Atama Bekleyen Öğretmenler İçin Serbest Zamanlı İş İmkânları

Henüz mesleğe başlamamış atama bekleyen öğretmenler için pek çok farklı iş imkânı vardır. Atanmayı beklerken bir yandan serbest zamanlı çalışmak isteyen öğretmen adayları, bu işleri yaparak rahatlıkla evden para kazanabilir. Kimi zaman ev geçindirmek kimi zaman da ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla öğretmen adayları serbest zamanlı iş arayışına girmektedir. Çoğu zaman bekleme sürecinde başlanan bu işleri atandıktan sonra da rahatlıkla devam ettiren pek çok öğretmen mevcut.

Atama Bekleyen Öğretmenler Ne İş Yapabilir?


Atama bekleyen öğretmenler, ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda pek çok iş yapabilir. Yeni mezun öğretmenler, bilgi birikimlerine güvenerek rahatlıkla para kazanabilir. Her şeyin internet üzerinden pazarlandığı günümüz teknoloji çağında, bilgiyi de pazarlamak mümkündür. Bu sayede atamanız gerçekleşene kadar bir yandan bilgilerinizi taze tutarak bir yandan da para kazanabilirsiniz. Üstelik yalnızca alanınızla ilgili değil, el becerilerinize veya yeteneklerinize göre de pek çok farklı iş imkânı elde ederek uzmanlaşabilirsiniz.

Atama Bekleyen Öğretmenler İçin Evde Yapabilecekleri İşlerGünümüzde maalesef her öğretmenin ataması aynı kolaylıkta olmuyor. Bazen puanınız yeterli olsa bile açılan kontenjan sayısının yetersizliği gibi faktörler atama bekleyen öğretmenler için sorun teşkil edebiliyor. Hal böyle olunca da öğretmen adayları bu süreçte başka işler yapmak durumunda kalıyor. Siz de şimdinin serbest zamanlı işini ileride ek iş olarak yapmak istiyorsanız, işte evden kolaylıkla yapabileceğiniz serbest zamanlı işler!

1.    Freelancer Yazarlık Yapmak


1


Son zamanların en gözde işlerinden biri olan Freelancer yazarlık, atama bekleyen öğretmenleriçin en uygun işler arasında yer alıyor. Bilgi birikiminize güvenerek içerikler üretebilir, bunları Makaleyaz.net gibi güvenilir sitelerde satabilirsiniz. Evden rahatlıkla çalışabileceğiniz bu işten bilginizi satarak oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz. Freelancer yazarlık yaparken ürettiğiniz kadar kazanırsınız. Yani ne kadar çok yazarsanız o kadar para kazanabileceğiniz bu iş alanı, size bilginizle kazanmanın kolaylığını sunuyor.

2.    ÇevirmenlikÖzellikle yabancı dil bölümü mezunu atama bekleyen öğretmenler için yapılabilecek en uygun işlerin başında çevirmenlik geliyor. Çevirmenlik yaparak para kazanmak isteyenler için oldukça geniş bir iş alanı mevcut. Online olarak evden çeviriler yaparak gayet güzel paralar kazanabilirsiniz. İster hukuki çeviriler, ister akademik çeviriler isterseniz de edebi çeviriler yapabilirsiniz. Ayrıca çevirmenlik yalnızca yabancı dil değil, Osmanlıca bilen Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih gibi bölümlerden mezun olmuş öğretmen adayları için de oldukça ideal bir iş alanı.

3.    UDEMY Üzerinden Online Eğitim Vermek


Atama bekleyen öğretmenler için bir diğer serbest zamanlı iş imkanı da UDEMY üzerinden online dersler vermek. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kendi alanınıza göre kitlenizi oluşturabilmenizdir. Rekabet düzeyi oldukça fazla olan bu online eğitim platformunda ilgi çekici farklı materyaller hazırlayarak, kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca iyi bir plan hazırlayarak, kaliteli videolar üretebilmek.

