktı?


2- Okumamak!
Yazarak para kazanmak isteyen insanlar için, gerçekten büyük bir baş belası. Birçok platformun, kendine has kuralları ve bazı şartları vardır. Ama, bir yere katılmaya karar verdiğinizde o kural ve şartları genellikle okumayanlar, kısa yoldan geri dönüyorlar. İşin kötüsü nedir, biliyor musunuz? Birde bu gibi durumlarda, hatayı platformlarda bulmak veya kişisel birer garez olarak algılamaktır. Nereye kayıt oluyorsanız olun, öncelikle o platformları inceleyin ve gereken tüm detayları gözden geçirin.3- Para Kazanmayı Merkeze Koymak
Elbette bu merkezde olacak, sonuçta bu amaçla kayıt oluyorsunuz her mecraya. Ama, yazarak para kazanmak için birçok kişiyi bünyesinde toplamış bizler gibi platformlarda, ortaya henüz hiçbir şey koymadan hatta kayıt olmadan dahi bu tip sorularla o sitelerin yönetimleri ile iletişime geçtiğinizde, şansınız bir hayli düşüyor. Kayıt sonrası başvurmamak, iş ve becerilerinizi profilinizde ilan etmemiş olmanız, hatta satışa hiçbir içeriği koymamış olmanız – buradan zaman kaybından başka bir kazanımınızın olmayacağının en basit yanıtıdır.


4- Teknik Olarak Araştırmaya Girişmemek
Yukarıda bahsetmiştik ya, her platformun kendine özgü kuralları vardır. Örneğin, bizler için yazı standartlarında birtakım kurallar var. Bu kurallara göz atmadan, gayet basit ve neredeyse açıp okumaya dahi değmeyecek şeyleri kontrole göndermek sizin için yine zaman kaybından başka bir şey değildir.  “ Çöp “ demek istemiyoruz, ama maalesef öyle içeriklerle karşı karşıya geliyoruz ki inanın sizler bile yazdıktan sonra tekrar bir göz atıp okumak istemeyeceksiniz. Her zaman, öncelikle bu işten kazanç elde etmek istiyorsanız, öncelikle sizden beklenenleri ve daha çok kazanabilmeniz için size tavsiye edilenleri dikkate alın. Makale yazarak para kazanmak o kadar da basit değil maalesef!


5- Yetersiz Bilgi
Bu madde, hem platformların teknik kullanımı hem de içerik oluşturma kapsamında değerlendirilebilir. Bir platformu kullanmak ne kadar zor olabilir ki? Hele, her adımın ayrıntıları ile anlatıldığı destek içerikleri üzerinde varsa. Buna rağmen, araştırmayı ve biraz göz atmayı inatla reddetmek, size her zamanki gibi sadece zaman kaybettirecek. Makale yazarak para kazanmak için, aslında internet üzerinde de birçok değerli paylaşım var. Hem yazı hem de videolu bu paylaşımlar, sizin eksiklerinizi hızlı biçimde gidermek için oldukça yardımcı olacaktır.


6 – İnat ve Ego
Özellikle başvurularda ve içerik değerlendirme (onay aşaması) kapsamında bu tip durumları çok sık yaşıyoruz. Kuralların ve üstüne üstlük açıklama ve tavsiyelerin herkesle açık şekilde paylaşılıyor olması yetmiyor bazı arkadaşlarımıza. Bizim genel değerlendirmelerimiz, içeriğin alıcı açısından faydalı olması kuralı üzerine kurulu diyebiliriz. Bu alanda geçirmiş olduğunuz tecrübeler, referanslarınız veya diğer detayların, bu kuralı baz aldığımız da son derece önemsiz! Zira, her şey açık ve net. Sizden beklenenlerin fazlasını değil, tam karşılığını içeriklerde sergilemiş olmanız yeterli. Aksi durumda, kasmaya hiç gerek yok! Evet, siz iyisiniz – harikasınız! Ama bizim onay verebileceğimiz kadar olmayabilir.


7- Teknik Yetersizlik
Platformumuzu baz alarak devam edelim. İçerik oluşturmak için yazı editörleri olarak 2 farklı seçeneğimiz var. Microsoft Office Word ve Yeni Metin Belgesi. Bunların dışında, hiçbir formatı kabul etmiyoruz. Bunları da kendi açınızdan karşılıyor olabilmeniz, makale yazarak para kazanma amacınız için yeterli aslında. Fakat, bunlara rağmen halen farklı alternatifleri değerlendirip, sonrada buradan ret (İçeriğin onay almaması) alıyorsanız maalesef bu konuda yardımcı olabileceğimiz bir şey yok.


8 – Gereksiz Şüphe
Ülkemizin şartlarını göz önüne aldığımızda, aslında bu konuda sizlere hak vermemek elde değil. Özellikle internet ortamında, söz konusu maddi gelir olunca herkes bir şüphe duyuyor kesinlikle. “Makale yazarak para kazanmak iyi hoş, ama paramı alabilecek miyim?”  diye bizlere soran birçok arkadaşımız, azim ve kararlılıkla devam ettiklerinde umduklarından fazlasını haklarıyla kazanmaya başladılar. Evet, yine tekrar etmekte fayda var. Kesinlikle haklı bir şüphe. Ama, bu gibi durumlarda kısa bir araştırma ile bazı kafanızdaki soruların yanıtlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

9- Yüksek Beklenti
“ Mavi yumurtaya 3 katı kazanç, 10 bin TL’nize 1 ayda 3 katı kazanç” sunmuyoruz. Senelerdir tek mottomuz var: “ Bilginle kazan, zevkle harca!” Bizler, sizin gibi binlerce yazar arkadaşımızın daha çok fırsat yakalayabilmesi için senelerdir elimizden geleni zaten yapıyoruz. Siz yine de, başlangıç için uçuk beklentilere girmeyin. Makale yazarak para kazanmak sizi zengin etmez. Doğruya doğru!

10- Motivasyon Eksikliği
Arkadaşlar, belki de en çok kaybettiren sebeplerden biri bu. Kendinize olan inancınız, makale yazarak para kazanmak amacında olanlar için olmazsa olmaz kurallardan biri. Biz , sizlere inanıyoruz ki böyle bir platformu senelerdir ayakta tutmaya çalışıyoruz, peki siz neden kendinize güvenmiyorsunuz?

Haydi, yapabilirsiniz!