4.    YoutubeGünümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan Youtube, atama bekleyen öğretmenler için de oldukça uygun bir yer. Branşınızla alakalı bir Youtube kanalı açarak eğitimlerinizi bu platformdan rahatlıkla verebilirsiniz. Özellikle sınav odaklı eğitimler oldukça fazla izlenmekte. Bu nedenle ilk olarak kendi alanınızla ilgili eğitimlerinizi sınavlara yönelik vermeye başlayarak ilerleyen zamanlarda Youtube’dan gayet güzel paralar kazanabilirsiniz.

5.    Eğitim Danışmanlığı YapmakPek çok eğitim kurumunun tercih ettiği eğitim danışmanları, özel eğitim kurumlarında veliler ve öğrenciler ile iletişime geçerek o kurumun tanıtılmasına yardımcı oluyor. Kayıt yaptıran öğrencilerin eğitimlerini de yakından takip ederek gelişimlerine katkı sağlayan eğitim danışmanları, yine atama bekleyen öğretmenler için sıklıkla tercih edilen işler arasında.

6.    Sağlıklı Yaşam Koçluğu YapmakÖzellikle BESYO mezunu öğretmen adaylarının kolaylıkla yapabileceği bir iş olan sağlıklı yaşam koçluğu, günümüzde oldukça tercih edilen işler arasında. Diyet ve beslenme, spor, sağlıklı yaşam gibi konularda bilgi sahibi olan BESYO mezunlarının, bu sektörde kendilerine yer bulmaları oldukça kolay. Elbette öncelikle bir sertifika da almanız gerekiyor. Daha sonrasında güzel paralar kazanmanız gayet mümkün.

7.    İkinci El Kitap SatmakKitapların oldukça pahalı olduğu şu dönemde pek çok insan ikinci el kitap almayı tercih ediyor. Özellikle öğrencilerin daha çok tercih ettiği ikinci el ders kitapları satarak para kazanmak oldukça kolay. Mezun olduktan sonra işinize yaramayacağını düşündüğünüz ikinci el ders kitaplarınızı, sahaflara satarak para kazanabilirsiniz.

8.    Online Özel Ders VermekAtama bekleyen öğretmenler, bekleme süreçlerinde herhangi bir kurumda iş bulamadığı takdirde ilk iş olarak online özel dersler vermeyi tercih ediyor. Ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan bu alan zaman içerisinde gitgide kendine bir yer edinmiş ve pek çok insan tarafından talep görmeye başlamıştır. Eğer evinizde internet ve bilgisayar varsa siz de bu işi rahatlıkla yapmaya başlayabilirsiniz.

9.    Haber Editörlüğü Yapmak


Evden para kazanmanın kolay yollarından biri de haber editörlüğü yapmaktır. Hızlı bir şekilde klavye kullanabilen, akıcı ve okunabilir cümleler kurabilen, yazım kurallarına dikkat eden ve iş disiplini olan her insanın kolaylıkla yapabileceği bu iş, tüm öğretmenlerin rahatlıkla yapabileceği bir iştir. İnternetten editörlük ilanlarına başvurarak, internet siteleri için içerik üretebilirsiniz.

10.    Sosyal Medya Üzerinden Reklam YapmakGünümüzde sosyal medyanın yaygın kullanımıyla beraber, özellikle İnstagram gibi sosyal medya mecralarda pek çok insan reklam yaparak para kazanıyor. Atama bekleyen öğretmenler için de kendi alanlarıyla ilgili bir sayfa oluşturarak, para kazanmak mümkün. İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kaliteli ve dikkat çekici içerikler üretmektir. Takipçi sayısı arttıkça, sosyal medya üzerinden reklam yaparak para kazanmak da kolay olacaktır.

11.    Blog YazmakWordPress üzerinden kendinize bir blog açarak alanınızla ilgili kaliteli içerikler üretebilirsiniz. Ancak atama bekleyen öğretmenler şunu unutmamalıdır ki blog açarak hemen para kazanmak pek de mümkün değil. Belli bir emek harcayarak ve kaliteli yazılar yazarak belli bir zaman sonra para kazanmaya başlayabilirsiniz. Okur beklentilerini ve buna oranla harcayacağınız emeği göz önünde bulundurduğunuzda, blog yazarak para kazanabilirsiniz.

12.    Seslendirme YapmakÖzellikle müzik bölümü mezunu eğitimli öğretmen adaylarının ya da ses tonunun güzel olduğunu düşünen öğretmen adaylarının rahatlıkla yapabileceği serbest zamanlı işlerden biri de seslendirme yapmaktır. Dijital içerik üretmenin en yaygın olduğu şu zamanlarda oldukça fazla talep edilen bir iş alanı olan seslendirme yapmak, oldukça kolay. Özellikle eğitim alanında öğretici videolara eşlik eden bir dış sese ihtiyaç duyuluyor.

13.    E-kitap YazmakYine teknolojiyle birlikte hayatımıza giren e-kitaplar, pek çok insan tarafından tercih ediliyor. Özellikle tablet ve telefonun elimizden düşmediği çağımızda, kitap okumak isteyenlerin hemen bir tık uzağındaki e-kitaplara da talep oldukça fazla. Hal böyle olunca e-kitap yazmak da kulağa bir hayli mantıklı geliyor. Kitabınızı yazdıktan sonra satacağınız platformu da iyi seçerek kolaylıkla pazarlayabilirsiniz. E-kitap yazmak, özellikle yazarlığına güvenen atama bekleyen öğretmenler için oldukça ideal bir iş imkânıdır.

14.    Web Sitesi Tasarımı YapmakTeknoloji tasarımı mezunu atama bekleyen öğretmenler veya grafik, Photoshop gibi alanlarda bilgi sahibi kimseler için en uygun işlerden biri de web sitesi tasarımı yapmaktır. Bir web sitesi tasarlamak için, birtakım araçları nasıl kullanacağınızı bilmeniz yeterlidir. Daha sonra internet üzerinden bu alanla ilgili iş ilanlarına başvurabilir, tasarladığınız web sitelerini insanlara satabilirsiniz.

15.    Eğitim Seti HazırlamakAtama bekleyen öğretmenler için en uygun serbest zamanlı iş imkânlarından biri de eğitim setleri hazırlamaktır. Atanmayı beklerken yapılabilecek en ideal işlerden biri olan eğitim seti hazırlamak ise, bu işin ehli eğitimciler için oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey alanınızla ilgili verdiğiniz eğitimleri video çekerek bir set haline getirmek ve daha sonrasında hazırlamış olduğunuz eğitim setlerini uygun platformlarda satmak.

16.    Hikâye Kitabı YazmakHikâye kitabı yazmak özellikle Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği mezunu atama bekleyen öğretmenler için oldukça basit bir iş imkânıdır. Çocuk gelişimi ve psikolojisi hakkında yeterli bilgiye sahip olan öğretmen adaylarının yapması gereken ilk iş, çocuklar için hikâye kitabı yazmaktır. Bilinçli ebeveynlerin arttığı günümüzde, çocuk hikâye kitapları da oldukça fazla talep edilmektedir. Bu nedenle siz de bir hikâye kitabı yazarak, yayınevleriyle görüşüp kitabınızı yayınlatabilirsiniz.

17.    Metin Düzenleme ve Redaksiyon YapmakÖzellikle Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı gibi bölümlerden mezun olmuş atama bekleyen öğretmenler için en uygun işlerden biri de redaksiyon yapmaktır. Peki, nedir redaksiyon? Hali hazırda yazılmış bir metindeki imla hatalarını, dilbilgisi, yazım kuralları ve noktalama işaretlerini düzelterek metni okunmaya uygun hale getirmektir. Türkçe yazılmış metinler için de, yabancı dilden yapılmış çeviri metinler için de Redaktöre ihtiyaç vardır. Bu işi yapmak isteyenler için internette iş imkânı sunan pek çok site bulunuyor.